Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2015/16 w G9

12 listopada 2015 roku, podkomisarz Roman Szeląg, przeprowadził konwersatorium z młodzieżą naszego Gimnazjum, która dotyczyła  odpowiedzialności karnej nieletnich i dopalaczy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I, II i III gimnazjum.

Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich oraz przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób młodocianych.

Podczas spotkania podkomisarz wyjaśnił, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie, uświadomił, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą zdecydować  o dalszym losie  młodego człowieka.Szczególną uwagę zwrócił na konsekwencje dokonywania przez młodzież czynów zabronionych i przestępstw, takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie,  handel  narkotykami, zażywanie dopalaczy.    Omówił również środki wychowawcze stosowane przez sądy oraz przedstawił rodzaje placówek resocjalizacyjnych.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że  sięganie po narkotyki czy dopalacze ma swoje konsekwencje. Prelegent wskazał także uczniom gdzie szukać pomocy specjalistów oraz podał adresy stron internetowych.

Joanna Matczak, Maria Kupajska

W dniu 09.11.2015 r. oraz 10.11.2015 r., w Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, gościlśmy panią inspektor Agatę Dybioch, funkcjonariusza Straży Miejskiej w Kaliszu. Uczniowie klas II zostali poinformowani o szkodliwości dopalaczy i ich wpływie na organizm ludzki. Młodzież uzyskała też informację za jakie zachowania mogą ponosić odpowiedzialność prawną przed organami sprawiedliwości i czym to skutkuje w przyszłości.

Pani Agata Dybioch przedstawiła uczniom zapisy filmów z monitoringu Straży Miejskiej.

Podczas warsztatów wykorzystano również symulatory poruszania się: NARKOgogle i ALKOgogle. Młodzież miała okazję przekonać się, jak trudno jest zachować koordynację wzrokowo-ruchową będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

Podczas zajęć uświadomiono uczniom konsekwencje picia alkoholu, zażywania dopalaczy i narkotyków Spotkanie budziło wśród młodzieży wiele emocji oraz skłoniło do refleksji.

Joanna Matczak, Maria Kupajska

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 18 i 19 listopada 2015 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

Okolicznościowa wystawa w Zespole Szkół nr 9.

Organizatorzy OIG zdecydowali się na przeprowadzenie II rundy I etapu X OIG. Runda odbyła się 7 listopada od godz. 16 do 18.15. Każda drużyna, która chciała uzyskać awans do następnego etapu musiała wziąć w niej udział. Według nieoficjalnego rankingu zajmujemy aktualnie 28 pozycję w kraju i I miejsce w województwie wielkopolskim. II etap powinien odbyć się 5 grudnia, czekamy na oficjalne wyniki zawodów.

Dnia 31.10.2015 w Gimnazjum Nr 4. odbyły się Mistrzostwa Miasta Kalisza w drużynowym tenisie stołowym.Nasze uczennice Patrycja Czerniejewska z kl III A i Natalia Raniś z kl III F zajęły IIm tym samym awansując do Finału Rejonu.Serdecznie gratulujemy!

W środę 28 października 2015 r. gościły w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Nr 9 dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” w Kaliszu, biorące udział w Akcji „Czytam sobie w bibliotece”. Przedszkolaki wysłuchały wierszy J.Tuwima i J.Brzechwy, które czytały wolontariuszki z klas 3 pod opieką Moniki Polińskiej. Dzieci chętnie słuchały czytanych wierszy, aktywnie uczestniczyły w rozmowie na temat przeczytanych wierszy, a otrzymane obrazki do kolorowania wywołały uśmiech radości na każdej twarzy. Przedszkolaki zwiedziły całą szkołę, która zachwyciła ich przestrzenią i przyjazną atmosferą. Gimnazjaliści podczas przerwy serdecznie witali się z maluchami i przybijali „piątkę”- czar i urok dzieciństwa działał na wszystkich.

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu uczestniczyli w głośnym czytaniu najzabawniejszych fragmentów „Lalki” B. Prusa oraz obejrzeli wystawę dzieł pisarza. Po wcześniejszym zapoznaniu się z nowelami pisarza tj:. „Kamizelki” i „Katarynki” uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentów powieści pt„Lalka”. Głośne czytanie fragmentów dzieła, pozwoliło na zapoznane się ze słownictwem epoki pozytywizmu, żartem sytuacyjnym występującym w „Lalce” oraz duchem epoki w której została ona napisana.

Mamy nadzieję, że postać wielkiego pisarza pozytywizmu została przybliżona w sposób interesujący i ciekawy, a wspaniała interpretacja czytelnicza tekstu B.Prusa z pewnością skłoni uczniów do przeczytania całej powieści w przyszłości.

Monika Polińska

14 października 2015 roku tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

W uroczystościach, które odbywały się w auli szkolnej udział wzięli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz klasowe delegacje uczniów. Podczas części oficjalnej pani dyrektor Aneta Justyńska wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom. Serdeczne życzenia w imieniu uczniów złożył pedagogom Krzysztof Hadrych, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie „Przed sklepem jubilera 2” przygotowane przez teatr szkolny „Zgrzyt” pod kierunkiem pana Tomasza Kubisa i pani Anny Skowrońskiej. Pan Kubis jak zwykle okazał się wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Z przymrużeniem oka ukazał m.in. awans zawodowy nauczycieli oraz wszechobecną testomanię. Znaleźliśmy się w oparach absurdu…

W środę 21 października 2015 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką Moniki Polińskiej spotkali się z Panią Marią Pawelec Dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu. . Panią Dyrektor M. Pawelec zaprosiła Filia Nr 9 Publicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kaliszu z okazji cyklu spotkań organizowanych cyklicznie od 2014 roku pod hasłem: „Znane osoby i ich pasje” .Większość młodzieży która uczestniczyła w spotkaniu to uczniowie Szkoły Muzycznej. Wszyscy ogarnięci pasjami muzycznymi z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści na temat zainteresowań muzyczno- wokalnych Pani Dyrektor i wysłuchali przygotowanych fragmentów muzyki filmowej, chóralnej, i koncertowej. Spotkanie przebiegało w miłej, przyjemnej atmosferze i pozwoliło na zadawanie wielu pytań na tematy które nurtują młodzież na co dzień związaną z instrumentami i muzyką,

Wolontariusze Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu wraz z podopiecznymi świetlic socjoterapeutycznych „Pinokio” i „Studnia Jakubowa”, rozegrali pierwszy w tym roku szkolnym towarzyski mecz piłki nożnej. Wynik 5:4 dał satysfakcję obu drużynom- ponieważ nie liczy się zwycięstwo- jak powiedzieli uczniowie 9 , tylko dobra zabawa i ruch na świeżym powietrzu. Pogoda zawodnikom dopisała, duże grono kibicujących uczniów skandowało rymowanki ułożone specjalnie z tej okazji.

Kolejne sportowe zmagania na świeżym powietrzu zimą-gdy dopisze śnieg i mróz. W planie śniegowe zawody niespodzianki i konkursy z dyplomami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.

Akcja „Podaj łapę” po raz kolejny już zagościła w murach naszej szkoły. Wolontariusze i uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu przynoszą suchą karmę dla psów i kotów, puszki z mięsnymi posiłkami, wędzone kości do gryzienia, ciepłe koce, miski, kagańce i witaminy. Plakaty reklamujące zbiórkę rzeczy do schroniska wykonane przez wolontariuszy, stały się inspiracją dla uczniów klas pierwszych, którzy wykonali prace plastyczne propagujące pomoc dla bezdomnych psiaków. Z galerii prac, których wystawa odbyła się w bibliotece szkolnej wyróżnione zostały dyplomami plakaty:

Bookcrossing - ogólnoświatowy ruch czytelniczy – polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Od października również w naszej szkole. Regał z uwolnionymi książkami dla wszystkich chętnych czeka już przy wejściu do biblioteki szkolnej. Został on utworzony z okazji trwania Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „ Biblioteki szkolne rządza”

17 października 2015 r. w naszej szkole podziwialiśmy młodych aktorów ze szkół podstawowych. W tegorocznej edycji Przeglądu wzięło udział 20 uczestników z Kalisza, powiatu kaliskiego oraz ostrowskiego. Jury przyznało nagrodyi wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcą wśród najmłodszej i najliczniej reprezentowanej grupy została Marta Wawrzyniak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kościelcu, miejsce II zajęła Jagoda Kryś ze Szkoły Podstawowej w Droszewie, a miejsce III Maja Dominiak ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli i przedsiębiorców wzięło udział w trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Uczniowie klasy Ic, biorąc udział w projekcie Ogólnopolska Akademia Programowania, dołączyli do tego grona jako jedyni w Kaliszu. Ogólnopolska Akademia Programowania to cykl zajęć pozalekcyjnych zapoznających z algorytmiką i programowaniem. Prowadzone są w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Talent z Gdyni oraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.

15 października 2015 r. odbyła się pierwsza runda ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Nasza czteroosobowa drużyna wg aktualnych, nieoficjalnych wyników zajmuje 1 miejsce w województwie wielkopolskim i 32 miejsce w kraju. Liczymy, że uda nam się awansować do II rundy, która jest zaplanowana na 5 grudnia.

Jednocześnie odbywa się I etap indywidualnych zawodów OIG, w którym swoich sił próbuja nasi uczniowie. Życzymy powodzenia.

Arleta Kamińska-Wypchło, Jacek Wegner

W dniu 20.10.2015 nasi uczniowie wzięli udział w zawodach pływackich, które odbyły się na Aquaparku. Po przejściach, które nasza drużyna miała na początku zawodów ( brak całego składu ), dzięki zaangażowaniu jednej z uczennic udało nam się wystartować i zajęliśmy drugie miejsce za Gimnazjum Nr 1, a tym samym awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Poznaniu.

Tomasz Wilczyński

Do bicia rekordu zgłosiło się ponad tysiąc instytucji! Wśród nich było nasze gimnazjum. Uczniowie klasy IIIB na lekcji Edukacji dla bezpieczeństwa pod opieką pana Tomasza Wilczyńskiego wzięło udział w tym szlachetnym celu.

WOŚP

Uprzejmie przypominamy, że w środę, 21 października 2015 roku, w godzinach od 17.00 do 18.00 nauczyciele będą pełnili dyżur.

Serdecznie zapraszamy Rodziców do odwiedzenia szkoły.

 

W dniu 13.10.15r. przeprowadzony został Finał Wojewódzki XVII WIMS w Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady. W biegach brało udział 76 sztafet w kategorii gimnazjów. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury zawodnicy wykazali się dużą determinacją i wolą walki. Nasze uczennice zajęły 30 miejsce na 38 drużyn, pomimo iż większość uczennic to klasa pierwsza i druga. Chłopcy zajęli 16 miejsce na 38 drużyn. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Tomasz Wilczyński, Tomasz Berwald

W ubiegłą niedzielę (10.10) zakończył się 26. Diecezjalny Przeglądzie Pieśni i Piosenki Religijnej “SACROSONG 2015”, zorganizowanym przez Parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

W tegorocznym „ Sacrosongu” udział wzięło ok 150 uczestników: 15 zespołów oraz soliści.

W kategorii zespołów nagrodę otrzymał Zespoł wokalny chóru SEMPLICE z Gimnazjum Nr 9 Im. Jana Pawła II w Kaliszu, który wystąpił wspólnie z Zespółem Muzyki Dawnej ALLA SEMIBREVE z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.

Połączone zespoły wykonały dwa utwory ze zbioru Llibre Vermell de Montserrat :” Stella splendes” oraz „ Cuncti simus concanentes”. Relacje 1 2 3

Łukasz Pieniążek