Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Archiwum Gimnazjum nr 9 w Kaliszu

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października

Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom i pracownikom oświaty za szczególne osiągnięcia w pracy. W tym roku Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymali pani Sylwia Nowak i pan Daniel Przybylski, Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymały panie Małgorzata Jackowska i Aneta Justyńska. Nagrodzonym gratulujemy.

 

Estampida i Saltarello w Słowenii

Dwa kaliskie zespoły działające przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła w Kaliszu w dniach 18–22.10.2010 koncertowały w Słowenii. Zespół Tańca Dawnego „Estampida”  oraz Zespół Muzyki Dawnej „Saltarello” pod opieką pana Tadeusza Skarżyńskiego i pana Łukasza Pieniążka skorzystały z zaproszenia słoweńskiej organizacji „HUMANITARNA”, realizującej międzynarodowe projekty edukacyjno–kulturalne. Zespoły występowały w ramach projektu:  Miesiąc Kultury Europejskiej na Słowenii.

Koncerty odbywały się w szkołach na terenie całej Słowenii w regionie Koroška, Štajerska i Primorska. Występy zgromadziły blisko 2000 młodych ludzi ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, którzy z entuzjazmem przyjęli program przygotowany przez kaliskie zespoły. Słoweńscy uczniowie mogli obcować z muzyką dawną okresu renesansu, poznać instrumenty z epoki, zobaczyć tańce średniowieczne i renesansowe, a także uczestniczyć w warsztatach tanecznych poprowadzonych przez pana Tadeusza Skarżyńskiego.

Oprócz koncertów członkowie zespołów zwiedzili najpiękniejsze miejsca w Słowenii od Alp po Adriatyk. „Saltarello” i „Estampida” to nie pierwsze zespoły, które gościły w przyjaznej Słowenii. W ubiegłym roku koncertował tam kaliski zespół „Semibrevis”, a także zespoły z Międzyrzecza, Nowego Sącza i Tarnowa.

Tadeusz Skarżyński

 

Ewaluacja zewnętrzna

15 listopada odbyło się wręczenie raportu z całościowej ewaluacji Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu.

Raport z ewaluacji dla Prezydenta Miasta Kalisza przekazuje Naczelnikowi Wydziału Edukacji Mariuszowi Witczakowi Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Małgorzata Kasprzycka.

 

Archiwum wspomnień JP II

Ogólnopolski konkurs "Archiwum wspomnień JP II", którego celem było zebranie w formie nagrań wspomnień osób, które brały udział w spotkaniach z papieżem podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny  został rozstrzygnięty. Uczniowie  naszego gimnazjum: Agnieszka Werblińska, Katarzyna Chojnacka, Dominika Szczepaniak, Adam Grygielski i Marcin Kowalczyk zdobyli wyróżnienie i w nagrodę zostali zaproszeni na 3-dniowy pobyt w Warszawie.

Wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bernadeta Kasprzak

 

Awans zawodowy nauczycieli

Kolejni kaliscy nauczyciele odebrali dziś akty nadania stopnia awansu zawodowego. Tytuł nauczyciela mianowanego prezydent Kalisza Janusz Pęcherz wręczył 11 osobom, wśród nich znalazły się dwie nauczycielki z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu. Paniom Agnieszce Borowiec i Monice Polińskiej serdecznie gratulujemy uzyskania następnego stopnia zawodowego.

 

Łowicki pielgrzym

Spotkanie z panem Kamilem Sobolem – nauczycielem wychowania fizycznego, zawodnikiem kadry narodowej Taekwondo, mistrzem Europy, wicemistrzem otwartych mistrzostw Korei Południowej, trenerem, sędzią, organizatorem imprez sportowych dla młodzieży odbyło się dnia 14.01.2011 roku w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu.

 

5-lecie zespołu Saltarello

Uroczystość z okazji 5–lecia zespołu Saltarello odbyła się w przemiłej atmosferze. W gościnnych murach Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II zjawili się przede wszystkim rodzice młodzieży grającej w zespole. Wraz z nimi wśród publiczności pojawili się między innymi prezydenci Kalisza: Janusz Pęcherz i Dariusz Grodziński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Barbara Wrzesińska, czy pierwszy dyrektor festiwalu Schola Cantorum, Tadeusz Krokos. Byli również reprezentanci kaliskiego duchowieństwa.

Schola Cantorum 2011

Zespół Muzyki Dawnej "Saltarello" z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu

pod kierunkiem pana Łukasza Pieniążka

zdobył Srebrną Harfę Eola.

GRATULUJEMY!

 

Drzewa genealogiczne

Drzewa genealogiczne wykonane różnymi technikami i często w oryginalnych formach można było oglądać w piątek 25 lutego na pokonkursowej wystawie w holu auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.>
Na konkurs genealogiczny  „W poszukiwaniu rodzinnych korzeni – moje drzewo genealogiczne” wpłynęło 57 prac, wykonanych zarówno przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, jak też przez osoby dorosłe.
Głównym organizatorem konkursu jest Archiwum Państwowe w Kaliszu, zaś jego współorganizatorami Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne „Kalisia”, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Wydział Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych są uczennice naszego gimnazjum: Sandra Dominiak i Klaudia Wawrzyniak.

Gratulujemy!

 

Wycieczka do PWSZ w Kaliszu

W dniu 3 marca grupa 20 uczniów naszego gimnazjum, wzięła udział w spotkaniu w Pańswtowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć profesjonalną pracownię multimedialną, przystosowaną do wideokonferencji oraz e-learningu. Mieli okazję wysłuchać również krótkiego wystąpienia w Auli Colegium Oecologicum. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się wizyta w laboratoriach chemicznych, gdzie uczniowie mogli zobaczyć i wykonać proste doświadczenia m.in. zmierzyć pH Coca-Coli.

Karol Prałat

 

Stypendia JP II 2011

430 uczniów z kaliskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrało Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Już  po raz jedenasty stypendia wręczył młodzieży Janusz Pęcherz, prezydent miasta. Uroczystość odbyła się 15 marca w Szkole Podstawowej nr 15 im. Szarych Szeregów przy ul. Wykopaliskowej w Kaliszu.

 

Konkurs Wiedzy Ekonomicznej

Uczniowie klasy IIIC wzięli udział w  I edycji Konkursu Wiedzy Ekonomicznej organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Wśród wszystkich gimnazjów biorących udział w konkursie nasza szkoła zdobyła I miejsce. Gratulacje!

Monika Polińska

 

V edycja Konkursu Informatycznego Bóbr

 

Na przełomie roku grupa uczniów wzięła udział w V edycji Konkursu Informatycznego Bóbr. Miło donieść, że wśród laureatów wyłonionych spośród 3191 uczestników reprezentujących 365 gimnazjów z terenu całej Polski znaleźli się nasi uczniowie. Wszystkim, którzy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami gratulujemy.

Jacek Wegner

 

Uniwersytet Gimnazjalisty 2011

31 marca zakończył się trwający od pół roku programUNIWERSYTET GIMNAZJALISTY, który miał na celu poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin nauki tj: matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki, psychologii, komunikacji oraz wielu innych. Zajęcia miały charakter teoretyczny (wykłady) oraz praktycznych (laboratoria) i na ostatnich uczniowie poznawali budowę składników odżywczych, przeprowadzali eksperymenty chemiczne, uczyli się obsługi programów komputerowych (graficznych), symulacji komputerowych, dowiadywali się, jaki wpływ maja rzeczy wokół nas na środowisko i jak możemy pomóc w ochronie środowiska. Dowiedzieliśmy się, jak tworzą się zjawiska atmosferyczne, dlaczego szybowiec się unosi, został przeprowadzony pokaz samoobrony, praktyczny kurs pierwszej pomocy oraz wykład na temat wartości pieniędzy i sposobów ich pozyskiwania. Wszystkie zajęcia były przeprowadzane w obiektach należących do PWSZ im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, która jest najlepszą uczelnią w kraju wśród wyższych uczelni zawodowych.

Uczniowie, którzy wzięli udział w programie, oprócz szerokiej wiedzy poznali życie studenckie oraz poszerzyli swoje zainteresowania, przeżycia o nowe doświadczenia.

Michał Szablewski

 

(*) (*) (*)

Była z nami „od zawsze” – pogodna, uśmiechnięta, pełna  troski o swoich Wychowanków i życzliwości wobec Współpracowników. Razem przemierzaliśmy zielone korytarze w SP 17, razem krążyliśmy wokół kwiatka w Gimnazjum Nr 9. Tu był Jej drugi świat, do którego miała nadzieję wrócić...

Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy naszą Wspaniałą
Koleżankę, Jolę Sadowską.
Będziemy pamiętać!

 

Narodowe Święto Trzeciego Maja

"Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przewidzianym wyraźną wolą nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają."

 

Saltarello - Neerpelt

Zespół Muzyki Dawnej Saltarello uczestniczący w Europejskim Festiwalu Muzycznym dla Młodzieży w Neerpelt w Belgii otrzymał I miejsce "cum laude". Hurra!

 

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego 2011

 

Policjanci kaliskiej drogówki tradycyjnie w miesiącu kwietniu przeprowadzili eliminacje powiatowe XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum z obszaru powiatu kaliskiego grodzkiego. W tym roku Turniej odbył się 28 kwietnia.

Miło nam jest poinformować, że drużyna reprezentująca nasze gimnazjum w składzie: Paweł Czaprowski kl. I A, Adam Marucha kl. I C i Błażej Suszyński kl. I C zajęła I miejsce.

 

XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - 2011

Dwie uczennice naszego gimnazjum Dominika Szczepanik i Agnieszka Werblińska z klasy IIC jadą do Warszawy aby wziąć udział w obradach Sejmu Młodzieży. Uczennice wzięły udział w ogólnopolskiej rekrutacji do XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Kwalifikacja zespołu jest wielkim wyróżnieniem naszych uczniów, ponieważ z województwa wielkopolskiego zakwalifikowały się tylko 2 zespoły z Kalisza.

Pomysł narodził się podczas udziału w naszym gimnazjalnym projekcie "NAJwiększe serca dla najbardziej potrzebujących kaliszan".  Działania, które głównie opierają się na wolontariacie spełniały wszystkie wymogi aby wziąć udział w ogólnopolskim projekcie.  Powstała prezentacja, która została wysłana na konkurs i została oceniona pozytywnie.

Ocena jury: "Zaprezentowane pomysły na działania dotyczą głównie obszaru organizacji wolnego czasu grupom zagrożonym wykluczeniem. Prezentacja pokazuje w bardzo ciekawy sposób działania grupy wolontariuszek, pokazuje ich zaangażowanie i pozytywną energię, która może zarazić publiczność.Zdobyta przez zespół liczba punktów jest wystarczająca do zakwalifikowania do udziału w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca w Warszawie!"

Monika Polińska

 

Wymiana międzyszkolna Kalisz – Hamm 2011

W dniach od 2  do 10 maja 2011 odbyła się kolejna międzyszkolna wymiana uczniów z naszej szkoły z uczniami Galilei Gymnasium z Hamm. Podczas dziesięciodniowego pobytu w naszym mieście partnerskim uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach wraz z niemieckimi kolegami. Poznawali również historię i zabytki Hamm, Kolonii, Dortmundu i Münster, zwieńczeniem wycieczek była praca nad projektem edukacyjnym „Historyczne miasta”, który nasi uczniowie opracowali wspólnie z kolegami z Hamm i zaprezentowali ostatniego dnia pobytu. Mieszkając u niemieckich rodzin poznawali również kulturę i zwyczaje panujące w Niemczech, mieli również niepowtarzalną okazję do sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności posługiwania się językami obcymi. Podsumowując, wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych, uczniowie wrócili do Kalisza pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. A był on możliwy, także dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Magdalena Góral-Stanek

 

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Fizyki 2011

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „Olimpus” (sesja wiosenna). Uczestniczyło w niej 1122 uczniów z całego kraju. Troje naszych uczniów – Joanna Zienkiewicz, Adam Sobecki i Marcin Jarząbek zostali laureatami tej olimpiady, czyli znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Wycieczka do elektrowni wodnej

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem edukacyjnym pt: Odnawialne źródła energii w Kaliszu – najnowsze kierunki rozwoju, w dniu 24 maja, grupa uczniów wzięła udział w wycieczce do małej elektrowni wodnej.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z budową małej elektrowni oraz zasadami jej działania. Poznali techniczne jak również ekonomiczne aspekty jej prowadzenia. Dowiedzieli się o zaletach związanych z ochroną środowiska tak pozyskiwanej energii elektrycznej. W ciekawy sposób została przedstawiona historia budowy elektrowni, poparta wieloma zdjęciami.
Odnawialne źródła energii to temat bardzo ciekawy i interdyscyplinarny. Obejmuje swoim zasięgiem wiele dziedzin nauki, techniki, fizyki, chemii, energetyki, elektroniki, mechaniki i innych. Odnawialne źródła w dobie poszanowania energii i ochrony środowiska są kierunkiem bardzo przyszłościowym. Bardzo dobrze, że znalazła się grupa uczniów w naszym gimnazjum, chcąca zgłębiać tą tematykę.

Karol Prałat

 

Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny „Lwiątko”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2011”. Przystąpiło do niego około 22000 uczestników z Polski, Ukrainy, Litwy i Czech. Poziom trudności zadań był w tym roku wyjątkowo wysoki. Dwie nasze uczennice – Sylwia Kobyłka i Joanna Zienkiewicz zdobyły zaszczytne tytuły taon. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Dzień Sportu 2011

27 maja 2011 roku o godz. 9.00 wszyscy uczniowie w strojach sportowych pojawili się na boisku szkolnym.  Dzień Sportu rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem dokoła stadionu. Oficjalne otwarcie zawodów poprzedziło wprowadzenie znicza olimpijskiego.

Rozegrano wiele starożytnych konkurencji: bieg na 200 m, rzut dyskiem (piłka siatkowa umieszczona w worku), rzut oszczepem (toczenie piłek lekarskich 3 kg), zapasy (zabawa „Walka kogutów”,  polegająca na wypchnięciu przeciwnika z koła), wyścigi rydwanów (wyścigi po prostej - osoba siedzi na dłoniach ułożonych w kształcie krzesełka), wyścigi na koniach (wyścigi po prostej „na barana”), przeciąganie liny.

Na zakończenie rozdano wieńce laurowe dla najlepszych i wszyscy zatańczyli grecki taniec – ZORBĘ.

 

Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z Fizyki „Panda”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Fizyki „Panda 2011”. Uczestniczyło w nim ponad 700 uczniów z całego kraju. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy uznania, a wśród nich najwyższe miejsca zajęli: Igor Wieczorek, Joanna Zienkiewicz i Adam Sobecki (odpowiednio:11, 14 i 19 miejsce w Polsce).

Marek Marczak

 

Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

30 maja 2011 roku grupa uczennic i uczniów naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w sesji absolutoryjnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

 

Ogólnopolski Konkurs z Fizyki „Albus”

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „ALBUS 2011”. Przystąpiło do niego około 700 uczniów z całego kraju. Nasza uczennica Joanna Zienkiewicz została laureatką tego konkursu (zajęła 8. miejsce w Polsce), a Marcin Jarząbek otrzymał wyróżnienie (zajął 14. miejsce w kraju). Gratulacje!

Marek Marczak

 

Mistrzostwa Gimnazjum Nr 9 w piłce nożnej

Dzisiaj (20.06.2011) odbył się finał Mistrzostw Gimnazjum Nr 9 w Piłce Nożnej. Triumfowała klasa IIA. Drugie miejsce zajęła klasa IIIA, a trzecie IH.
Wyniki:
IIA - IIIA 1 : 4 (Binduga - Balcerzak 2, Kordylas, Dominiak)
IIA - IH 6 : 1 (Balcerzak 3, Dominiak, Kordylas, Smolarek - Pawlaczyk)
IIIA - IH 4 : 3 (Stoch 3, Pawlak - Jóźwiak, Andrzejczak, Pawlaczyk)

Gratulacje!

Grzegorz Kalek

 

Ad fontes!

Dnia 20 czerwca 2011 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Organizatorem konkursu było Archiwum Państwowe w Kaliszu, a głównym celem upowszechnienie wiedzy o Kaliszu i regionie południowej Wielkopolski.

Tegoroczna edycja zbiegła się z jubileuszem 60-ciolecia działalności archiwum, dlatego każdy z uczestników musiał wybrać dwa tematy z kategorii historii regionalnej oraz jeden z zakresu archiwistyki. Jury konkursu było pod wrażeniem różnorodności form nadesłanych prac. Dużą popularnością cieszyły się m. in. multimedialne formy przekazu, w tym prezentacje multimedialne, filmy oraz audycje radiowe. Równie wartościowe pod względem treści okazały się prace tradycyjne w formie opracowań, albumów oraz makiet.

W konkursie wzięło udział 170 uczestników, a wyróżnienia w kategorii gimnazjów otrzymali nasi uczniowie: Weronika Olczak oraz Jakub Feter z klasy 2d.

Lech Moryksiewicz

 

Wycieczka edukacyjna do Warszawy

W dniu 21 czerwca 2011 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

Punktem głównym programu wycieczki było zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. W Centrum przeprowadzaliśmy samodzielnie doświadczenia i obserwacje, korzystając z ponad 450 interaktywnych eksponatów; zwiedziliśmy galerię „Świat w ruchu”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła”, „Korzenie cywilizacji”, „Bzzz!”, „RE: generacja”.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

1 września (czwartek)

Awans zawodowy nauczycieli 2011

O pięćdziesiąt osób powiększyło się dzisiaj grono kaliskich nauczycieli mianowanych. Wśród nich znaleźli się nauczyciele Gimnazjum Nr 9, panowie Tadeusz Skarżyński i Michał Szablewski. Nominacje odebrali z rąk prezydenta Janusza Pęcherza w Sali Recepcyjnej ratusza.

Stopień nauczyciela mianowanego jest trzecim na drodze kariery zawodowej. Czwartym i ostatnim etapem jest stopień nauczyciela dyplomowanego.

- Są dwa zawody, w wykonywaniu których uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności jest wpisane w obowiązki. Jest to praca lekarzy i właśnie nauczycieli. Do pogłębiania wiedzy zawsze przystępują Państwo z zapałem, za co serdecznie dziękuję. Życzę również wytrwałości i owocnej pracy w rozpoczynającym się zaraz roku szkolnym – mówił podczas uroczystości Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Przed wręczeniem aktów mianowania nauczyciele zobowiązani byli do złożenia ślubowania: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Stypendia 2011

444 uczniów z kaliskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrało Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II na I semestr roku szkolnego 2011/2012. Po raz kolejny stypendia wręczył młodzieży Janusz Pęcherz, prezydent miasta. Uroczystość odbyła się dziś, w sali sportowej przy ul. 3 Maja.

Wycieczka do Biskupina 2011

20 września 2011 roku uczniowie klas I C i I E wraz z wychowawcami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Biskupina.

Na trwającym tam festynie poświęconym starożytnej Grecji na licznych pokazach i prezentacjach poznaliśmy wspaniałe dziedzictwo kultury greckiej. Obejrzeliśmy występy antycznych teatrów greckich i pokazy walk wojowników. Poznaliśmy starogrecką muzykę i tańce. Braliśmy udział w warsztatach lepienia naczyń glinianych, tworzyliśmy kolorowe paciorki, uczyliśmy się pisma greckiego. Braliśmy udział w zawodach olimpijskich.

Podczas festynu zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień.

Marita Walęcka

Byliśmy w Radzyminie!

W dniu 4 października 2011 roku delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły odwiedziła  Radzymin. Jest to urocza miejscowość na Mazowszu położona niedaleko Warszawy, oddalona około 300 kilometrów od Kalisza. Uczestniczyliśmy w podniosłej uroczystości nadania imienia i wręczenia Sztandaru Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Na Patrona tej szkoły wybrano majora Stefana Waltera, bohatera bitwy z bolszewikami pod Radzyminem w 1920 roku. Major Walter zmarł w wyniku ran odniesionych w boju. Miał zaledwie 29 lat. Po śmierci spoczął na warszawskich Powązkach, skąd w 1936 roku został ekshumowany i pochowany ponownie na cmentarzu w Kaliszu, gdzie stacjonował wówczas jego macierzysty 29 pułk strzelców kaniowskich. Tak oto historia połączyła Kalisz i Radzymin.

Zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci przez Dyrekcję i całą społeczność szkolną tamtejszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że jest to początek współpracy między naszymi szkołami.

Aneta Justyńska

Nauczyciele nagrodzeni

14 października 2011 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej. Medal otrzymała pani Maria Kupajska – nauczyciel-pedagog naszego gimnazjum.

Z okazji święta utworzenia Komisji Edukacji Narodowej Wielkopolski Kurator Oświaty przyznał nagrody za zaangażowanie i ofiarną pracę na rzecz rozwoju młodego pokolenia. To szlachetne wyróżnienie otrzymały nauczycielki Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu: pani Violetta Graczyk i pani Maria Kupajska.

Pięćdziesięcioro nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych nagrodził za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza. Uroczystość odbyła się w gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie nauczycielki naszej szkoły: pani Anna Balcerzyk i pani Beata Weirauch.

Gratulujemy wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów.

Sesja popularno-naukowa „Dzień z życia Marii Curie-Skłodowskiej”

W dniu 17 października 2011 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w sesji popularno-naukowej w ODN w Kaliszu, zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Roku Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczestnicy sesji poznali różne wizerunki naszej dwukrotnej laureatki nagrody Nobla (z fizyki i chemii) oraz wysłuchali interesujących wykładów na temat kierunków rozwoju nauki o promieniotwórczości i fizyki jądrowej. Zapoznali się także z uczniowskimi i nauczycielskimi projektami oraz podjętymi działaniami związanymi z obchodami Roku Marii Curie-Skłodowskiej. Swą obecnością sesję zaszczycili profesorowie fizyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz rosyjscy fizycy ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej.

Marek Marczak

Warsztaty dziennikarskie z radiem ESKA

28 października 2011 – w murach naszego gimnazjum - mieliśmy zaszczyt gościć Łukasza Jaskółę, dziennikarza radia ESKA.
Podczas spotkania poznaliśmy tajniki pracy w mediach, a także wzięliśmy udział w warsztatach dziennikarskich. Korzystając z niepowtarzalnej okazji, z pomocą naszego gościa, stworzyliśmy materiał do radiowej relacji. Efekty naszej pracy już niebawem w radiu ESKA.
Piątkowe spotkanie było pierwszym z cyklu „Coolturalnie w 9-tce”. Już niebawem wizyta kolejnego gościa. Chętnie podzielimy się wrażeniami.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Sacrosong 2011

6 listopada 2011 roku ogłoszono wyniki XXII Diecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej Sacrosong 2011. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazł się Chór Zespołu Muzyki Dawnej „Saltarello” z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu pod kier. Łukasza Pieniążka

XI Powiatowe Prezentacje Monodramów

5 listopada 2011 r. odbyły się w naszej szkole XI Powiatowe Prezentacje Monodramów dla szkół podstawowych. Jury w składzie: pani Kamilla Kiermasz, pani Barbara Wąsik,  dr Maciej Michalski oraz pani Bożena Bochen – sekretarz jury, oceniali 13 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Kaliskie prezentacje są jednocześnie eliminacjami do Wielkopolskiego Konkursu na Monodram „Młodzi Koryfeusze” organizowanego przez Konińskie Centrum Kultury i Sztuki oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kleczewie.

W kategorii I i III jury przyznało po dwa pierwsze miejsca i zarazem nominacje do etapu wojewódzkiego: Małgorzacie Stempień ze Szkoły Podstawowej w Moskurni, Gabrieli Tomaszewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu, Marcie Pilarskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu i Marii Paruszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Koźminku. W kategorii II nominacji nie przyznano. Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Bożena Bochen

I Kaliski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

Warsztaty filmowe 2011

23 listopada nasze gimnazjum odwiedziła pani Marta Sowizdrzał, kierownik kaliskiego Kina Centrum. Uczestnicy Koła Filmowego wzięli udział w warsztatach filmowych, zorganizowanych w ramach serii „Coolturalnie w 9-tce”. Tematyka zajęć była poświęcona technologii 3D oraz analizie obcojęzycznych filmów krótkometrażowych.
Zaciekłe dyskusje i zróżnicowane interpretacje zachęciły wszystkich do współpracy. Już wkrótce odwiedzimy panią Martę w jej „królestwie filmu” i z pewnością zdamy relację z lekcji przeprowadzonej w sali kinowej.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada był szczególnym dniem w naszej szkole. Po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Już od rana panowała iście pluszowa atmosfera! Wystarczyło przekroczyć próg gimnazjum, by w naszych oczach się „zamisiowiło”.
Misie małe, duże, brązowe, białe… każdy prezentował się fantastycznie w objęciach swojego właściciela. W tym wyjątkowym i radosnym dniu prezenterzy szkolnego radiowęzła opowiedzieli nam historię pluszowego misia i jego sławnych przedstawicieli. Wśród naszych maskotek odnaleźliśmy tę największą, która mierzyła 194 cm i najmniejszą, która po zabiegach rozciągających osiągnęła wzrost 3 cm! Nowi obywatele Gimnazjum Nr 9 godnie reprezentowali szkołę.
Pamiętajcie: „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny MIŚ”.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Mistrzostwa Polski Freestyle 2011

12 listopada 2011 roku grupa uczennic i uczniów Gimnazjum Nr 9 w składzie: Marta Białek, Aneta Kamińska, Amanda Sadłowska i Szymon Serocki wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Polski Freestyle i zdobyła tytuł Mistrzów Polski. Brawo!

Kino „Dziewiątki”

Członkowie Koła Filmowego oraz Zarządu Samorządu Szkolnego podjęli nowe działanie w ramach akcji „Coolturalnie w 9-tce”. 2. grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie szkolnego kina. Aula zamieniła się w salę kinową, a sześćdziesięciu kinomaniaków obejrzało ostatnią część przygód Harrego Pottera. Seans zakończył się owacjami. Zapraszamy na kolejne projekcje!

O nowościach „Cooluralnej 9-tki” będziemy Was informować na bieżąco. Już 16. grudnia zrealizujemy muzyczne marzenia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Mikołajkowo

Magia świąt zawładnęła „dziewiątką”. 6. grudnia zapanowała iście mikołajkowa atmosfera. U progu przywitała nas pięknie udekorowana choinka, a pod choinką… prezenty!
Na każdego czekała niespodzianka, którą mógł odebrać z rąk pomocników Mikołaja. Radość była nieoceniona. Tym bardziej, że nikt nie wyszedł z pustymi rękami! Czyżby wszyscy uczniowie „dziewiątki” byli w tym roku grzeczni?

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Zdrowie na plakacie - grudzień 2011

Dominika Kempa, uczennica klasy III H, zdobyła nagrodę za III miejsce w wojewódzkim konkursie na plakat: „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”.  Hura!

Pierwsze miejsce z fizyki w Polsce dla naszej uczennicy

Po dwumiesięcznych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „MULTITEST 2011”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Do tego popularnego konkursu przystąpiło ponad 500 gimnazjalistów z całego kraju.

Pierwsze miejsce w kraju zajęła w tym konkursie nasza uczennica – Joanna Zienkiewicz, zostając jednocześnie laureatką tego konkursu. Ponadto laureatami konkursu zostali następujący nasi uczniowie: Adam Sobecki, Marcin Werbliński, Marcin Jarząbek, Kamil Kwinta, Paulina Kołodziejczyk i Mateusz Cichocki. Poza tym wyróżnienie otrzymał Marcin Smoczyński. Gratulacje!

Marek Marczak

Zaproszenie na Jasełka 2012

Zaproszenie

Nauczyciele i Uczniowie mają zaszczyt zaprosić

na Jasełka,

które zostaną zaprezentowane

w dniu 5 stycznia 2012 roku (czwartek) o godz. 17.00

w auli Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu

przy ul. Hanki Sawickiej 22-24.

Zebraliśmy niespełna 4 tysiące dla WOŚP

Jak co roku, uczniowie Gimnazjum Nr 9 dołączyli do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zainwestowany czas i serce opłaciły się – 15 wolontariuszy gimnazjalnego podsztabu zebrało 3956,73 zł.
Dziękujemy wolontariuszom za wielodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu „wielkoorkiestrowej” zbiórki.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Konkurs Informatyczny "Bóbr"

W piątek, 16 marca 2012 roku odbyło się w Toruniu uroczyste zakończenie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Bóbr”. Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu znaleźli się wśród najlepszych.

II miejsce zdobyli: Adam Grygielski, Paweł Głuszczak, Damian Jacenko, Norbert Nijak i Błażej Suszyński, III miejsce: Adam Sobecki, a wyróżnienie Marcin Kowalczyk. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zobacz również: calisia.pl

Jacek Wegner

Dwoje naszych uczniów laureatami ogólnopolskiej olimpiady z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej „OLIMPUS 2011 Sesja jesienna”. Przystąpiło do niej około 600 gimnazjalistów z całego kraju.
Dwoje naszych uczniów – Adam Sobecki i Joanna Zienkiewicz zostali laureatami tej olimpiady, czyli znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „PINGWIN 2011”, do którego przystąpiło około 700 gimnazjalistów z całego kraju.
Czworo naszych uczniów – Joanna Zienkiewicz, Adam Sobecki, Paulina Kołodziejczyk i Marcin Jarząbek otrzymali wyróżnienia. Znaleźli się oni wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Mecz hokejowy w Kaliszu?

W niedzielę, 29 stycznia o godzinie 17.00 na kaliskim lodowisku przy ulicy Hanki Sawickiej rozegrany zostanie mecz hokejowy pomiędzy amatorskimi zespołami Kalisza i Konina o puchar prezesa kaliskiego Aquaparku.

Zgadnij, kto będzie reprezentował Miasto Kalisz w niedzielnym meczu hokejowym?

Wystawa prac plastycznych "Ruch"

Adoptowaliśmy psa

Ma osiem lat - jest pięknym, włochatym i niemożliwie wrażliwym stworzeniem. Redi, bo o nim mowa, to honorowy obywatel naszego Gimnazjum. Dzięki współpracy z kaliskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt od piątku możemy cieszyć się nowym przyjacielem.
Zachęcamy każdego z Was do pomocy. Karmę, zabawki, koce i inne „niezbędniki” możecie przynosić do radiowęzła, a Samorząd Uczniowski przekaże Rediemu. Nasz czworonożny przyjaciel czeka także na odwiedziny i czułe gesty.
A jeśli chcecie się zakochać w Redim, wystarczy obejrzeć filmik: http://www.youtube.com/watch?v=ns971hWDEiU

Katarzyna Walęcka-Tomczak

VI Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów została powołana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu systemowego Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski.

W etapie szkolnym wzięły udział 3 drużyny z naszej szkoły. 11 stycznia 2012 r. należało rozwiązać w ciągu 2 godzin osiem zadań czyli napisać programy komputerowe w jednym z następujących języków programowania: Pascal, C lub C++. Miło mi poinformować, że drużyna złożona z czterech uczniów klasy 3C, jako najlepsza w województwie wielkopolskim, została zakwalifikowana do udziału w finale Olimpiady.

Jacek Wegner

20.02.2012. Otrzymaliśmy od organizatorów potwierdzenie, że drużyna w składzie: Paweł Głuszczak, Adam Grygielski, Marcin Kowalczyk i Norbert Nijak wystartuje w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 18-20 maja br. w Gdyni.

Schola Cantorum 2012

W tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” weźmie udział 35 zespołów. Uczestnicy będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w 5. kategoriach. Reprezentantami Gimnazjum Nr 9 i jednocześnie Miasta Kalisza będą zespoły Saltarello i Semibrevis.

Przesłuchanie SEMIBREVIS - 21.02.2012r. godz. 17.00 – 18.00 (planowany występ 17.00-17.20) Aula „Domu Pielgrzyma”, pl. Św. Józefa 7
Przesłuchanie SALTARELLO - 23.02.2012r. godz. 9.00-13.00 (planowany występ 11.15-11.30) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia, ul. Jana Pawła II 9

Trzymamy kciuki za udany występ obu zespołów!

Schola Cantorum 2012 - wyniki

SEMIBREVIS - wyróżnienie
SALTARELLO - Srebrna Harfa Eola

Gratulujemy!

"Let’s make friends”

W roku szkolnym 2011/2012 klasa II D rozpoczęła współpracę w ramach programu eTwinning z holenderską szkołą Veluws College, Mheenpark, która mieści się w Apeldoorn. Na początku nie było łatwo. Nasz projekt miał polegać na wysyłaniu sobie nawzajem prezentacji multimedialnych. Każdy z uczniów ma przydzielonego korespondencyjnego kolegę, o którym musi zgromadzić jak najwięcej informacji.

Piłkarska kadra czeka

Bartłomiej Jóźwiak uczeń Gimnazjum Nr 9 z klasy o profilu piłka nożna otrzymał powołanie na konsultację kadry Polski U-15 w piłce nożnej, która odbędzie zgrupowanie w dniach 15-19 marca w Kleszczowie k/Bełchatowa.

Grzegorz Kalek

Sportowe ferie 2012

Uczniowie Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu aktywnie spędzali czas podczas ferii zimowych. Podczas swojego wypoczynku młodzież brała udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz gościli w Kaliskiej Szkole Kadetów Jiu Jitsu, gdzie podczas dobrej zabawy pracowali nad własnym rozwojem fizycznym nabywając nowe umiejętności, doświadczenia w pracy nad swoim ciałem, a także kształtując swój charakter.

Chcielibyśmy gorąco podziękować zaprzyjaźnionej Szkole Kadetów Jiu Jitsu za zaproszenie oraz możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach.

Michał Szablewski

Dwie uczennice laureatkami ogólnopolskiej olimpiady z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012 Sesja zimowa”. Przystąpiło do niej ponad 600 gimnazjalistów z całego kraju. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że dwie nasze uczennice – Paulina Kołodziejczyk i Joanna Zienkiewicz zostały laureatkami tej olimpiady, czyli znalazły się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce (zajęły odpowiednio 5. i 9. miejsce w Polsce). Gratulacje!

Marek Marczak

Zaproszenie

W najbliższy piątek o godzinie 18.00 w kaliskim Gimnazjum Nr 9,
laureaci Srebrnej Harfy Eola zespól muzyki dawnej Saltarello
pod kierownictwem Łukasza Pieniążka zaprezentuje psalmy i pieśni renesansowe,
następnie zespół tańca dawnego Estampida
zatańczy w przedstawieniu „Meandres de l'amour czyli jak oszukać mężczyznę”.

Widowisko inspirowane muzyką renesansu powstało w trakcie ubiegłorocznych warsztatów przeprowadzanych przez Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Choreografię poszczególnych tańców opracował krakowski tancerz i choreograf Dariusz Brojek, na co dzień występujący w balecie dworskim Cracovia Danza. Zespół pod kierownictwem Tadeusza Skarżyńskiego w poprzednich sezonach zajmował się tańcem średniowiecznym i w takim repertuarze można było spotykać go w trakcie licznych imprez historycznych. Repertuar renesansowy to zmiana wprowadzona w obecnym sezonie.

Koncert muzyki dawnej

Fotorelacja z drzwi otwartych 24.03.2012

Szósta edycja konkursu „Z KLASY DO KASY”

5 marca ruszył konkurs „Z klasy do kasy”, w którym uczniowie będą mogli inwestować wirtualne 100 tys. zł. w nowoczesnej grze giełdowej, aby 23 czerwca w ogólnopolskim finale powalczyć o prawdziwe pieniądze – 10 tys zł.

Konkurs „Z klasy do kasy” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego uczestnikami mogą zostać 3–5-osobowe grupy uczniów, zwane Komitetami Inwestycyjnymi, pozostające pod opieką nauczyciela. Każda z nich dostanie na start wirtualne 100 tys. zł i zadanie osiągnięcia jak największego zysku.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 5 marca do 20 kwietnia 2012 roku poprzez formularz na stronie konkursu: wyborcza.biz/zkdk. Inwestowanie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 8 czerwca.

20 najlepszych komitetów z każdego z województw zakwalifikuje się do półfinałów, podczas których – 15 czerwca – uczniowie będę rozwiązywać test z wiedzy ekonomicznej. Zwycięzcy zmierzą się ze sobą w finale ogólnopolskim 23 czerwca 2012 roku w Warszawie.

Uczestnicy konkursu – oprócz nauki – mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe:

Za zajęcie I miejsca w finale ogólnopolskim:

  1. dla członków Komitetu Inwestycyjnego – 10 000 zł

  2. dla szkoły, której uczniami są członkowie Komitetu Inwestycyjnego – 5 000 zł

  3. dla Opiekuna Komitetu Inwestycyjnego – 3 000 zł

Przewidziane są także nagrody tygodniowe dla najlepiej notowanego Komitetu w każdym województwie – 200 zł. Ponadto dla najaktywniejszej szkoły przeznaczono nagrodę specjalną w wysokości 5 000 zł!

Partnerami strategicznymi konkursu są: Narodowy Bank Polski, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, „Gazeta Wyborcza” oraz portal wyborcza.biz. Partnerem akcji jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Wyniki Finału Gimnazjady

Siatkarki Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu mistrzyniami Wielkopolski!

W czwartek, 29 marca, odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt GIMNAZJADA 2011/2012.

Stypendia Miasta Kalisza 2012

420 uczniom przyznano dzisiaj Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Wręczał je prezydent Janusz Pęcherz w towarzystwie innych kaliskich samorządowców. Uroczystość odbyła się w hali Olimpia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Stypendia trafiają do uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, mających jednocześnie nie najlepszą sytuację materialną. Wyróżniono 91. gimnazjalistów, spośród nich 28. uczęszcza do Gimnazjum Nr 9.
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

3 kwietnia 2012 roku drużyna Gimnazjum Nr 9  zajęła I miejsce w konkurencji drużynowej finału Regionalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanego w ramach IV Pikniku Europejskiego w III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Gratulujemy!

Posłowie z Dziewiątki!

Uczniowie klasy II C – Błażej Suszyński i Tomasz Bażant – wezmą udział w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży!

Nasi posłowie przeszli długi i pracowity okres rekrutacji – od przygotowania szkolnej debaty, przez jej prowadzenie, aż po zdanie obszernej relacji z tego przedsięwzięcia.

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 1 czerwca w sali plenarnej. Posłowie będą mieli możliwość spotkania z parlamentarzystami i ich klubami.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Egzamin gimnazjalny 2012

POWODZENIA!

Drugie miejsce z fizyki w Polsce

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sesji wiosennej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012”. Do tej najpopularniejszej olimpiady fizycznej przystąpiło ponad 1000 gimnazjalistów z całego kraju. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że nasza uczennica Paulina Kołodziejczyk została laureatką tej olimpiady, zajmując drugie miejsce w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

VI Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów - Gdynia 2012

W dniach 18-20 maja 2012 roku po raz pierwszy nasza drużyna uczestniczyła w finale krajowym VI Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Finał rozegrano w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jacek Wegner

Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej 2012

W dniu 15 maja 2012 roku odbył się konkurs na interpretację piosenki angielskiej lub niemieckiej zorganizowany przez Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Konkurs został przeprowadzony w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Jury konkursu brało pod uwagę nie tylko stronę wokalną, ale również stopień opanowania poprawniej wymowy i dykcję, jak również własną interpretację utworu.

Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Pyłypiw z klasy I A, która zaśpiewała piosenkę Roberty Flack „Killing me softly”, Natalia Królak z klasy I D z piosenką Jamesa Blunta „You’re beautiful” oraz Weronika Łękowska z klasy III F z piosenką zespołu Juli „November”, na fortepianie akompaniował im Patryk Ulaszewski z klasy II F.  Uczennice do konkursu przygotowywały pani Magdalena Góral–Stanek oraz pani Sylwia Gruszka–Miklas, natomiast pod względem muzycznym służył radą i kierował uczniami pan Łukasz Pieniążek.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Karolina, trzecie miejsce Natalia, natomiast wyróżnienie otrzymała Weronika.

Serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie i prezentację utworów oraz gratulujemy wygranych i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z Wojewodą Wielkopolskim

Błażej Suszyński i Tomasz Bażant – uczniowie klasy II C – zostali zaproszeni do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gospodarzem spotkania był wojewoda Piotr Florek, który w towarzystwie Dariusza Lipińskiego - posła na sejm oraz Elżbiety Walkowiak – wielkopolskiego kuratora oświaty dyskutowali z młodymi parlamentarzystami o polityce i pracy zawodowej w sejmie oraz urzędzie wojewódzkim. Momentem spotkania, któremu towarzyszyły największe emocje była wizyta w gabinecie wojewody. Naszym przedstawicielom udało się nawet zająć najważniejsze miejsce – fotel przedstawiciela Rady Ministrów w województwie.

Silna reprezentacja - 42 młodych posłów i posłanek - z Wielkopolski spotka się raz jeszcze. 1 czerwca wezmą udział w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej pod hasłem „Szkoła demokracji”. Błażejowi i Tomaszowi gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Święto Nauki - 1 czerwca 2012

Podsumowanie zbierania danych, analizy i przedstawienie wyników działań w ramach projektów edukacyjnych - już 1 czerwca.

Dzień Sportu - 6 czerwca 2012

Zbierzcie drużyny, startujcie, bawcie się dobrze!

Dzień Sportu - 1.06.2012

Gala Utalentowanych Młodych Wielkopolan 2012

W poniedziałek, 31.05.2012 r. Zespół Muzyki Dawnej Saltarello działający przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu brał udział w  „Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan”, która odbyła się w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły  Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza. Zespół został zaproszony przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, które objęło patronat honorowy tej imprezy.

Gala miała charakter przeglądu artystycznego,  w którym więzło udział kilkanaście zespołów instrumentalnych, wokalnych, tanecznych, a także teatralnych, działających przy szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i Młodzieżowych Domach Kultury na terenie całej Wielkopolski. Gala jest dla uczestników ogromnym wyróżnieniem i świadczy o uznaniu  w oczach  kolegów, Nauczycieli, Wychowawców i Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Na zakończenie uroczystości Wielkopolski Kurator Oświaty, pani Elżbieta Walkowiak, gratulowała talentu i umiejętności uczestnikom Gali, podziękowała opiekunom przygotowującym uczniów.

Łukasz Pieniążek

Nasz kibic na meczu Polska-Rosja

Stadion Narodowy w Warszawie to nie żaden "koszyk", ale obiekt piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Mogłem się o tym przekonać między innymi podczas wczorajszego meczu piłkarskiego reprezentacji Polski i Rosji.
Remis, po dobrym meczu Polaków, przedłuża nasze szanse na awans do ćwierćfinału. Samo usytuowanie obiektu nad Wisłą w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia jest genialnym posunięciem z punktu widzenia historycznego i technologicznego. Wielopoziomowe trybuny mogą pomieścić blisko 56 tysięcy widzów i zapewnić niepowtarzalną atmosferę sportowego i kulturalnego widowiska. To wszystko dało się poczuć wczorajszego wieczora i pokazało piękno sportu, jakim jest piłka nożna oraz - w kontekście organizacji EURO 2012 - że Polak potrafi.

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „PANDA 2012”.  Przystąpiło do niego około 700 gimnazjalistów z całego kraju.
Miło jest poinformować, że nasza uczennica Joanna Zienkiewicz otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, zajmując siódme miejsce w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Gimnazja uczą się internetowo

"Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego i Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II uczestniczyły w programie Nauczycielska Akademia Internetowa. Gratulacje dla szkół za osiągane przez nie wyniki spłynęły od organizatorów na ręce prezydenta Janusza Pęcherza.
Nauczycielska Akademia Internetowa wyrasta z programu Szkoła Ucząca Się realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W ramach projektu prowadzone są szkolenia dla nauczycieli z wykorzystaniem Internetu w obszarach kluczowych dla efektywnej pracy szkoły.
Dyrekcje szkół zgłosiły do programu swoich nauczycieli. Wszyscy oni ukończyli z sukcesem roczne kursy e-learningowe o wybranej tematyce. Ich zaangażowanie i wytrwała praca podczas szkoleń trwale zmieniły obraz szkoły i poprawiły skuteczność uczenia się uczniów.
Nauczycielska Akademia Internetowa, stanowiąca największe tego typu przedsięwzięcie edukacyjne w kraju, odbyła się już po raz trzeci."

Tekst: Juliusz Kowalczyk

Dwoje naszych uczniów laureatami ogólnopolskiego konkursu z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „ALBUS 2012”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Przystąpiło do niego ponad 700 gimnazjalistów z całego kraju.

Miło jest poinformować, że dwoje naszych uczniów – Adam Sobecki i Dagmara Lena Pawłowska – zostało laureatami tego konkursu (zajęli odpowiednio 7. i 10. miejsca w Polsce). Ponadto wyróżnienia otrzymali Paulina Kołodziejczyk i Marcin Jarząbek. Gratulacje!

Marek Marczak

Najlepsi z najlepszych

Olimpijczycy i laureaci konkursów z kaliskich szkół zostali dzisiaj (29.06.2012) wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Kalisza. Gratulujemy!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Poniedziałek, 3 września

Tradycja w miejsce wpisana – szlakiem południowo-wschodniej Wielkopolski

Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu zdobyło nagrodę główną w konkursie organizowanym przez ODN w Kaliszu za grę dydaktyczną „Historyczny Kalisz”. Gratulacje!

 

Czytanie "Pana Tadeusza" 2012

Aktywny udział uczniów Gimnazjum Nr 9 w akcji popularyzacji czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczne czytanie najbardziej popularnego dzieła jednego z największych poetów - "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. 30 uczniów z klasy IIIB humanistycznej wraz z opiekunkami panią Beatą Kaczmarek i panią Moniką Polińską wzięło udział w tej akcji.

 

Wizyta w Radzyminie - 2012

4-5 października delegacja naszej szkoły pod opieką pana Michała Orczykowskiego  i pana Wojciecha Witczaka gościła w Gimnazjum nr 1 im. Majora Stefana Waltera w Radzyminie. Okazją była pierwsza rocznica nadania szkole imienia majora Waltera, który spoczywa na cmentarzu żołnierskim na Majkowie w Kaliszu.
Osoba majora Stefana Waltera połączyła Kalisz i Radzymin, gdzie w 1920 roku rozegrała się bitwa, która powstrzymała Armię Czerwoną przed zajęciem Warszawy.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział uroczystej mszy i poczęstunku w szkole oraz zwiedzili miejsca ważne dla wspomnianej wyżej bitwy wraz z miejscem, w którym raniono śmiertelnie majora Waltera.

Michał Orczykowski

 

Saltarello w Holandii - 2012

W dniach 29.09-30.09.2012 w holenderskim mieście Heerhugowaard odbywały Amatorskie Manifestacje Artystyczne „Coolplein festiwal”. Są to spotkania organizowane cyklicznie każdego roku przez władze miasta Herrhugoward, które rozpoczynają sezon artystyczny.
W tym roku, w gronie kilkudziesięciu artystów amatorów biorących udział w festiwalu znalazły się dwa kaliskie zespoły:  Katedralny Kwartet Smyczkowy „Smykinika”  prowadzony przez pana dra Krzysztofa Niegowskiego, wykładowcę na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu oraz Zespół Muzyki Dawnej „Saltarello” działający przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II, prowadzony przez pana Łukasza Pieniążka.

Podczas festiwalu prezentują się artyści amatorzy działający w gminie Heerhugowaard. Na kilku scenach odbywały się występy zespołów muzycznych wykonujących różne gatunki muzyki, grup tanecznych, teatrów, kabaretów.

Kwartet smyczkowy i ZMD „Saltarello”  byli jedynymi gośćmi spoza Holandii, zaproszonymi przez Komitet Miast Partnerskich Heerhugowaard-Kalisz i jego prezesa Pita Nieuwboera do udziału w manifestacjach artystycznych.

Kaliskie zespoły wystąpiły podczas dwóch koncertów festiwalowych przed licznie zgromadzoną holenderską widownią. W trakcie koncertów publiczność mogła usłyszeć  w wykonaniu naszych zespołów tańce średniowieczne, utwory muzyki baroku oraz w opracowaniu kwartetu przeboje muzyki poważnej i rozrywkowej. Oprócz udziału w koncertach festiwalowych był także czas na zwiedzanie podczas, którego kaliszanie mogli zobaczyć m.in. muzeum morskie w Den Helder, Zaanse Schans, jeden z wielu "żywych" skansenów w Holandii oraz Amsterdam.

Wyjazd i udział w festiwalu był możliwy dzięki pomocy i dofinansowaniu ze strony Miasta Kalisza oraz Gimnazjum Nr 9.

Łukasz Pieniążek

 

Ślubowanie klas pierwszych 2012 r.

Nagrody dla nauczycieli 2012

Aleksandra Garncarek IIC

"...Z nauczycielami i dyrektorami szkół spotkali się przedstawiciele władz miasta... W przededniu swego święta kilkudziesięciu nauczycieli i dyrektorów szkół odebrało nagrody.." Wśród nagrodzonych znaleźli się pani dyrektor Małgorzata Jackowska i pan Daniel Przybylski. Życzymy dalszych sukcesów!!

 

22-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej gościem Gimnazjum Nr 9!

W czwartek gościliśmy reprezentanta Polski w piłce nożnej Sławomira Majaka. Zawodnik między innymi Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin, Iglopolu Dębica, Koping FF, Hannover 96, Hansy Rostock czy Anorthosis Famagusta spotkał się z uczniami klas piłkarskich naszego gimnazjum. Opowiedział o swojej karierze piłkarskiej i trenerskiej (obecnie sprawuje funkcję trenera II-ligowej Calisii Kalisz) oraz odpowiedział na pytania uczniów. Następnie w hali Arena odbył się trening pod okiem znamienitego gościa, a zawodnikami byli uczniowie klasy I H. W podziękowaniu za wizytę Sławomir Majak otrzymał od uczniów piłkę z podpisami naszych młodych piłkarzy, a sam złożył autograf na koszulce z logo Gimnazjum Nr 9.

Grzegorz Kalek

 

"Podaj dalej"

"Zakończyła się kolejna edycja akcji „Podaj dalej”. Tym razem udało się zebrać ponad 320 kg odzieży..."

 

Zaproszenie

Mamy zaszczyt zaprosić
na koncert z okazji jubileuszu 10-lecia
Zespołu Muzyki Dawnej Semibrevis,
który odbędzie się dnia 17 listopada 2012 r. o godz. 17.00
w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II
ul. H. Sawickiej 22-24 w Kaliszu

Wyróżnienie dla szkoły

Szkolny Związek Sportowy uhonorował działania szkoły w zakresie rozwoju sportu młodzieży szkolnej.

 

ŻyjMy z Pasją - 2012

Dnia 24 października 2012 r. w Gimnazjum nr 9 w Kaliszu odbył się festyn sportowy zorganizowany przez Gimnazjum nr 9 oraz Stowarzyszenie „KARAN” w Kaliszu w ramach realizacji zadania: „ŻyjMy z Pasją - Projekty wspierające rozwijanie aktywności własnej dziecka, wychowanie w partnerstwie, wzajemny szacunek i akceptację.”- program: „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH”.

Projekt wspierany jest  przez Ministra Edukacji Narodowej i adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Radomia, Kalisza, Elbląga i Warszawy w Dzielnicach: Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Wawer.

Podczas festynu zostały przeprowadzone gry, zabawy i rozgrywki sportowe. Był promowany zdrowy styl życia. Z ramienia Gimnazjum koordynatorem była Monika Polińska, przy współpracy z Wiolettą Graczyk i Anną Tempką, z ramienia instytucji pozarządowych - świetlica socjoterapeutyczna KARAN w Kaliszu.

Od maja 2012r. odbywają się w kaliskich szkołach spotkania informacyjne  (w tym przedstawienie prezentacji multimedialnej) realizowane przez Stowarzyszenie „KARAN” w Kaliszu w ramach realizacji projektu: Wspieranie wolontariatu działającego w zakresie edukacji prozdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego. Projekt jest wspierany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Celem projektu jest wypromowanie wolontariatu i pozyskanie większej liczby wolontariuszy do pracy w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia „KARAN” w Kaliszu. Zaangażowanie wolontariuszy podczas realizacji programu świetlicy pozwala efektywniej realizować zadania związane z działaniami socjoterapeutycznymi. Dzięki temu dzieci uczęszczające do placówki objęte są bardziej indywidualną opieką, mają więcej okazji do nawiązania pozytywnych relacji społecznych. Realizacja projektu, a tym samym pozyskanie większej liczby wolontariuszy, wpływa korzystnie zarówno na nadrabianie zaległości szkolnych przez dzieci i młodzież objętych programem, jak i na poprawę ich funkcjonowania  społecznego.

Projekt ten również dla wolontariuszy jest niezwykle korzystny. Dzięki uczestnictwie w projekcie młodzi ludzie zdobędą doświadczenie w pracy z dziećmi, pozyskają wiedzę z różnych dziedzin oraz zdolności interpersonalne. Zapewne zdobyta wiedza i umiejętności będą przydatne szkole, pracy, a nawet codziennym życiu. Dzięki szkoleniom, warsztatom i konferencjom nawiążą oni nowe znajomości, będą  mogli dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, poszerzać swoje horyzonty i zarażać innych swoimi pasjami. Wolontariusze będą mogli w swoich środowiskach stać się „liderami młodzieżowymi”, którzy promują zdrowy styl życia, niosą pomoc innym, wspierają potrzebujących pomocy.

 

"Pokochaj zwierzęta.."

"Pokochaj potrzebujące zwierzęta, a one bezwarunkowo pokochają Ciebie"

W październiku 2012 r. w Gimnazjum Nr 9 rozpoczęła się coroczna zbiórka żywności dla zwierząt z kaliskiego schroniska. Szkoła współpracuje ze schroniskiem od kilku lat. Uczniowie przynoszą karmę, obroże, smycze, koce, miski - by pomóc w nadchodzących chłodnych dniach zwierzakom. Są również wśród nich wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas na opiekowanie się bezdomnymi psiakami-wychodzą z nimi na spacery, karmią je, bawią się z nimi, darzą miłością,  której im brak.

25 listopada 2012 r. wolontariusze z opiekunem Moniką Polińską oraz samorząd uczniowski, którym opiekuje się  Katarzyna Walęcka-Tomczak, przekażą wszystkie zebrane rzeczy do kaliskiego schroniska.

 

III Kaliskie Spotkania Olimpijskie

Wybitny polski lekkoatleta, Artur Partyka był gościem III Kaliskich Spotkań Olimpijskich, cyklicznej imprezy, która odbywa się w klubie osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Serbinowskiej a uczniowie naszego Gimnazjum byli uczestnikami tego spotkania.

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i świata, a także dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich opowiadał o swojej bogatej karierze sportowej i odpowiadał na pytanie licznie zgromadzonych kibiców „Królowej Sportu”. Utytułowany skoczek wzwyż przywiózł ze sobą swoje medale, w tym ten najcenniejszy, srebrny, z igrzysk w Atlancie (1996 r.).
Gościem III KSO był także Maciej Rosiewicz. Kaliski chodziarz uczestniczył w tegorocznych igrzyskach w Londynie, gdzie reprezentował Gruzję.

Organizatorzy, czyli Kaliska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Rada Osiedla A. Asnyka, zaproponowali też najmłodszym kibicom konkurs z wiedzy lekkoatletycznej. Na koniec każdy mógł zdobyć autograf i zrobić sobie zdjęcie z głównymi bohaterami spotkania.

Michał Szablewski

 

Turniej siatkarski - 28 listopada 2012

 

6 grudnia 2012 roku

 

Stypendium Ministra

Joanna Zienkiewicz, uczennica klasy III D, otrzymała prestiżowe Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Jest ono przyznawane najzdolniejszym uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce i odnoszą sukcesy w konkursach na szczeblu ogólnopolskim.

W dniu 6 grudnia 2012 r. w Warszawie, Joasia odebrała stypendium z rąk pani minister Krystyny Szumilas.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Święto Dziękczynienia oczami Amerykanina

Bardzo się cieszymy, że w dniu 5 grudnia br. gościem  w naszej szkole był pan Paul Hacking ze Stanów Zjednoczonych, pracujący na co dzień w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. Uczniowie mieli więc wyjątkową okazję uczestniczyć w lekcji przeprowadzonej przez native speakera, której tematem było amerykańskie święto Thanksgiving. Dzięki atrakcyjnej, popartej wieloma slajdami prezentacji oraz bezpośredniej rozmowie z panem Hackingiem, wszyscy obecni mogli pogłębić swoją wiedzę nt. święta Thanksgiving, a także sprawdzić własne umiejętności językowe w zakresie rozumienia ze słuchu i mówienia w języku angielskim.

To sum up, we’d like to give our thanks for such a great lesson of English. We really enjoyed it!

 

Wyróżnienie dla Samorządu Uczniowskiego

"Jury przyznało wyróżnienie specjalne w konkursie „SUPER SAMORZĄD – SUPER INICJATYWA”, a otrzymała je młodzież z Gimnazjum nr 9 za projekt „COOL - turalna 9-tka” obejmujący warsztaty dziennikarskie i filmowe, koncert hip-hopowy, udział w Sejmie dzieci młodzieży oraz akcje charytatywne."

Samorząd przekazał nagrodę finansową na paczki świąteczne dla uczniów potrzebujących pomocy.

 

Naukowy Toruń

W szczególną datę – 12.12.2012 r. – uczniowie klasy II C i II H wraz z opiekunami wyruszyli w podróż, by poszerzyć naukowe i kulinarne horyzonty.

Kluczowym punktem tego śnieżnego dnia była wizyta w toruńskim planetarium: seans pt. „Makrokosmos” oraz interaktywne wystawy. Gimnazjaliści przekroczyli także progi Żywego Muzeum Piernika, gdzie – po złożeniu przysięgi – wzięli udział w kursie na czeladnika piekarni. Egzamin zdali zawodowo, co zostało potwierdzone certyfikatem, podpisanym przez samego Magistra Piernikarium, Kiryła z Torunia.

Najtrafniej o wycieczce opowiadają sami jej uczestnicy.

Z Kalisza wyjechaliśmy o 6.30. Podróż trwała trzy godziny, jednak czas nam się nie dłużył. Toruń przemierzyliśmy Starówką i dotarliśmy do planetarium – było tam bardzo ciekawie. Mogliśmy nawet sprawdzić ile ważymy na Księżycu czy Marsie! Następnie zrobiliśmy pamiątkową fotografię z samym Mikołajem Kopernikiem. Naszym następnym celem było Muzeum Piernika – relacjonował Marcin.

Atmosfera podczas podróży była naprawdę radosna! Najmilej wspominam pieczenie pierników i czas oczekiwania na efekt naszej pracy. Wrażenia, które pozostały z wycieczki są bezcenne– Błażej.

Cieszę się, że mogliśmy wyjechać, zobaczyć nowe miejsca. Po wielu przygodach wróciliśmy cali  i zdrowi ze wspaniałymi wspomnieniami, zdjęciami i filmami. Dziękujemy naszym opiekunom – Kuba.

A Konrad podsumował wyjazd tak: Pozostaje tylko jedno, najważniejsze pytanie: Kiedy wracamy do Torunia?

Na razie muszą nam wystarczyć zdjęcia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

 

Mikołajki w Karanie

7 grudnia 2012 r. odbyły się Mikołajki w świetlicy socjoterapeutycznej Karan w Kaliszu zorganizowane przez wolontariuszy z Gimnazjum Nr 9. Zebrane  prezenty i słodycze pozwoliły na obdarowanie 35 dzieci. Uroczystość obfitowała w konkursy, wspólne śpiewanie kolęd, oraz wiersze o tradycjach wigilijnego stołu  recytowane przez najmłodszych podopiecznych ze świetlicy.

Co roku poszerza się grono wolontariuszy w Gimnazjum, którzy chcą pomagać innym- nie tylko przynosząc prezenty ale również poświęcając swój wolny czas i dzielą się zdobytą wiedzą – gimnazjaliści regularnie pomagają w lekcjach najmłodszym – szczególnie w przedmiotach ścisłych i językach obcych. Koordynator tych przedsięwzięć Monika Polińska współpracuje również  z absolwentami Gimnazjum, którzy obecnie uczęszczają do różnych szkół ponadgimnazjalnych.

 

Najlepsi z fizyki w Polsce!

Po dwumiesięcznych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2012”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik tego popularnego konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że w kategorii klas trzecich gimnazjum pierwsze miejsce w kraju zajęła nasza uczennica – Joanna Zienkiewicz. Także w kategorii klas pierwszych gimnazjum pierwsze miejsce w Polsce zajął uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak. Joanna i Nikodem otrzymali grawerowane dyplomy laureatów oraz nagrody.

Laureatką konkursu została ponadto Katarzyna Streflik, a wyróżnienie otrzymała Paulina Kołodziejczyk. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Weihnachtsmarkt 2012

14 grudnia 2012  grupa piętnaściorga uczniów klas IIA, IIC, IID i IB realizująca dwujęzyczny Gimnazjalny Projekt Edukacyjny FARBEN UNSERER WELT/THE COLOURS OF OUR WORLD przygotowała świąteczną niespodziankę.

Wzorując się na niemieckiej tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia uczniowie ci zorganizowali Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym wystawiono wypieki samodzielnie przygotowane w oparciu o oryginalne receptury. Przepisy kulinarne, opracowane przez uczniów w dwóch językach obcych, wyeksponowano na pięknie przystrojonych stoiskach.

Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczniom i pracownikom szkoły a pachnące smakołyki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy tego sympatycznego wydarzenia pomogli potrzebującym uczniom naszego gimnazjum.

 

Znów pierwsze miejsce z fizyki w Polsce!

W grudniu informowałem o sukcesie naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2012”. Dziś kolejna dobra wiadomość.

Uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak – zajął pierwsze miejsce w kraju w kategorii klas pierwszych gimnazjum w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012”. Nikodem otrzymał grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę. Laureatką olimpiady została także nasza uczennica - Joanna Zienkiewicz. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Jakub w kadrze juniorów

Jakub Gulczyński, zawodnik Uczniowskiego Jach Klubu Sportowego „Szturwał” Kalisz, na co dzień uczeń Gimnazjum nr 9 w Kaliszu otrzymał powołanie do kadry narodowej juniorów w windsurfingu. Nastolatek z Kalisza będzie reprezentował nasz kraj w klasie 293.

Jakub w ubiegłym roku zajął 4. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie przygotowawczej, przedolimpijskiej BIC TECHNO 293. Uległ jedynie starszym zawodnikom obecnie pływającym już w klasie olimpijskiej RS.X. Kuba reprezentował również w 2012 roku Kalisz podczas imprez międzynarodowych w tym Mistrzostwach Świata w holenderskim Medemblik oraz Mistrzostwach Europy w Los Alcazares w Hiszpanii.
Trenerem klubowym Jakuba jest Monika Niewiadomska, była utytułowana zawodniczka kaliskiego Szturwału na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 21 w Szczypiornie.
W dniach 1-2 czerwca 2013 roku będziemy mogli oglądać zmagania najlepszych w Kraju i Europie windurfingowców, podczas Międzynarodowych Regat o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza na zbiorniku Szałe. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie gwiazd olimpijskich w tym: Mateusza Kusznierewicza, Przemka Miarczyńskiego i Zofii Klepackiej – mówi Piotr Gulczyński, komandor UJKS „Szturwał” Kalisz.

 

Schola Cantorum 2013

W tegorocznym XXXV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” weźmie udział 25 zespołów. Uczestnicy będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy Eola w kilku kategoriach. Reprezentantem Gimnazjum Nr 9 i jednocześnie Miasta Kalisza będzie zespół Saltarello.

Przesłuchanie SALTARELLO - 23.01.2013 r. godz. 15.30-18.30 (planowany występ 18.00-18.15) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia, ul. Jana Pawła II 9

Trzymamy kciuki za udany występ zespołu!

 

Wyróżnienie - Schola Cantorum 2013

Jury przyznało nagrodę specjalną Zespołowi Muzyki Dawnej „SALTARELLO” z Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu pod kierunkiem Łukasza Pieniążka za wyróżniające brzmienie fletów.

Gratulujemy!

 

Młodzi Naukowcy UE 2013

Z przyjemnością informujemy, że projekt badawczy uczniów Gimnazjum Nr 9 został zakwalifikowany do finału Polskich Eliminacji 25. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Jury Konkursu na posiedzeniu 15 stycznia wyłoniło dwadzieścia najlepszych prac, których autorzy będą mogli osobiście przedstawić wyniki badań oraz przedyskutować je z sędziami.
Finały odbędą się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik w dniach 15-17 marca 2013 r.

Wpływ niecentrycznego położenia wału mieszadła na moc mieszania - badania na ten temat przeprowadzili uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu, wyniki wysłali na Konkurs Prac Młodych Naukowców UE i dostali się do finału jego polskich eliminacji. A już schodząc na bardziej ludzki język, eksperymenty uczniów polegały na uzyskaniu odpowiedzi na to, ile energii należy włożyć, aby proces mieszania był opłacalny.

"W laboratoriach PWSZ-u, gdzie wykładam,troje moich uczniów: Błażej Suszyński, Tomasz Bażant, Adrianna Sobiś, wykonało eksperyment związany z mieszaniem cieczy. Doszliśmy do ciekawych wniosków i postanowiliśmy nasze spostrzeżenia wysłać na ten konkurs" - powiedział Radiu Centrum opiekun zespołu, dr Karol Prałat:

"Jak się okazało, 20 najlepszych prac w Polsce zostało zakwalifikowanych do finału, w tym nasza. Konkurs był adresowany do badaczy z szkół średnich i studentów. Moi uczniowie są jedynymi gimnazjalistami, którzy podjęli trud współzawodnictwa ze starszymi kolegami. Stąd wydaje mi się, że sukces jest jeszcze większy".

Od 15 do 17 marca młodzi naukowcy będą przedstawiać wyniki swoich badań jury składającemu się z 15 profesorów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wtedy też zostanie wyłoniony najlepszy zespół, który będzie reprezentował Polskę w europejskim etapie konkursu.

 

SUS 2013

PANEL KOLEŻEŃSKI SUS - 21 lutego 2013 r. - Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu uzyskało tytuł: „Szkoła Ucząca się”

Jest to efekt kilkuletniej pracy w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej, zakończony Panelem Koleżeńskim z udziałem innych szkół, należących do klubu Szkół Uczących się (SUS).

 

Bajki i wiersze

Bajki i wiersze Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej, a nawet Disneya czytali w piątek uczniowie Gimnazjum nr 9 w Kaliszu swoim młodszym koleżankom i kolegom. Akcja to część kampanii „Cała Polska czyta dzieciom. „Na rodzinne czytanie połączone z rysowaniem zostały zaproszone dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Karan”, ale także rodzice z maluchami z całego Kalisza” – powiedziała Radiu Centrum Monika Polińska, bibliotekarz w Gimnazjum nr 9:

To jest pierwsza z szerszych akcji, ale w sumie dziewiąta - wychodzimy na zewnątrz, do społeczności, do całego Kalisza. Chcemy te akcje cyklicznie przeprowadzać, tak by wzięło w nich udział jak najwięcej dzieci. Maluchy, oprócz wysłuchania bajek i namalowania rysunku miały okazję aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. To jest bardzo ważne dla ich ducha, wnętrza, wrażliwości.”

Marysia: „Ja najbardziej lubię bajki o zwierzątkach – kucykach, ale także o księżniczkach.”

My przyjechaliśmy z Wrocławia, na weekend do dziadka i przy okazji bierzemy udział w akcji. Gabrysia i Kajetan bardzo lubią gdy im czytamy. Czytanie na dobranoc to nasz codzienny rytuał. Obowiązkowo zawsze jeden rozdział musi być przeczytany. Syn uczy się, więc czyta dwie strony, a potem w nagrodę rozdział czytany przez mamę lub tatę” – dodała mama Gabrysi i Kajetana.

Kolejna akcja rodzinnego czytania odbędzie się w maju. Partnerem medialnym czytania było Radio Centrum.

 

Stypendia JP II 2013

413 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odebrało dzisiaj Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

 

Egzamin Gimnazjalny 2013

POWODZENIA!

 

2 maja 2013 - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Narodowe Święto Trzeciego Maja - 2013

Mazurek 3 maja
Rajnold Suchodolski
"...Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj...""

 

Wymiana uczniów Kalisz-Hamm 2013

W kwietniu 2013 roku odbyła się czwarta wizyta uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 9 w partnerskiej szkole w niemieckim mieście Hamm. Galilei Gymnasium gościło przez tydzień reprezentację kaliskiej szkoły. W tych dniach odbyło się wiele ciekawych imprez, wyjazdów do ważniejszych miast regionu Nadrenia Północna – Westfalia, takich jak Kolonia czy Munster. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę w Kolonii, przejść przez sławny Hohenzolernbrȕcke czy zobaczyć linię produkcyjną w Muzeum Czekolady.

 

Mamy Szkołę Mistrzostwa Sportowego

"Od 1 września 2013 roku w Kaliszu będzie działać VII Liceum Ogólnokształcące – Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu siatkarskim. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o utworzeniu szkoły podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej."

 

Wyjazd uczniów Gimnazjum Nr 9 do Hamm

W ramach współpracy szkół, 13 kwietnia 2013 roku odbędzie się czwarta wizyta uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu w Galilei Gymnasium w Hamm. Celem wizyty jest współpraca w projekcie: Farben unserer Welt - Frȕhling in Hamm. Gospodarze zaplanowali wiele form aktywności prowadzących do realizacji zadania, między innymi: Stadtrallye – eksplorowanie miasta i okolic, wycieczki do większych miast w regionie, jak Kolonia, Dortmund i Mȕnster. Uczniowie, zakwaterowani u rodzin goszczących, będą mieli okazję uczęszczać przez tydzień do Galilei Gymnasium i brać udział w zajęciach wraz ze swoimi rówieśnikami.

Anna Grzybowska, Wojciech Witczak

 

Dzień Ziemi 2013

19 kwietnia 2013 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, miały miejsce uroczyste obchody Dnia Ziemi 2013.  Organizatorem obchodów było III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika  w Kaliszu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Tomasz Bażant, Piotr Borkiewicz, Rafał Rosiak i Eryk Porwisiak, zdobyli II miejsce w rajdzie „Pod drzewami”, połączonym z konkursem wiedzy ekologicznej.

Duży sukces odnieśli również uczniowie biorący udział w konkursie na plakat promujący Dzień Ziemi.  Błażej Sorbian zdobył I miejsce, Patrycja Skoczylas II miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Spychalska, Martyna Miśko, Natalia Zając i Eryk Welichnowski.

Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

 

Młodzi Naukowcy UE 15-17.03.2013

W dniach 15-17 marca w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbywał się Finał Konkursu Młodych Naukowców organizowany przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród 20 finalistów byli również uczniowie z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu: Adrianna Sobiś, Tomasz Bażant, Błażej Suszyński. Przedstawili pracę pt. "Wpływ niecentrycznego położenia mieszadła oraz przegród na moc mieszania". Byli oni najmłodszymi uczestnikami konkursu co zostało zauważone i docenione. Niniejsza pracę wykonali w PWSZ w Kaliszu przy wsparciu pana dra inż. Karola Prałata. Podczas finałów mieli oni okazję opowiadać o swoich badaniach wielu pracownikom nauki.

 

Troje uczniów z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu urzekło grono profesorskie podczas Finału Konkursu Młodych Naukowców. W miniony weekend Adrianna Sobiś, Tomasz Bażant i Błażej Suszyński wraz z opiekunem dr Karolem Prałatem przedstawiali w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik pracę ---> pt: "Wpływ niecentrycznego położenia mieszadła oraz przegród na moc mieszania" <----

"Co prawda moim uczniom nie udało się przejść do etapu europejskiego, ale ich praca spotkała się z dużym uznaniem" - powiedział Radiu Centrum dr Karol Prałat:

"Uczniowie dostali propozycję - pisemne imienne deklaracje - od Profesora Andrzeja Mania, Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęcia studiów, oczywiście po skończeniu szkoły średniej, na Uniwersytecie Jagiellońskim. To pismo mają okazać przy staraniu się o dostanie na tę właśnie uczelnię. Dodatkowo już na pierwszym roku studiów mogą uzyskać specjalne stypendium olimpijskie".

Młodzi naukowcy otrzymali także propozycję stypendium od Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Polegać ma ono między innymi na wspieraniu talentu naukowego przez liczne wyjazdy, sympozja i spotkania naukowe. O sukcesie kaliszan świadczy również fakt, że byli najmłodszymi uczestnikami konkursu, jedynymi gimnazjalistami. Większość stanowili maturzyści i studenci I roku.

Wielkanocne czytanie

W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" dnia 20 marca 2013 r. w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II odbędzie się "Wielkanocne czytanie" z udziałem bibliotekarki, poetki - Urszuli Camborini. Wolontariusze z gimnazjum pod opieką Moniki Polińskiej będą malowali wspólnie z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej Karan świąteczne malowanki, które ozdobią olbrzymią pisankę zaprojektowaną przez uczniów. Podczas rysowania dzieci będą mogły wysłuchać wierszy o Kaliszu - do każdego z wysłuchanych utworów dołączona będzie zagadka nagrodzona słodką niespodzianką od zająca. Patronatem medialnym jest Radio Centrum w Kaliszu, dzięki któremu w akcji bierze udział coraz więcej  osób zainteresowanych głośnym czytaniem.

 

Wielkanoc 2013

VII Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od organizatorów VII OIG, że uczeń Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, z racji uzyskania najlepszego wyniku w województwie wielkopolskim w etapie szkolnym, awansował, bez konieczności udziału w etapie wojewódzkim, do finału krajowego. Finał odbędzie się w maju 2013 roku w Gdyni. Gratulacje!!!

Jacek Wegner

 

Laureatka ogólnopolskiego konkursu z fizyki 2013

Po kilkutygodniowych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „GALILEO 2013”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik tego konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.
Miło jest poinformować, że laureatką konkursu została nasza uczennica – Paulina Kołodziejczyk. Paulina znalazła się wśród 10 najlepszych w kraju. Ponadto wyróżnienie otrzymała Joanna Zienkiewicz. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Wycieczka edukacyjna „Polskimi śladami Marii Skłodowskiej-Curie”

W tym roku mija 100 lat od przyjazdu Marii Skłodowskiej-Curie z Paryża do Warszawy, tuż po przyznaniu jej drugiej nagrody Nobla. Była ona wtedy uroczyście witana i przyjmowana przez mieszkańców stolicy.
Z tej okazji grupa uczniów naszego gimnazjum postanowiła pojechać śladami naszej wybitnej rodaczki do Warszawy i Otwocka, by bliżej poznać jej postać i osiągnięcia.

W trakcie wycieczki między innymi:

- zwiedziliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – dom urodzenia uczonej; widzieliśmy film biograficzny „Maria”;

- byliśmy w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (obecnie Centralna Biblioteka Rolnicza); przygotowując się na Sorbonę, Maria korzystała z pracowni naukowej muzeum, a w znajdującym się w podwórzu laboratorium wykonywała doświadczenia;

- byliśmy w Sali Malinowej w hotelu Bristol, w którym Towarzystwo Naukowe Warszawskie zorganizowało w 1913 roku bankiet na cześć noblistki;

- zwiedziliśmy dawny Instytut Radowy (obecnie Klinika Onkologiczna); Maria Skłodowska-Curie położyła kamień węgielny w 1925 roku, a w 1932 uroczyście otworzyła Instytut;

- na cmentarzu Stare Powązki byliśmy przy grobie jej rodziców i jej rodzeństwa;

- zwiedziliśmy Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku niedaleko Warszawy. Widzieliśmy tam jedyny działający w Polsce badawczy reaktor jądrowy im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas lekcji edukacyjnej zapoznaliśmy się z pracami naukowo-badawczymi prowadzonymi przez Laboratorium Badań Materiałowych. Zwiedziliśmy także Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.

Marek Marczak

 

Listy dla Ziemi

10 maja w naszej szkole odbyła się autorska akcja Fundacji Ekologicznej Arka - Listy dla Ziemi. Głównym jej elementem było pisanie tematycznych listów dotyczących gospodarki odpadowej i recyklingu. I miejsce w konkursie zdobyła Justyna Mielcarek z klasy II E, której praca weźmie udział w ogólnopolskim konkursie na List Roku. II miejsce zdobył Maciek Giernalczyk z klasy II D, a III miejsce Ola Janiak z klasy II E. Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

 

XX Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

"Aleksandra Bielska z Gimnazjum nr 2 oraz Jarosław Andrzejewski z Gimnazjum nr 9 będą reprezentować Kalisz i powiat kaliski podczas etapu wojewódzkiego XX jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Reprezentantów miasta i powiatu wyłonił powiatowy etap konkursu, który odbył się  Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II."

 

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych oraz Roku Juliana Tuwima w piątek, 24 maja 2013 roku, odbyła się w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu Ogólnopolska Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. W czasie spotkania wiersze Juliana Tuwima maluchom z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” oraz Publicznego Przedszkola Nr 18 „Chatka Puchatka” czytali:

  • Małgorzata Jackowska - Dyrektor Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu („Abecadło i „Kaczka Dziwaczka”);
  • Ewa Andrysiak - Wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu - ( „Okulary”);
  • Dariusz Grodziński - Wiceprezydent m. Kalisza („Lokomotywa” i „Bambo”);
  • Mariusz Witczak - Naczelnik Wydziału Oświaty w Kaliszu ( „O Grzesiu kłamczuchu”);
  • Jacek Jackowicz - aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu ( „Idzie Grześ przez wieś” i „Gdyby”).

Czytanie wierszy zakończyło się przedstawieniem pt. „ Wiosna i motyle” (tekst, reżyseria i scenografia - Urszula Camborini) przygotowanym przez dzieci z grupy teatralnej „Na hulajnodze” działającej przy szkolnej bibliotece w Piotrowie. Pobyt przedszkolaków został uatrakcyjniony słodką niespodzianką w postaci pączków i napojów sponsorowanych przez Zakład Cukierniczy Cukiernia Jaś oraz Piekarnię Olszyna. Obie firmy, które często wspierają działania Gimnazjum Nr 9, to zakłady z wieloletnią tradycją dbające o zdrowie swoich klientów.

Kolejnym przedsięwzięciem tego dnia była realizacja projektu „Kulinaria w literaturze”, w ramach którego uczniowie zaprezentowali wyszukane przez siebie kulinarne ciekawostki z twórczości Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Braci Grimm, Lucy Maud Montgomery, Alana Alexandra Milne, Joanne Kathleen Rowling oraz Arthura Conan Doyle. W prezentacji przedstawiona została także ulubiona kuchnia Patrona Szkoły - Jana Pawła II. Wystawa wzbogacona została wyśmienitymi wypiekami i daniami przygotowanymi przez uczniów oraz kaliskie firmy: „Kaliszfornia”, Dom Restauracyjny „Antonio” i Restauracja ”Szałe”. W/w były głównymi sponsorami całej akcji.

Całą uroczystość zakończył Flash Mob. Nauczyciele gimnazjum odczytali przez radiowęzeł wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, a uczniowie utworzyli gigantyczny pociąg. Całe przedsięwzięcie było przygotowane i koordynowane przez Monikę Polińską przy współpracy Klaudii Socha, Anny Grzybowskiej oraz Beaty Antczak.

Organizatorzy dziękują sponsorom za wsparcie przy realizacji akcji.

 

Zdolny uczeń w Gimnazjum Nr 9!

5 czerwca zostały ogłoszone wyniki projektu „Laptop dla ucznia” organizowanego przez Stowarzyszenie Samorządny Kalisz. W kategorii gimnazja wygrał Patryk Ulaszewski. Gratulujemy!

Katarzyna Walęcka-Tomczak

 

Dni Integracji 2013

5-7 czerwca 2013 r. odbyły się, wpisane w tradycję naszej szkoły, Dni Integracji.

Uczniowie klas integracyjnych mieli kolejną okazję do wspólnego spędzenia czasu i zabawy. Brali udział w warsztatach rękodzielniczych, uczestniczyli w rozgrywkach i zabawach integrujących grupę. Na spotkaniu z pisarką Magdaleną Krytkowską uczniowie poznali tajniki warsztatu pisarskiego. W spotkaniu z poetką wzięła również udział grupa wolontariuszy z Gimnazjum Nr 9. Piątkowe przedpołudnie uczniowie spędzili na pikniku integracyjnym, gdzie prezentowali swoje talenty taneczne podczas lekcji zumby, uczestniczyli w rywalizacji sportowej i grach zespołowych. Nie zabrakło również „czegoś na ząb”, wspólnego pieczenia kiełbasek i słodkich przyjemności.

Następne „integracyjne świętowanie” już za rok….

Zespół ds. Integracji

 

Gość z Preston w Dziewiątce

Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu gościło u siebie Terrego Mattinsona - koordynatora wymian młodzieżowych w Preston. Inicjatorami wizyty były: Arleta Kamińska-Wypchło oraz Beata Antczak. Angielski gość, 6 i 7 czerwca, poznawał szkołę oraz uczniów. Wspólnie przygotowano projekt  „Friendship” (Przyjaźń), który będzie jednocześnie tematem współpracy naszej szkoły oraz Our Lady's Catholic High School w Preston.


Szkoła przygotowała na te dni bardzo bogaty program, m. in. prezentacje uczniów o szkole i Kaliszu, a także przedstawienie „Trust Me”,  w którym gość został zaangażowany do odegrania jednej z ról. W celu przybliżenia geografii naszego kraju oraz Kalisza powstała olbrzymia mapa 3D, na której zaznaczono najważniejsze miejsca, budowle i rzeki. Projekt ten uczniowie zatytułowali „Poland and Kalisz in close-up” (Polska i Kalisz w zbliżeniu). Gość z Anglii obserwował i uczestniczył we wszystkich zajęciach, integrując się w międzyczasie z każdym napotkanym uczniem. Zachęcał do rozmowy.  Pan Terry Mattinson wyświetlił film, w którym dzieci ze szkoły w Preston przedstawiły siebie oraz swoją szkołę. Gość był niezwykle zadowolony z przyjęcia w naszej szkole.

Również sobota i niedziela dostarczyła naszemu przybyszowi niezapomnianych wrażeń. W towarzystwie organizatorek wizyty zwiedzał Kalisz, Gołuchów i Licheń. Uczestniczył również w otwarciu wystawy fotograficznej 3D „Pod niebem Europy” oraz w seminarium miast partnerskich – "Tradycje historyczne szlaków handlowych". Kaliski festiwal smaków dostarczył mu niezapomnianych wrażeń kulinarnych. Jak sam przyznał była to dla niego jedna z najciekawszych i najbardziej owocnych wizyt jakie odbył w ostatnim czasie.

 

Bibliografia oczy nam otwiera

Dnia 14.06.2013 r. w Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu odbyło się spotkanie z mgr Katarzyną Kubiak - specjalistą działu bibliograficzno-informacyjnego Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. W spotkaniu wzięli udział zainteresowani uczniowie klas trzecich, wolontariusze oraz uczniowie klas integracyjnych. Podczas spotkania mogli się dowiedzieć co to jest bibliografia i w jaki sposób pomaga w pisaniu prac, wyszukiwaniu materiałów na dany temat, poszukiwaniach potrzebnych książek i artykułów.

Formy wyszukiwania tradycyjne: kartkowe BZCZ i PB oraz sposoby internetowego poszukiwania potrzebnych materiałów w bazie BN on-line. Do najczęściej poszukiwanych informacji przez uczniów należały tematy z dziedziny literatury współczesnej, najnowszych osiągnięć matematyczno-fizycznych oraz najnowsze publikacje przyrodnicze i historyczne.

Uczniowie z klas integracyjnych mogli poszukać materiałów na temat metod najnowszych terapii prowadzonych na terenie naszego kraju jak i na świecie. Spotkanie zorganizowała Monika Polińska i we współpracy z Katarzyną Karolak.

 

Festyn rodzinny

Z okazji jubileuszu 25-lecia parafii i 33. rocznicy powstania naszego osiedla w dniu 14 czerwca 2013 r. odbył się festyn na Polach Marsowych.

Przy pięknej pogodzie zgromadził on licznych mieszkańców naszego osiedla, którzy mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji. Jedną z nich był występ wokalny uczniów Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu: Zuzanny Lipińskiej, Katarzyny Fornalskiej, Aleksandry Musioł oraz Patryka Ulaszewskiego.

 

Festiwal w Malborku

W dniach 7.06.2013 – 09.062013 w Malborku odbył się XI Festiwal Kultury Dawnej  „Wspólne Dziedzictwo Kultury”.

Celem imprezy  jest szeroka prezentacja osiągnięć i umiejętności amatorskich grup polskich i zagranicznych, prezentujących różnorodne formy kultury dawnej – muzykę, literaturę, rzemiosło, handel, ubiór, sztukę wojenną w unikatowym otoczeniu architektonicznym, jakie stanowi zespół zamku i reliktów Starego Miasta Malborka.

Program festiwalu zawierał wiele różnorodnych i atrakcyjnych prezentacji muzyki dawnej połączonej ze standardowym tańcem, obyczajem rycerskim, rzemiosłem, tradycją mieszczańską.

W tegorocznym konkursie muzycznym, który jest częścią festiwalu brał udział kaliski zespół muzyki dawnej „Saltarello” działający przy Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu im. Jana Pawła II w Kaliszu. Zespół obok grup muzycznych z Kaliningradu i Białegostoku wywalczył trzecie miejsce.
Kulminacyjnym punktem festiwalu był jak zwykle sobotni wieczorny koncert galowy, który odbył się na dziedzińcu malborskiego Zamku.

Kanada z bliska

W dniu 21.06 mieliśmy okazję gościć w naszym gimnazjum pana Pawła Prałata z Kanady. Na co dzień jest on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ryerson w Toronto. Pracuje na Wydziale Matematyki. Jest ponadto informatykiem. Jako Kaliszanin i były uczeń III LO w Kaliszu, przyjął zaproszenie aby spotkać się z młodzieżą Gimnazjum Nr 9. Przez dwie godziny lekcyjne przybliżył on uczniom klasy matematycznej realia nauki w kanadyjskich szkołach oraz uczelniach wyższych. Ponadto przeprowadził dyskusję o sieciach informatycznych oraz „tajemniczej liczbie Pi”.

Druga część pobytu naszego gościa w murach gimnazjum była również bardzo interesująca. Wraz ze swoimi synami (Adamem i Piotrem) przeprowadzili prezentację w języku angielskim dla klas językowych pt: „ All about Canada”.

 

Wakacje 2013

Życzymy wszystkim dobrej pogody i wspaniałych wakacyjnych wrażeń. Pamiętajcie o bezpieczeństwie własnym i innych.

Do zobaczenia we wrześniu!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września (poniedziałek)

Deutsch-Wagen-Tour” - kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia

W środę 9 września przyjechał do Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu kolorowy samochód z logo projektu „Deutsch Wagen Tour”.

Lektorka projektu – Justyna Wichłacz poprowadziła warsztaty języka niemieckiego. Udział w nich wzięły dwie grupy uczniów gimnazjum. Mieli oni okazję, poprzez gry i zabawy, poznawać struktury leksykalno-gramatyczne języka niemieckiego i uzupełnić wiedzę o Niemczech.

Młodzież chętnie brała udział w zabawach i grach językowych, zwłaszcza, że za poprawne wykonanie zadań można było zdobyć nagrody rzeczowe. Te nietypowe lekcje pokazały, że język niemiecki nie jest wcale taki trudny, jak się wydaje.

Deutsch-Wagen-Tour” to ogólnopolski projekt promujący naukę języka niemieckiego, który powstał w 2009 r. z inicjatywy Instytutu Goethego. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

„LOGO PILNIE POSZUKIWANE”

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu wraz z Zarządem Samorządu Uczniowskiego ogłasza konkurs na LOGO VII Liceum Ogólnokształcącego - Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Nr 9  w Kaliszu. Konkurs trwa od 30.09.2013 r. do 10.10.2013.
Zapraszamy!

 

Październik – Miesiącem Walki z Rakiem Piersi!

Dnia 17.10.2013 r. uczennice klasy II B pod opieką pani Anny Tempka uczestniczyły w VI Kaliskim Marszu Życia i Nadziei organizowanym przez Kaliski Klub Amazonek.

Kaliski Klub „Amazonki” na co dzień podejmuje różne działania profilaktyczne, natomiast zawsze w Październiku, także i w tym roku szczególnie uświadamia kobiety i całe społeczeństwo o znaczeniu profilaktyki, o potrzebie regularnych badań i o tym, że rak wcześnie wykryty daje szansę na całkowite wyleczenie.

Anna Tempka

 

Inaugracja roku akademickiego - PWSZ w Kaliszu - 2013

W poniedziałek 21 października, uczniowie klasy III F, pod opieką pana Tadeusza Skarżyńskiego, wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Uczestnictwo w tej podniosłej uroczystości było możliwe dzięki panu doktorowi Karolowi Prałatowi, który na co dzień jest wykładowcą w kaliskiej PWSZ. Nasi uczniowie byli świadkami ceremonii ślubowania składanego przez pierwszy rocznik studentów PWSZ. Mieli też okazję wysłuchania wykładu inauguracyjnego prof. dr. hab. inż Henryka Bema na temat działalności Marii Skłodowskiej-Curie oraz właściwości odkrytych przez nią pierwiastków. Uroczystość zakończyła część artystyczna. Udział w tego typu wydarzeniach pogłębia wiedzę uczniów naszego gimnazjum, zarówno w zakresie nauki jak i zachowania w praktycznych sytuacjach życiowych.

Tadeusz Skarżyński

 

Konkurs na projekt logo rozstrzygnięty!

Wybraliśmy logo VII LO SMS Kalisz!

Do opracowania logo wykorzystaliśmy projekt zwycięzcy konkursu "Logo pilnie poszukiwane" Marcina Miśkiewicza z klasy IC. Gratulujemy!

 

Gimnazjum - Gymnasium

W dniach 13-17 października młodzież naszego Gimnazjum gościła w swoich domach 11-osobową grupę niemieckich przyjaciół z Galilei Gymnasium w Hamm. Grupą opiekowały się dwie nauczycielki: pani Mary Scheffer i pani Svenja Struß.

Podczas ich czterodniowego pobytu, które miało charakter rewizyty, uczniowie kontynuowali realizację projektu „Kolory naszego świata - jesień w Kaliszu”. Tym razem wspólnie robili jesienne wianki. W czasie tego spotkania niemiecka i polska młodzież uczestniczyła także w różnych innych atrakcjach: wycieczce do Wrocławia, ognisku. Popołudniami nie zabrakło też czasu na wspólne kręgle, aquapark, zakupy czy spotkania w domach.

Ostatniego dnia pobytu gości odbyło się podsumowanie projektu, połączone z prezentacją wykonanych wianków. By upamiętnić to spotkanie, uczniowie posadzili na szkolnym terenie drzewo, wysoki na ponad 2 metry dąb błotny. Miłym akcentem było też wypuszczenie przez uczniów kolorowych balonów wypełnionych helem, które przedtem ozdobili życzeniami dla swojej koleżanki lub kolegi.

Październikowa wymiana szkolna miała dużą wartość poznawczą. Niemiecka młodzież poznała polskie obyczaje, kulturę i życie codzienne w domach swoich polskich kolegów i koleżanek. Spotkanie posłużyło także przełamywaniu stereotypów, zwiększeniu wzajemnego zrozumienia i umacnianiu postaw tolerancji.

Po raz kolejny spotkanie pozwoliło polskim i niemieckim uczniom doskonalić ich umiejętności językowe w autentycznych sytuacjach życiowych.

Podczas tegorocznych spotkań (wcześniej w kwietniu i teraz w październiku) nawiązały się przyjaźnie, które na pewno będą kontynuowane.

Spotkanie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu organizacji międzynarodowej Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a także zaangażowaniu rodziców, którzy gościli niemieckich uczniów.

Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Anny i Stanisława Gałczyńskich, którzy przygotowali wspaniałe spotkanie przy ognisku.

Anna Grzybowska, Wojciech Witczak

 

XIII Powiatowy Przegląd Monodramów

26 października 2013 r. w naszej szkole podziwialiśmy młodych aktorów ze szkół podstawowych. W tegorocznej edycji Przeglądu wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 27 osób. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcą wśród najmłodszych został Piotr Mak ze Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu. Z kolei w kategorii drugiej (uczniowie klas III i IV) jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla Małgorzaty Stempień ze Szkoły Podstawowej w Moskurni i Katarzyny Zgardy ze Szkoły Podstawowej nr 14. Laureatką wśród najstarszych aktorów została Amanda Smolińska ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu. Wszyscy wymienieni uczestnicy będą reprezentować nasze miasto i powiat kaliski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Kleczewie.

Bożena Bochen – sekretarz jury

 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Konkurs historyczny:

Polskie drogi do niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowany zostanie konkurs historyczny: Polskie drogi do niepodległości. W konkursie wziąć mogą udział zainteresowani uczniowie naszego Gimnazjum.

Wystarczy pobrać konkursowe pytania. Jeśli znacie odpowiedzi, zanotujcie je i przekażcie swojemu nauczycielowi historii.

Pierwsza lekcja historii w nowym tygodniu, w części, poświęcona zostanie odrodzeniu państwa polskiego  w 1918 r.

 

Preston-Kalisz

W dniach 10-14 listopada już po raz drugi naszą szkołę odwiedził pan Terry Mattinson, który jest koordynatorem wymiany młodzieży między szkołą w Preston a naszym gimnazjum.

Pierwsze dwa dni wizyty upłynęły mu na zwiedzaniu Poznania, gdzie między innymi uczestniczył w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości oraz wziął udział w paradzie św. Marcina. Trzeciego dnia uczniowie biorący udział w projekcie wymiany zaprosili gościa na wycieczkę po Kaliszu, podczas której opowiadali po angielsku o zwiedzanych zabytkach. Wizyta w Muzeum Ziemi Kaliskiej przybliżyła mu historię miasta i dała możliwość obejrzenia eksponatów archeologicznych z czasów pierwszego osadnictwa na naszym terenie. Miał też okazję podziwiać panoramę miasta z wieży ratuszowej. W środę uczestniczył w lekcji, która dała mu możliwość nauczenia się podstawowych wyrażeń i słówek w języku polskim, obejrzał również trening piłki siatkowej. Pan Terry Mattinson przedstawił młodzieży prezentację na temat warunków życia młodych ludzi w Salvadorze. Następnie uczniowie zaprosili go na przygotowany przez siebie poczęstunek oraz wykonali i przekazali dla uczniów w Preston prace projektowe i pocztówki z pozdrowieniami.

Nad wszystkim czuwały opiekunki projektu:  Beata Antczak, Agnieszka Gilak oraz Marta Siwiak.

Beata Antczak

 

Laboratorium PWSZ

Uczennice klasy IIID: Katarzyna Tomczak, Barbara Kowalska oraz Aleksandra Budrys miały okazję aby zwiedzić laboratoria znajdujące się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu na Kampusie studenckim przy ulicy Poznańskiej. Ponadto poszerzyły wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii wiatrowej i wodorowej. Samodzielnie wykonały doświadczenie obrazujące zależność mocy wyjściowej wirnika dla różnych kierunków padania wiatru na turbinę wiatrową. Zdobyte dane pomiarowe posłużą w przyszłości do realizacji projektu edukacyjnego.

Karol Prałat

 

Super Samorząd” Gimnazjum Nr 9

Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 9 otrzymał wyróżnienie w konkursie „Super Samorząd – 100-lecie zniszczenia Kalisza naszymi oczami”.  Podczas XI Konwencji Programowej Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz” uczniowie odebrali nagrodę z rąk przedstawicieli Klubu Młodych Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz” oraz Prezydenta Miasta Kalisza.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

 

Wyróżnienie w konkursie z fizyki

Uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak – otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2013”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Wszyscy jesteśmy Świętymi Mikołajami

Tylko ci, którzy nauczyli się potęgi
szczerego i bezinteresownego wkładu w życie innych,
doświadczają największej radości życia –
prawdziwego poczucia spełnienia.

Anthony Robbins

6 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Przedsmak świąt Bożego Narodzenia wprowadził Samorząd Uczniowski. Stoiska uginały się od smakołyków przygotowanych przez gimnazjalistów, a świąteczne dekoracje, kolędy i zakupy wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój.

Cały dochód – niespełna 1000 zł – uczniowie przeznaczyli na paczki świąteczne dla rówieśników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

 

Wolontariusze WOŚP

Samorząd Uczniowski zorganizował podsztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27 wolontariuszy „9-tki”, kwestując na ulicach miasta, zebrało ponad 400 zł!

Katarzyna Walęcka-Tomczak

 

Wyróżnienia w olimpiadzie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Fizyki „PIONIER 2013”, ogłoszonej przez Instytut Rozwoju Oświaty w Warszawie. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że dwóch naszych uczniów – Wiktor Biłat i Rafał Sobczak – otrzymali w tej olimpiadzie wyróżnienia, zajmując odpowiednio 10. i 15. miejsca w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Obchody Dnia Patrona - 7 marca 2014 r.

 

SMS na Targach Edukacyjnych

W dniu 21 marca 2014 r. VII Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego miało okazję zaprezentować swoją ofertę na Targach Edukacyjnych, które odbyły się w hali ARENA. W promocji szkoły uczestniczyli uczniowie klas sportowych oraz zespół taneczny Puls.

 

Drzwi Otwarte w ZS Nr 9, czyli sobotnie przedpołudnie pełne atrakcji!

22 marca 2014 r. otworzyliśmy na oścież drzwi naszej szkoły dla przyszłych uczniów i ich rodziców, którzy zwiedzając szkołę zapoznawali się z bazą i ofertą dydaktyczną Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II oraz VII Liceum Ogólnokształcącego SMS.

Na naszych gości czekało wiele atrakcji. W sali gimnastycznej odbywał się trening siatkarski. Na kwiatku występował Zespół Tańca Dawnego ESTAMPIDA oraz zespół taneczny PULS. Rozbrzmiewały także piosenki śpiewane przez naszych najbardziej utalentowanych solistów, którym akompaniował szkolny zespół muzyczny. W wielu salach przyszli uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach edukacyjnych, korzystając przy tym z tablic interaktywnych. W sali fizycznej szóstoklasiści (i nie tylko oni) z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się doświadczeniom, a nawet sami mogli pobawić się w badacza. Nasi uczniowie zaprezentowali też zwiedzającym swoje projekty edukacyjne m.in. z historii, geografii, biologii. Z dużym rozmachem promowały się języki obce. Gości szczególnie zainteresowała możliwość udziału w międzynarodowej wymianie uczniów z partnerskimi miastami Hamm i Preston.

Dla rodziców drzwi otwarte stały się okazją do spotkania z dyrekcją i nauczycielami.

Wszystkim naszym gościom dziękujemy za przybycie.

 

Fizyczne Ścieżki

W dniach 28-30 marca, uczennice Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu brały dział w finale konkursu pt: Fizyczne Ścieżki organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki PAN.

Uczennice: Aleksandra Budrys, Barbara Kowalska oraz Katarzyna Tomczyk wykonały pod kierownictwem dra inż. Karola Prałata pracę naukową związaną z alternatywnymi źródłami energii, a w szczególności z energią wiatrową. Młode badaczki wykonały szereg pomiarów zmierzających do odpowiedzi na pytanie jak wykorzystać możliwie w najlepszy sposób energię jaką niesie wiatr. W badaniach dokonywano szeregu modyfikacji laboratoryjnej turbiny wiatrowej, zmieniając m.in. kształt jej łopat, kąta ich nachylenia czy ilości. W efekcie prac laboratoryjnych powstała praca, która zyskała pozytywne opinie uznanych recenzentów ze świata nauki. Wśród wielu nadesłanych prac, tylko pięć miało okazję zostać zaprezentowanych podczas finałów.

 

Stypendia im. Jana Pawła II

Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II było w dniu 2 kwietnia 2014 r. gospodarzem uroczystości wręczenia Stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. W  murach naszej szkoły gościliśmy: Prezydenta Miasta Kalisza - pana Janusza Pęcherza, Wiceprezydenta - pana Dariusza Grodzińskiego, członków Kapituły przyznającej stypendium, dyrektorów i nauczycieli kaliskich szkół oraz 378 uczniów - stypendystów.

Podczas uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny poświęcony Papieżowi Polakowi.

 

Uczciliśmy wielkiego Polaka, Patrona naszej szkoły!

Blisko 200 widzów, głównie mieszkańców osiedla Dobrzec, przyszło w niedzielne popołudnie, 27 kwietnia 2014 r., do Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu aby obejrzeć program artystyczny ku czci Jana Pawła II. W tym dniu przeżywaliśmy kanonizację Papieża Polaka. Dla uczniów i pracowników szkoły, noszącej imię Jana Pawła II było oczywiste, że trzeba podzielić się wielką radością, wynikającą z tego faktu.

Naszym gościom zaprezentowaliśmy program pt. „Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie…” Ze sceny popłynęły piękne słowa: uczniowie cytowali myśli Jana Pawła II, opowiadali o Jego życiu i wielkim dziele, recytowali poezję. Gorącymi brawami nagrodzono występy zespołu muzycznego i solistów oraz zespołu tanecznego.

 

Krzyż Światowych Dni Młodzieży

Dnia 6 maja 2014 r. Krzyż Światowych Dni Młodzieży przybył do Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu. Uroczystość powitania Krzyża rozpoczęła się w auli szkolnej. W peregrynacji Krzyża wzięli udział uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami, katechetami oraz mieszkańcy osiedla Dobrzec.

Całą uroczystość poprowadził ks. Łukasz Pondel wspólnie z młodzieżą z naszej szkoły, a błogosławieństwa końcowego udzielił ks. Alfred Berlak, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II w Kaliszu. Całemu wydarzeniu towarzyszył śpiew szkolnego chóru wraz z zespołem muzycznym pod kierunkiem pana Łukasza Pieniążka.

Peregrynacja, będąca uroczystym zaproszeniem na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w roku 2016, spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i mieszkańców osiedla Dobrzec.

Natalia, Olga, Iga z kl. 3C

Finał konkursu na najlepsze przedsięwzięcie uczniowskie

W dniach 19-21 maja został przeprowadzony finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA 2014. W finale wzięło udział 12 najlepszych przedsięwzięć z całego kraju, a wśród nich projekt uczniów naszego gimnazjum. Nasze przedsięwzięcie „Sekret Kopernika” prezentował zespół w składzie: Marcin Werbliński, Wiktoria Pietrauszka i Marika Mocna. Organizatorzy konkursu wysoko ocenili nasz projekt i przyznali naszym uczniom atrakcyjne nagrody rzeczowe, a nasza szkoła otrzymała aparat fotograficzny marki FUJI.

Marek Marczak

 

Ogólnopolskie Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II "Dziękujemy za świętego Jana Pawła II"

W dniu 1 czerwca 2014 r. oficjalna delegacja miasta Kalisza udała się do Warszawy, by wziąć udział w uroczystościach związanych z Ogólnopolskim Dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II "Dziękujemy za świętego Jana Pawła II". Na czele delegacji stanął pan wiceprezydent Jacek Konopka, a w jej składzie znaleźli się także przedstawiciele naszej szkoły. Delegaci uczestniczyli we mszy świętej dziękczynnej na Polach Wilanowskich.

 

Spotkanie absolwentów klas integracyjnych

Dnia 9 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie absolwentów klas integracyjnych. Wzięli w nim udział przedstawiciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Kaliszu. Absolwenci podzielili się z młodszymi kolegami swoimi sukcesami, opowiedzieli o tym jak zdobywają dalsze wykształcenie i jak realizują swoje marzenia. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek.

Katarzyna Karolak

Międzygimnazjalny konkurs piosenki poetyckiej „Muzyka kocha poezję”

W dniu 6 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się międzygimnazjalny konkurs piosenki poetyckiej „Muzyka kocha poezję”. Usłyszeliśmy utwory z repertuaru Ewy Demarczyk, Czesława Niemena czy Edyty Geppert. Prezentacjom wokalnym przysłuchiwało się jury w składzie: Grażyna Dziedziak – dyrektor MDK-u w Kaliszu, Karol Prałat – nauczyciel naszego gimnazjum oraz Natalia Karolak – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, jednak najbardziej podobało się wystąpienie Weroniki Jałoszyńskiej uczennicy Gimnazjum w Korzeniewie, która zaprezentowała utwór „Rebeka” zdobywając pierwsze miejsce. Drugie miejsce otrzymała Hanna Plota reprezentantka Zespołu Szkól Nr 9 im Jana Pawła II w Kaliszu, a III zajęły ex aequo Maria Kowalczyk z GOK-u w Żelazkowie i Justyna Garczarek z Gimnazjum Nr 3 im. Polskich Noblistów w Kaliszu.

Katarzyna Karolak

 

Wyróżnienie w konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki ALBUS 2014, ogłoszonym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że nasz uczeń – Wiktor Biłat – otrzymał w tym konkursie wyróżnienie, zajmując 11. miejsce w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014 roku

</p