Rok szkolny 2017/18 w SP24

"Sukcesy w grach zespołowych, ale też te indywidualne... dalej

Jeszcze w maju 2018 r. miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt. "Kosmos w oczach dziecka". Konkurs ten był adresowany do klas I, a jego celem było popularyzowanie wiedzy o kosmosie, a także kształtowanie wyobraźni plastycznej. Uczniowie w swoich pracach za pośrednictwem różnorodnych technik plastycznych przedstawili ich wyobrażenie na temat Wszechświata. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić prace następujących osób:

Wakacje w mieście

W nowym roku szkolnym proponujemy uczniom klas czwartych rozpoczęcie nauki języka niemieckiego w wymiarze jednej godziny tygodniowo w ramach programu DSD I (Deutsches Sprachdiplom) przygotowującego do uzyskania w klasie ósmej certyfikatu językowego na poziomie B1.

Grupa może liczyć 14 osób, a nauczanie będzie odbywało się międzyoddziałowo (chętni uczniowie spośród klas czwartych).

W dniu 5 czerwca zorganizowane zostały Dni Integracji w naszej szkole. Gościliśmy wychowanków wraz z panią dyrektor, wicedyrektor i wychowawcami z Centrum Edukacyjno–Rehabilitacyjnego „Tęcza” w Wolicy. Przybyłych gości powitała pani dyrektor Aneta Justyńska oraz organizatorzy. Uczniowie wysłuchali występu zespołu wokalno-instrumentalnego oraz recytacji wierszy naszych najmłodszych uczniów z klasy pierwszej, co było nie lada atrakcją. Swoje umiejętności zaprezentowały zespoły taneczne przygotowane przez panią Violettę Graczyk i panią Annę Tempkę. Dużo radości przyniosły wspólne warsztaty plastyczne oraz ruchowe, podczas których nasi uczniowie mieli sposobność poznania siebie wzajemnie. Nasi goście zwiedzili także szkołę oraz obiekty sportowe. Na koniec wizyty wszyscy nauczyliśmy się wspólnego tańca.

W piątek, 8 czerwca 2018 r. odbył się Dzień Sportu.

Uczniowie, pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego uczestniczyli w miedzyklasowych wyścigach rzędów na wesoło oraz grach „w dwa ognie”. Wiele przyjemności sprawiła wszystkim wspólna rozgrzewka na boisku szkolnym. Podczas imprezy najmłodsi uczniowie mieli okazję obejrzeć wóz strażacki oraz radiowóz policyjny. Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło, dlatego strażacy sprawili dzieciakom prysznic z węża.

[7.06.2018] W okresie wakacyjnym będzie czynna stołówka szkolna.

Kryterium dochodowe kwalifikujące do pomocy w formie gorącego posiłku dla dzieci wynosi 771 zł na osobę w rodzinie. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej- Dział Pomocy Środowiskowej ul. Graniczna 1 w Kaliszu.

[8.06.2018] Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w trzydniowej wycieczce edukacyjnej do Wiednia – jednego z najpiękniejszych miast Europy. Uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele atrakcji stolicy Austrii, między innymi: Muzeum Sztuk Pięknych, Katedrę św. Szczepana, najstarszy działajacy ogród zoologiczny świata, Dom Morza (oceanarium), Palmiarnię, Muzeum Techniki, Muzeum Historii Natury, Muzeum Zygmunta Freuda.

[29.05.2018] Trzy palmy wielkanocne wykonane przez naszych uczniów, wzięły udział w konkursie organizowanym przez klub “Blaszak” w Kaliszu. W konkursie udział wzięły następujące klasy : 4A, 4B, i 3F gimnazjum. Zadanie plastyczne polegało na wykonaniu tradycyjnej palmy wielkanocnej. Uczniowie pracowali w grupach, tworząc przy tym piękne i wielobarwne prace. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienia zespołowe w postaci szklanych statuetek. Bardzo cieszymy się z takiego osiągnięcia.

Przy wykonywaniu palm uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię, oraz dbają o zachowanie polskich tradycji, tak ważnych dla naszego kraju.

Dnia 24.05.2018 (czwartek) uczniowie klasy 4B odwiedzili wraz z panią Katarzyną Jarząb i panią Małgorzatą Janiak- Strzygiecką sklep “Majster”, w ramach “Zielonych godzin” organizowanych przez centrum handlowe. Uczniowie brali udział w pokazie zwierząt egzotycznych. Dzieciaki mogły dowiedzieć się wiele ciekawostek o egzotycznych pupilach. Największym zainteresowaniem cieszyły się: marmozety białouche oraz papuga ara o imieniu “Arek”.

Dnia 22 maja (wtorek) u pierwszoklasistów w naszej szkolnej świetlicy zawitali nietypowi goście. A dokładniej chodzi o różne gatunki: karaczanów, straszyków, świerszczy, chrząszczy... Tak “egzotyczne spotkanie” zorganizowała nasza nauczycielka plastyki pani mgr Katarzyna Jarząb. Dzieciaki mogły z bliska przyjrzeć się nietypowym gatunkom owadów, mogły również dotknąć i potrzymać na ręce. Pani Katarzyna również zaprezentowała zdjęcia swoich nietypowych pupili (między innymi: modliszek, ptaszników, straszyków...itp. ). Uczniowie zadawali różne pytania dotyczące zwierzaków pani Katarzyny i jej drugiej pasji- terrarystyki. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Egzotyczny pokaz miał na celu pokazanie dzieciom piękna natury oraz jej niezwykłości.

Dnia 21 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Bronisława Koszutskiego w Kaliszu odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla dzieci klas I-III. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich.

W konkursie ocenie podlegały: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretacja utworu, dykcja, modulacja, tempo mówienia oraz ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów jury oceniło i wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 1a - Zofia Stanek, która prezentując wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa” zdobyła I miejsce w swojej grupie wiekowej.  Przygotowania Zosi do konkursu prowadziła p. Marta Hille. Laureatka otrzymała dyplom uznania oraz nagrodę książkową.

Gratulujemy Zosi oraz życzymy jej dalszych sukcesów.

List

Dnia 15.05.2018 r.odbył się XXVI Miejski Konkurs Recytatorski im. Marii Konopnickiej w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu. Skierowany był do dzieci z kaliskich szkół. Dzieci recytowały utwory liryczne poetów polskich w 3 kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie wiekowej wystąpiło dwoje dzieci z naszej szkoły. Z klasy 1c Julia Rubik, zaprezentowała się w 2 wierszach Jana Brzechwy „ Samochwała” i „Kłamczucha” i zajęła I miejsce - gratulujemy wygranej.

W dniu 9 maja 2018 roku w SP 24 odbył się I Turniej MINISIATKÓWKI Akademii S.O.S., wzięli w nim udział uczniowie klas VI i V Szkół Podstawowych Nr 14, 16, 17 w Kaliszu oraz SP w Stawiszynie i w Koźminku. Mecze rozgrywane były czwórkami w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Uczniowie Akademii mogli zaprezentować swoje umiejętności i talenty siatkarskie przed koordynatorem wojewódzkim Siatkarskich Ośrodków Szkolnych p. Januszem Polaszkiem. Wśród dziewcząt zwycięzcą został zespół ze SP w Stawiszynie, a wśród chłopców SP 17. Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Ewa Komorowska

9.05.2018 r., dzieci klas pierwszych uczestniczyły w warsztatach ogrodniczych. Dzieci zadaniem było umiejętne słuchanie Witolda Czuksanow: „Jak należy prawidłowo wysadzać sadzonki w przesadzać je do nowej doniczki lub gruntu”. Dzieci nauczyły się przesadzać rośliny doniczkowe, jak o nie zadbać aby długo pięknie kwitły. Odbył się nawet konkurs:” Kto najsprawniej przesadzi kwiatek”?, wygrał Kacper Michalak z klasy 1c i odebrał nagrodę. Udane warsztaty.

Dnia 21 kwietnia pięcioro dzieci z klas pierwszych naszej szkoły, po raz pierwszy wystąpiły na deskach Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu prezentując piosenkę o tematyce ekologicznej, dzieci zaśpiewały utwór Marka Grechuty „Zostawcie nam”. W tym dniu dbył się XVI Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielono nam”. Kryteria konkursu to: muzykalność i dykcja, dobór repertuaru (piosenka o treści ekologicznej), wizerunek wykonawcy (strój ekologiczny), ruch sceniczny. . Były naprawdę super, pięknie zaśpiewały. Już mamy pewne doświadczenie. To był naprawdę świetny dzień.

26 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w auli Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów z VII Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kaliszu.

Przyszliśmy tu wszyscy, aby Was pięknie pożegnać: dziewięcioro absolwentów, jednego chłopca i osiem dziewcząt – powiedziała podczas uroczystości dyrektor szkoły, pani Aneta Justyńska. Mam nadzieję, – dodała – że udało się nam wychować nie tylko świetnych siatkarzy, ale także mądrych młodych ludzi, którzy pomyślnie zdadzą maturę i będą potrafili wybrać swoją drogę w dorosłym życiu.

Dzień 1 maja obchodzony jest na całym świecie od 1890 roku jako Święto Pracy. Uchwałę taką przyjęto rok wcześniej podczas kongresu partii robotniczych w Paryżu. Wybór tego właśnie dnia wiązał się z intencją upamiętnienia krwawych wydarzeń w Chicago, gdzie 1 maja 1886 roku policja w czasie rozpędzania robotniczego wiecu, zabiła wielu jego uczestników. Robotnicy walczyli wtedy o skrócenie dnia pracy do ośmiu godzin.

Początkowo manifestacje pierwszomajowe miały bardzo burzliwy przebieg. W Łodzi majowe święto 1892 roku przerodziło się w potężny sześciodniowy strajk powszechny całego okręgu. Do strajkujących robotników strzelała policja. Liczba ofiar wyniosła 200 zabitych. Aresztowano około 900 osób.

W niedzielę [29.04] rozpoczęły się zawody szachowe w ramach OOM - 2018. Możemy trzymać kciuki za naszych reprezentantów. W grupie dziewcząt do 12 lat startuje Zuzanna Jędrzejewska, w grupie do lat 14 - Weronika Wawrzyniak, a w grupie Open do lat 14 - Szymon Skurniak. Zawody transmitowane są w internecie, można je obserwować na stronie www.chess24.com. Rozgrywki komentowane są na żywo w języku polskim.

  R1
29.04
9.30
R2
30.04
9.30
R3
30.04
15.30
R4
1.05
9.30
R5
2.05
9.30
R6
3.05
9.30
R7
3.05
15.30
R8
4.05
9.30
R9
5.05
9.30
Suma
Zuzanna Jędrzejewska 1 0 ½ 1 1 0 1 ½ 0 5
Weronika Wawrzyniak 1 1 ½ 0 0 ½ 1 ½ 0
Szymon Skurniak 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 0 0
Administracja i zarządzanie: Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu