Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2016/17 w G9

25 stycznia 2017 r. grupa naszych uczniów z gimnazjum (klasy IID i IIIC) i liceum (klasa I) uczestniczyła w Drzwiach Otwartych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Mieliśmy szansę dowiedzieć się, jak studiuje się w Kaliszu, a przede wszystkim mogliśmy uczestniczyć w wykładach, zajęciach i warsztatach, przygotowanych przez poszczególne Zakłady i Pracownie kaliskiej uczelni. Oferta była bogata! Mogliśmy wziąć udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, pedagogicznych, związanych z językiem oraz kulturą angielską, dziennikarstwem i komunikacją medialną. Duże wrażenie zrobiła na naszych uczniach Uniwersytecka Galeria Sztuki.

Wolontariusze z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu z opiekunem Moniką Polińską czytali wiersze o tematyce karnawałowej w Niepublicznym Przedszkolu „Calineczka” w Kaliszu. Dziecięce stroje były prześliczne, a postacie opisywane w wierszach przypominały poprzebierane maluchy z grupy Krasnale.

Kolejne „potkanie na czytanie” z prehistorycznym dinozaurem w tle wkrótce.

Klasa 1 c z opiekunem Moniką Polińską miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim i otwarciu wystawy pt. „Czeskie ekslibrisy ze zbiorów Mieczysława Bielenia” w Książnicy Pedagogicznej dnia 15 lutego 2017 roku.

Uczniowie mogli zapoznać się z pracami autora oraz wysłuchać historii ich powstania.

O swoich inspiracjach artystycznych autor opowiadał w sposób bardzo interesujący i ciekawy. Zachęcał młodzież do pielęgnowania kultury książki, zbiorów bibliotecznych i prywatnych.

27 stycznia odbył się w Hali Arena jubileuszowy, bo już dziesiąty turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora naszej szkoły.

Wśród czterech drużyn byli zaproszeni goście z Gimnazjum w Gołuchowie, Gimnazjum w Stawiszynie oraz dwie drużyny naszego gimnazjum. Pierwszy zespół Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu wygrał ufundowany przez panią Dyrektor Anetę Justyńską puchar, miejsce drugie zajęli gołuchowianie, trzecie stawiszynianie, a czwarte zawodnicy drugiego zespołu z naszej szkoły, ale pokazali naprawdę dobre umiejętności i szereg świetnych akcji piłkarskich.

Gimnazjum Nr 9 reprezentowali: I zespół - Miłosz Matuszewski, Mateusz Jarek, Miłosz Mielczarek, Igor Kossowski, Kacper Rośczak, Patryk Kawecki. II zespół - Olaf Mendera, Mikołaj Christ, Jakub Janiszewski, Mateusz Molek, Wiktor Macniak, Jakub Krawczyk, Marcin Stysiał, Kamil Przysiecki, Wiktor Wilczyński, Jakub Zachara.

Gratulacje!

Grzegorz Kalek, Tomasz Berwald

List [pdf]

Nauczyciele i uczniowie

Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu

ZAPRASZAJĄ

na ŚWIĄTECZNY KONCERT,

który odbędzie się

w poniedziałek 23 stycznia br.

o godz. 17.00

w  szkolnej auli

Wolontariusze Gimnazjum Nr 9 oraz szkolny chór "Semplice" pod kierunkiem Łukasza Pieniążka, zagrał i zaśpiewał  kolędy i pastorałki dla seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Samotne starsze osoby długo oklaskiwały młodych wykonawców i w końcowej części występu włączyły się do wspólnego śpiewu.To już kolejny występ chóru w kaliskim DPS-ie. Corocznie młodzież oraz opiekunowie: Monika Polińska i Katarzyna Karolak otrzymują podziękowania za noworoczne koncerty  oraz pracę wolontariuszy z podopiecznymi domu starości, w postaci dyplomu oraz figurki anioła-strażnika bezpieczeństwa i dobrej woli.Za udział we wspólnym kolędowaniu wszystkim występującym serdecznie dziękujemy.

15. stycznia Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 9 zaangażował się w kwestowanie w ramach 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O godzinie 17.30, po przeliczeniu datków z dwudziestu puszek, okazało się, że mamy ponad 4400 złotych. Jednej z wolontariuszek udało się zebrać ponad 970 złotych. Podczas tegorocznej akcji osiągnęliśmy wynik lepszy o ponad 1000 złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Celem programu było propagowanie wśród młodzieży dobrych nawyków związanych z prawidłową dietą komponowaną w oparciu o produkty zbożowe,zaznajomienie uczestników z zasadami zdrowego odżywiania,zwrócenie uwagi rodziców na wpływ diety na zdrowie dziecka oraz przekazanie treści edukacyjnych poprzez zabawę.W tym celu nauczyciel pani Edyta Strójwąs przeprowadziła lekcje na temat prawidłowego odżywiania oraz znaczenia produktów zbożowych w codzienne diecie według scenariuszy dostarczonych przez Organizatora Programu.

W dniach 19 grudnia (poniedziałek) i 20 grudnia (wtorek) nauczyciele języka niemieckiego Magda Góral-Stanek, Anna Grzybowska i Wojciech Witczak przygotowali i przeprowadzili lekcje o tematyce świątecznej z wykorzystaniem metody stacji. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich podczas lekcji języka niemieckiego przeprowadzonych nietypowo, nie w klasach, ale na „kwiatku” pracowali podzieleni na grupy trzy-, czteroosobowe. Każda klasa miała do zaliczenia 4 stacje zadaniowe. Wszystkie grupy musiały wykonać określone zadania, przechodząc od stacji do stacji i rozwiązując ćwiczenia leksykalne dotyczące słownictwa związanego ze świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie utrwalali w ten sposób słownictwo związane ze zwyczajami i obyczajami świątecznymi, a także poznali nowe zwroty związane z tematyką świąteczną.

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i lekcje przebiegające w przyjemnej, już świątecznej atmosferze.

Magda Góral-Stanek

W grudniu zakończyła się w naszej szkole akcja "Podaj łapę". Wszystkie rzeczy przyniesione przez gimnazjalistów pojechały do schroniska.Worki karmy. puszki, koce, smycze i zabawki z pewnością przyczynią się do lepszego przetrwania zimy w oczekiwaniu na nowego właściciela. Dziękujemy serdecznie wszystkim wspierającym  bezdomne koty i psy w kaliskim schronisku.

Dnia 16.12.16 r. w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Każda ze zgłoszonych wcześniej grup uczniów miała za zadanie przygotować świąteczne wypieki. Na szkolnych korytarzach rozstawiono stragany, gdzie za symboliczną złotówkę mieliśmy możliwość zakupienia pięknych i smacznych m.in. babeczek, pierników i ciast. Nasi uczniowie wspólnymi siłami zebrali ponad 1000zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących.

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz SU za ten wspaniały, świąteczny dzień.

W dniu 14.12.2016 r. uczniowie klas sportowych - II A oraz I LO uczestniczyli jako kibice w meczu piłki siatkowej - PLUS LIGI, pomiędzy PGE Skra Bełchatów - BBTS Bielsko Biała. Uczniowie mieli okazję wspierać swoim dopingiem jedną z najlepszych drużyn męskich w naszym kraju, a także zdobyć autograf wielu znanych polskich siatkarzy m.in. Mariusza Wlazłego czy też Bartosza Kurka.

Ewa Komorowska

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki MULTITEST 2016, ogłoszonym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych. Obejmowały one zagadnienia z podstawy programowej fizyki i zagadnienia rozszerzone względem podstawy.

Miło jest poinformować, że nasza uczennica – Julia Piotrowska, otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, zajmując 15. miejsce w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

Fun with Volleyball chciałoby zaprosić dzieci w wieku 5-9 lat oraz ich rodziców na promocyjne zajęcia sportowe, prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego oraz trenera z międzynarodowym doświadczeniem. Zależy nam na dobrej zabawie i czasie spędzonym na aktywności fizycznej. 

6.12.16 r. w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował dla społeczności szkolnej konkurs, który polegał na skompletowaniu garderoby w kolorze czerwonym. Im większa liczba elementów stroju w podanej barwie, tym wieksza szansa wygranej. Gimnazjum przepełnił świąteczny klimat. Przedstawiciele SU oceniali stroje podczas lekcji, rozdając przy tym słodycze. Najbardziej pomysłowi w kompletowaniu garderoby okazali się: p. E. Szymczak (j.polski), Kamil Janiak (1A) oraz Ola Niewiadomska (3F). Jako nagrodę wymienione osoby otrzymały po tabliczce czekolady.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy całemu SU oraz opiekunom za wprowadzenie świątecznej atmosfery w naszej szkole.

Piękne kolędy zaśpiewane przy akompaniamencie gitar i skrzypiec przez wolontariuszy z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu pod opieką Moniki Polińskiej i Katarzyny Karolak wywołały uśmiech na twarzach chorych dzieci z oddziału pediatrycznego Kaliskiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Prezenty przekazane na oddział do wcześniej podarowanego bajkowozu wzbogaciły kolekcję książek, gier planszowych i artykułów piśmienniczych. Wizyta gimnazjalistów na oddziale zbiegła się z odwiedzinami Szkoły Szpitalnej, która poprosiła nasz zespół o towarzyszenie w rozdawaniu mikołajkowych prezentów na innych oddziałach. Wspólnie odwiedziliśmy 7 oddziałów na których nasi wolontariusze zbierali gromkie brawa i serdeczne uśmiechy od chorych którzy razem z nami śpiewali kolędy. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom biorącym udział w mikołajkowej akcji w szpitalu.

Jak co roku wolontariusze z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu zorganizowali dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Karan Mikołajki. Wcześniejsza akcja szkolna „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” pozwoliła zebrać prezenty dla maluchów w postaci książek, gier planszowych, puzzli, maskotek i artykułów piśmienniczych. Spotkanie odbyło się w świątecznej atmosferze kolęd zagranych na gitarach i skrzypcach przez uczniów gimnazjum oraz śpiewem wszystkich zebranych. Uśmiechom i radości z otrzymanych podarków nie było końca.

W tegoroczną uroczystość mikołajkową włączyli się również uczniowie kaliskiej Samochodówki, którzy ufundowali pyszne świąteczne ciasto. Maluchy również przygotowały dla wszystkich niespodziankę- zaśpiewały piękną bożonarodzeniową pieśń o miłości przygotowaną specjalnie na tą uroczystość.

Opiekunowie: Monika Polińska i Beata Antczak zadbały o bezpieczeństwo uczniów oraz miłą świąteczną atmosferę. W imieniu wszystkich dzieci ze świetlicy „Pinokio” dziękujemy za mikołajkowe prezenty.

Dziekujemy wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły za serce i czas poświęcone innym, za bezinteresowne wsparcie i i chęć niesienia pomocy dla potrzebujących. Nasza grupa wolontariuszy pomaga świetlicom socjoterapeutycznym „KARAN” i „Studnia Jakubowa”, schronisku bezdomnych zwierząt, oddziałowi pediatrii w Kaliskim Szpitalu Zespolonym, podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, fundacji „Dziewczynka z Zapałkami” oraz fundacji „Kilometry Dobra” a także pojedynczym osobom potrzebującym wsparcia.

Uprzejmie przypominamy, że w środę, 7 grudnia 2016 roku, w godzinach od 17.00 do 18.00 nauczyciele będą pełnili dyżur.

Serdecznie zapraszamy Rodziców do odwiedzenia szkoły.