Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2016/17 w G9

Z końcem listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Rozstrzygnięte zostały konkursy na najmniejszego i największego misia oraz na największą liczbę pluszaków przyniesionych przez klasę. Po dokładnym zmierzeniu, przeliczeniu i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, zostały ogłoszone wyniki:

największy miś: Marta Nowak IIB (162cm), najmniejszy miś: Martyna Borowiec IIID (3cm), największa liczba misiów: klasa IIF (69 sztuk).

Wszystkim zwycięzcom gratuluję, a za świetną organizację dziękuję Samorządowi Uczniowskiemu Zespołu Szkół Nr 9.

Wojciech Witczak

Na początku grudnia, podczas dwóch długich przerw, w naszej szkole organizowane były Andrzejki. Samorząd Uczniowski zadbał o trochę rozrywki dla uczniów i przygotował dla nich stoiska z wróżbami. Dowiedzieli się m.in., gdzie w przyszłości będą mieszkać, jaką pracę podejmą lub jak ułoży się ich życie. Nie zabrakło również popularnych ciasteczek z wróżbami.

Dziękujemy całemu SU oraz opiekunom za zorganizowanie tego magicznego dnia!

W sali sportowej Gimnazjum w Skokach odbył się turniej szachowy najlepszych drużyn wyłonionych w eliminacjach powiatowych. Nasza drużyna w składzie: Margarita Nowak, Kasper Wroczyński, Bartosz Sukiennik i Igor Sobiś zajęła 27 miejsce w województwie. Gratuluję sportowej postawy i ambitnej gry w pięciogodzinnych zawodach.

Jacek Wegner

Uczniowie klas drugich i trzecich mogli natomiast wykazać się wiedzą kulturoznawczą na temat Stanów Zjednoczonych. Umieszczone na szkolnych korytarzach plansze z lukami informacyjnymi oraz mapy pamięciowe i plansze z pytaniami otwartymi, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i szybko zapełniły się odpowiedziami. Bardzo nam miło stwierdzić, że wiedza naszych uczniów na temat Stanów Zjednoczonych jest naprawdę duża.

Dear Students, thank you so much for your enthusiasm for our Thanksgiving Project!!!

Danuta Skibińska, Agnieszka Gilak, Wojciech Witczak

24 listopada 2016r. odbył się w gimnazjum anglojęzyczny konkurs dla uczniów klas I.

Pytania konkursowe dotyczyły historii, słynnych budowli, prezydentów i wiedzy ogólnej o USA.

Uczestnicy zmagali się z pięcioma zadaniami, obejrzeli film o Washington D.C., prezentację o Thanksgiving, gościli słynne postacie, w które wcielili się starsi uczniowie, rozwiązywali zadanie na czas, uzupełniali tekst piosenki „ A Turkey Dance” oraz odśpiewali na stojąco hymn USA. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwały: Beata Antczak i Danuta Skibińska.

W ramach obchodzonego w USA Święta Dziękczynienia uczniowie gimnazjum wzięli udział w szkolnej akcji „What are you thankful for? ” ( Za co jesteś wdzięczny?). Zgodnie z ideą tego święta uczniowie mieli okazję wyrazić po angielsku swoje podziękowania, które zapisywali na kartkach, następnie przypinali je na przeznaczonych do tego celu tablicach. Przygotowali również projekty dotyczące historii Thanksgiving oraz angielskie zwroty i wyrażenia za pomocą, których możemy wyrazić swoją wdzięczność. Organizatorkami wydarzenia były: Beata Antczak i Danuta Skibińska

15 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski, w którym pięcioro uczestników z kl. I i II zaprezentowało nastrojowe wiersze o tematyce jesiennej. Jury w składzie: p.Bożena Bochen, p.Aneta Wawrzyniak i p.Barbara Olszewska – Śniegula - wyraziło uznanie dla recytatorów, którzy ciekawą interpretacją tekstów poetyckich uświetnili szkolne święto żywego słowa. Nagrody trafiły do wszystkich uczestników: I miejsce zajęła Julia Spychałowicz z kl. I B , II miejsce – Bartosz Grudziński z kl. I D, III miejsce – Gabriela Stefańska z kl. II C i Aleksandra Otwiaska z kl. II C oraz Daniela Berkowska z kl. I C. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

6 listopada odbyła się Gala rozdania nagród IV edycji konkursu historyczno - literackiego „ Pamięć Nieustająca” , w którym uczeń naszego gimnazjum Gniewomir Woldański z klasy IID, został finalistą w kategorii dzieła artystyczne i albumy.

Finał konkursu został zorganizowany z dużym rozmachem. Gniewko uczestniczył w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie gali rozdania nagród na Uniwersytecie Warszawskim, zwiedził również Pałac Prezydencki.

Nagrodzeni uczestnicy otrzymali książkę, która powstała z wyboru prac nadesłanych przez uczniów na konkurs. Są w niej fragmenty prac, opisy czy też wzmianki na temat albumów, prac plastycznych laureatów tegorocznej IV edycji konkursu, w tym Gniewka pracy na temat Szczypiorna. Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

18 listopada 2016 roku obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka zorganizowany przez Rzecznika Praw Ucznia Aleksandrę Sadowską, uczniów klasy 3E i SU.

Celem było zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej praw dziecka. Uczestnicy konkursów interpretowali plastycznie wylosowane prawo dziecka, poszukiwali praw zaszyfrowanych na terenie szkoły oraz wykonywali gazetki związane z tematem. Konkursy przebiegały w miłej i twórczej atmosferze.

 11 listopada 2016 r. w Kaliszu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.W uroczystościach przed kaliskim ratuszem uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół Nr 9, w skład której wchodzili: pani dyrektor Aneta Justyńska, pan Rafał Hasiński oraz poczet sztandarowy Gimnazjum Nr 9.

11 listopada 1918 roku Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.  W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie gimnazjum i liceum mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny „Na patriotyczną nutę…”.

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 16 i 17 listopada 2016 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

Serdecznie zapraszamy

uczniów klas I i II Gimnazjum nr 9

na konkurs recytatorski,

który odbędzie się 15 listopada 2016 r.

W dniach 26.10. i 2.11.2016 w Hali Arena odbyły się Mistrzostwa Miasta Kalisza w piłce nożnej halowej. Drużyna naszego gimnazjum wygrywając wszystkie mecze zajęła I miejsce uzyskując awans do finału rejonu, który odbędzie się 25 listopada w Grabowie n/Prosną. Gimnazjum Nr 9 reprezentowali: Eryk Figiel, Patryk Kawecki, Kacper Rośczak, Igor Kossowski, Miłosz Matuszewski, Dawid Rzoska, Adam Sobczyk, Jakub Janiszewski, Mateusz Molek, Wiktor Macniak.

Gratulacje!

Grzegorz Kalek

W pażdzierniku po raz kolejny przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Calineczka" odwiedziły bibliotekę szkolną w Gimnazjum Nr 9.  Ogólnopolska akcja "Czytam sobie w bibliotece" cieszy się dużą popularnością wśród maluchów, które z chęcią słuchają czytanych bajek, wierszy i krótkich opowiadań. Pażdziernik to miesiąc jesienny, obfitujący w zbiory warzyw.  W związku  z tym maluchy wysłuchały wierszy J.Brzechwy o warzywach oraz obejrzały wystawę plonów jesiennych, przygotowanych z okazji organizacji Festival Fest w szkole. Na zakończenie wspólnego czytania maluchy zwiedziły Gimnazjum Nr 9, którym były zachwycone. Kolejne spotkanie już za tydzień. Tym razem wolontariusze pod opieką Moniki Polińskiej odwiedzą maluchy w ich przedszkolu i przeczytają książkę Joanny Jagiełło " Oko w oko z diplodokiem".

Nasza szkoła bierze udział w programie "Bądźmy zdrowi - wiemy więc działamy". Wspólnie z uczennicami klas ID i IID raz w miesiącu przygotowujemy i spożywamy zdrowe drugie śniadanie. W ten sposób uczymy się dobrych nawyków żywieniowych, do czego zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

Życzymy smacznego!!!

Edyta Strójwąs

W naszej szkole odbył się konkurs biblioteczny związany z tematyką Halloween.. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza na temat strachów, nietoperzy i dyń z wyszczerbionymi zębami symbolizujących ten dzień. Wyróżniony został wiersz napisany przez Karinę Barna- uczennicę klasy 3 d.

"Pomóż żubrom przetrwać zimę" - pod takim hasłem przebiegała akcja zorganizowana przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, w której już po raz drugi uczestniczyli uczniowie naszego Gimnazjum. W ramach tej akcji przez dwa miesiące – wrzesień i październik zbierane były kasztany i żołędzie dla mieszkańców Pokazowej Zagrody Zwierząt OKL. Nasi uczniowie bardzo ochoczo przyłączyli się do zbierania „przekąsek” dla żubrów. Po zakończonej akcji zebrany pokarm został odebrany prze pracowników Nadleśnictwa w Kaliszu, którzy również włączyli się w tę akcję. Serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc i z niecierpliwością czekamy na zaproszenie do udziału w dokarmianiu naszych „żubrzastych przyjaciół”.

Natalia Gabarska

Z przyjemnością informujemy, że Oliwia Adlam i Tymoteusz Całka z klasy III D, wzięli udział w siódmej edycji międzyszkolnego konkursu języka angielskiego na szczeblu powiatowym, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie rozumienia tekstu słuchanego i czytanego, stosowania struktur leksykalno-gramatycznych oraz pisania w języku angielskim. Oliwia zakwalifikowała się też do najlepszej szóstki finalistów konkursu i wzięła udział w części ustnej, podczas której opowiedziała o swoich planach na przyszłość.

Oboje nasi reprezentanci zdobyli wyróżnienia, które są dowodem na to, że sumienna praca i pełne zaangażowania podejście do nauki, przynoszą wysokie efekty i uznanie środowiska.

Serdecznie gratulujemy Oliwii i Tymkowi!

Danuta Skibińska

20 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka odbył się konkurs recytatorski „Gałązka heliotropu”. Ma on na celu popularyzację twórczości poetów i pisarzy związanych z Kaliszem i Ziemią Kaliską oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury. Nasze gimnazjum reprezentowała Julia Spychałowicz z klasy Ib, która recytowała wiersz Adama Asnyka pt.: „Dziwny sen”. Gratulujemy!

Barbara Olszewska-Śniegula