2 września 2019 r. odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w VII Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością pan Błażej Wojtyła, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz; pan Robert Trzęsała, prezes Kaliskiego Klubu Sportowego; pan Tadeusz Skarżyński, który reprezentował rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, doktora habilitowanego nauk medycznych pana Andrzeja Wojtyłę; pan Mirosław Dębowski, prezes Wielkopolskiego Szkolnego Związku Sportowego, wiceprezes klubu Amber Kalisz.

Do tej pory w VII LO SMS funkcjonowały tylko klasy siatkarskie dla dziewcząt i chłopców. W nowym roku szkolnym powstały dodatkowo klasy o profilu piłka nożna i piłka ręczna oraz dwie klasy ogólnokształcące. W sumie utworzono siedem oddziałów klas pierwszych, cztery po szkole podstawowej i trzy po gimnazjum. W liceum będzie uczyć się ogółem 184 uczniów, w tym blisko 140 w klasach mistrzostwa sportowego.

W nowym roku szkolnym szkoła podjęła współpracę z Miejskim Klubem Sportowym Kalisz oraz z Kaliskim Klubem Sportowym. Podpisano także umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową o utworzeniu klasy akademickiej.

Podczas uroczystości oddano hołd ofiarom II wojny światowej w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę.

Pani dyrektor Aneta Justyńska życzyła nauczycielom i uczniom wytrwałości oraz sukcesów.