Dane adresowe

Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2017/18 w G9

14 stycznia 2018 r. odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasza szkoła tradycyjnie przystąpiła do tej wspaniałej akcji. Podsztab Gimnazjum Nr 9 pod opieką opiekuna samorządu Michała Orczykowskiego wystąpił w składzie:

Natalia Jaśkiewicz 3D, Julia Sanecka 3A, Martyna Przybylska 3D, Patrycja Gruber 3D, Agata Andrzejczak 3D, Wiktoria Sołtysiak 3C, Zuzanna Nowakowska 3D, Maria Zawiasa 3C, Aleksandra Kriger 3F, Martyna Pleśnierowicz 3F, Jagoda Józefiak 2D, Wiktoria Dulas 3B, Zuzanna Rytkowska 3G, Klaudia Sobańska 3D, Marcelina Raniś 3D, Amelia Solińska 3F, Bartosz Świątek 3D, Filip Szafran 3D, Matylda Szymczak 3D.

Nasi dzielni wolontariusze zebrali ponad 6300 zł. Gratulujemy!

Numer 5 10/2017

Numer 6 11/2017

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku szkolnym nauczyciel języków obcych z naszej szkoły przyłączyli się do akcji świątecznej na rzecz 11 letniej Poli z Łodzi. Zmaga się ona z ciężką chorobą. Aby dodać jej otuchy  i wesprzeć w walce uczniowie kaliskich szkół  z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem przygotowali kartki świąteczne. Prace zostały wykonane ręcznie a życzenia napisane w kilku językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. 

[21.12.2017] Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły pod opieką pani Moniki Polińskiej i pani Katarzyny Karolak odwiedzili trzy oddziały w kaliskim szpitalu: pediatryczny, chirurgii dziecięcej i gastroenterologii.

Wspólnie śpiewane kolędy oraz prezenty dla chorych dzieci to efekt akcji przeprowadzonej na terenie szkoły "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem".

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy zechcieli wspomóc nas. Na oddziały zostały przekazane również obrazy pani Katarzyny Jarząb, naszej plastyczki. Świąteczna akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem tak ze strony lekarzy jak i personelu medycznego.

Podsumowujące roczny cykl działań bibliotecznych „Spotkanie na Czytanie” organizowane przez Filię Nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się 18 grudnia 2017 r. Klasa 2 B pod opieką Moniki Polińskiej uczestnicząc w kończącym ten cykl wydarzeniu, mogła zagłębić się w literacką magię świąt . Wiersze ks. Twardowskiego ukazały wielowymiarowość tego świątecznego czasu, przeżywanego przez każdego z nas inaczej. Na zakończenie kalambury literackie z pachnącymi miodem i cynamonem piernikowymi nagrodami zakończyły całoroczne spotkania z książką. Dziękujemy serdecznie Pani Joannie Mąkoszy za wkład pracy i przygotowanie każdego spotkania w innym nastroju. Wszystkie „lekcje biblioteczne” były prowadzone z wielką starannością i zaangażowaniem. Dziękujemy że tak wiele różnych klas z naszej szkoły, mogło uczestniczyć w tych literackich spotkaniach.

W dniu 11.12.2017 r. został przeprowadzony w naszej szkole konkurs „Wybitni uczeni i odkrywcy”, który został zorganizowany w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Europejski przyrodnik”. Wzięli w nim udział reprezentanci wszystkich klas drugich gimnazjum oraz klas siódmych szkoły podstawowej – łącznie 10 zespołów. Konkurs polegał na przygotowaniu i przedstawieniu prezentacji na temat wylosowanego uczonego lub odkrywcy. Mogła mieć ona formę prezentacji komputerowej, krótkiego filmu lub scenki teatralnej. Jury wysoko oceniło jakość przedstawionych prezentacji.

,,Kartki Świąteczne” to akcja wykonania kartki świątecznej, w którą bardzo chętnie włączyli się uczniowie naszej szkoły. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przekazali je podopiecznym Zakładu Karnego w Kaliszu, by osadzeni mogli wysłać karki swoim bliskim.
Z informacji funkcjonariuszy Służby Więziennej - inicjatywa ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osadzonych.

15 grudnia klasa IIIG odwiedziła planetarium. Uczniowie obejrzeli "Dobór naturalny, czyli co sprawia, że powstają nowe gatunki roślin i zwierząt". Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie. 
Kolejnym punktem programu było spotkanie z Paintballem, gdzie uczniowie świetnie się bawili. Opiekunami wycieczki byli Anna Tempka i Grzegorz Kalek.

W Pleszewie [13.12.2017] rozegrano 9-rundowy turniej o mistrzostwo w szachach drużynowych w ramach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Kilkugodzinne zmagania, walka do ostatniej sekundy, o każdego pionka, o każdy punkt. Żadnego przegranego meczu, tyle samo dużych punktów i tyle samo małych co zdobywcy I miejsca. Podziękowania dla całej drużyny w składzie: Weronika Wawrzyniak, Szymon Skurniak, Kasper Wroczyński, Bartosz Sukiennik i Igor Sobiś. Opiekunem drużyny na zawodach był Tomasz Berwald. Szczegółowe wyniki

Jacek Wegner

1

[11.12.2017] Akcja „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” pozwoliła na zrobienie paczek dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej KARAN w Kaliszu. Monika Polińska wraz z grupą wolontariuszy, jak co roku odwiedzili dzieci ze świetlicy „Pinokio”. Prezenty mikołajkowe oraz owoce i słodycze, które ufundowali uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu, pozwoliły wywołać uśmiech na twarzy dzieciaków. Wspólnie śpiewane kolędy, opowieści o tradycjach wigilijnych, potrawach, prezentach i zwyczajach w różnych regionach Polski wytworzyły atmosferę radości i wiary w lepsze jutro i lepszych ludzi.

Wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunem Moniką Polińską zakończyli akcję „ Czytam sobie w bibliotece” w roku 2017 głośnym czytaniem grupie 5-latków opowieści o Św. Mikołaju. Maluchy bardzo przeżywały przygody Św. Mikołaja i jego reniferów, a przygotowania do Mikołajek były podsumowane barwnymi opowieściami dzieci o czyszczeniu butów i byciu grzecznym przez cały rok. Na zakończenie spotkania, koncert kolęd dla wszystkich dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” w Kaliszu wywołał zachwyt u wszystkich. Rozśpiewane kolędowo maluchy nie chciały rozejść się do klas. Dziękuję wszystkim wolontariuszom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu z przedszkolakami z „Calineczki”.

[6.12.2017] Jak co roku nasi wolontariusze odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu.

Tradycyjne piosenki ludowe grane i tańczone przez naszych uczniów umiliły czas 50 osobom. Wspólne śpiewanie i oklaski to najlepsze podziękowanie dla naszych wolontariuszy. Wszystkim występ się bardzo podobał i uczniowie zostali poproszeni o kolejne występy. Następna wizyta w Domu Pomocy Społecznej już w Nowym 2018 roku. Choreografię przygotowała Wioleta Graczyk a koordynatorem grupy wolontariuszy jest Monika Polińska.

Dnia 17 listopada uczniowie klas VII a, VII b, VII c oraz II g wraz z opiekunami obejrzeli wystawiany od niedawna na deskach kaliskiego teatru spektakl zainspirowany powieścią „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej. Dla wielu uczniów było to pierwsze zetknięcie się z profesjonalną sceną teatralną.
Stylowe kostiumy, niebanalna scenografia oraz wykorzystanie technik multimedialnych przeniosły uczniów w niezwykłe czasy, uruchamiając ich wyobraźnię i czyniąc to spotkanie z teatrem niezapomnianym.
Udział w spektaklu pozwolił oderwać się od codzienności. Wszyscy poczuliśmy niezwykłą magię teatru.

Dnia 9 listopada uczniowie klasy II e pod opieką pani Sylwii Nowak, pani Katarzyny Karolak oraz pani Agnieszki Nowak uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu.

[3.12.2017] Uczniowie klas VII i klas gimnazjalnych mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat amerykańskiego Święta Dziękczynienia, jego historii oraz zwyczajów związanych z obchodami. Przygotowano dla nich „Thanksgiving Quiz”, który rozwiązywali podczas swoich lekcji języka angielskiego w oparciu o informacje zamieszczone w przygotowanych na tę okazję gazetkach okolicznościowych. Barwne i atrakcyjne materiały świąteczne przyciągały wzrok uczniów i zachęcały do zapoznania się z tą niezwykłą tradycją. 
Choć w polskim kalendarzu nie ma takiego święta, uczniowie zostali poproszeni o zastanowienie się nad tym, co w Ich życiu jest dobre i za co powinni być wdzięczni. Swoje podziękowania uczniowie wyrazili w języku angielskim na kolorowych karteczkach, które na kilka dni ozdobiły centralny punkt naszej szkoły, „szkolny balkon” czyli antresolę nad „kwiatkiem”.

Agnieszka Gilak

W dniach 15 – 17 listopada grupa gimnazjalistów uczestniczyła w edukacyjnym wyjeździe do Łodzi. Program wyjazdu był bardzo bogaty, a jego najważniejszym punktem był Explorers Festiwal 2017, goszczący największych podróżników, którzy opowiadali o swoich podróżach i osiągnięciach, przełamywaniu barier, walce z własnymi słabościami i determinacji w dążeniu do upragnionego celu. Uczestnicy wzięli również udział w Wielkiej Lekcji Geografii w auli Uniwersytetu Łódzkiego.

[28.11.2017] Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Moniki Polińskiej wzięli udział w konkursie poświęconym osobie kaliskiego podróżnika Stefana Szolc Rogozińskiego. Organizatorem konkursu było III LO im. M.Kopernika w Kaliszu. Z ramienia naszej szkoły wzięły udział 2 drużyny: z klasy trzeciej B oraz trzeciej D.

W klasyfikacji drużynowej uczennice 3 B: Olga Pachciarek, Aleksandra Troczyńska i Wiktoria Dulas zdobyły 1 miejsce. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej 3 miejsce zajęła Marta Nowak również z klasy 3B. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu. Wiedza zdobyta podczas przygotowań z pewnością zaowocuje w przyszłości.

[17.11.2017] W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyło się święto Thanksgiving. W klasie 2d pani Agnieszka Szyszkiewicz i pan Wojciech Witczak przeprowadzili lekcję koleżeńską pod tytułem Thanksgiving Day. Uczniowie przygotowali tradycyjne potrawy spożywane podczas święta Dziękczynienia, oraz wykonali dekorację korytarza. Podczas lekcji wykonano karty z podziękowaniami, które później zostały wykorzystane do dekoracji.

W klasie 1c pani Agnieszka Szyszkiewicz przygotowała lekcję świąteczną na temat Święta Dziękczynienia. Dzieci poznały historię tego święta, oraz wykonały obrazki, na których narysowały za co dziękują.

Po raz kolejny Akcja „Dziewczynka z Zapałkami” ruszyła w E. Leclerc-u w Kaliszu. W miniony weekend 24,-26.11.2017 r) wolontariusze z naszej szkoły pomagali pakować zakupy w Leclerc-u, wspierając tym samym Fundację „Dziewczynka z Zapałkami”, która wspiera dzieci z ubogich rodzin. Finansuje obiady w szkolnych stołówkach, organizuje wyjazdy na Zielone Szkoły i ferie zimowe oraz przerwy wakacyjne oraz pomaga sfinansować bilety na dojazd do szkół. Wszystkim wolontariuszom biorącym udział w Akcji serdecznie dziękujemy.