Warsztaty języka niemieckiego klas DSD

Dnia 22 lutego uczniowie klasy 1B oraz klasy 2B, czyli klas o profilu z rozszerzonym językiem niemieckim przygotowujących się do certyfikatu DSD I wzięli udział w warsztatach języka niemieckiego. Uczniowie tych klas wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Żmurkiewicz i p. Magdaleną Góral-Stanek przygotowali dla siebie nawzajem zestawy zadań gramatyczno-leksykalnych sprawdzających wiedzę z języka niemieckiego na danym poziomie. Każda z klas została podzielona na 4 grupy, które musiały w określonym czasie rozwiązać po 4 zestawy zadań o rosnącym stopniu trudności (1 grupa zadania najłatwiejsze – 4 grupa najtrudniejsze i tym samym najwyżej punktowane). Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i dobry nastrój.

Konkursy z języka angielskiego dla klas I

Welcome to Britain! oraz Music in Great Britain, to tematy dwóch konkursów języka angielskiego, które w całości opracowane i przeprowadzone zostały przez uczniów klasy IC.

W rywalizacji obu wydarzeń wzięli udział uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum, a zadania konkursowe umożliwiły im sprawdzenie swoich umiejętności językowych oraz znajomości realiów kulturowych Wielkiej Brytanii.

Pełni inicjatywy i świetnych pomysłów uczniowie klasy IC, przygotowali stanowiska tematyczne z zakresu geografii, zwierząt żyjących na Wyspach Brytyjskich, Londynu, twórczości literackiej i filmowej, sportu, zwyczaju picia herbaty oraz kuchni brytyjskiej.

W drugim konkursie, Basia, Marta, Paulina i Adam wyszli naprzeciw muzycznym zainteresowaniom swoich rówieśników i zaprosili ich do bogatej w tradycje muzyczne Wielkiej Brytanii. Zawodnicy musieli rozpoznać tytuły oraz wykonawców piosenek brytyjskich, uzupełnić luki w tekście piosenki zespołu Coldplay oraz wykazać się znajomością słownictwa tematycznego.

Obie imprezy dostarczyły wszystkim sporo satysfakcji oraz pozytywnych emocji, a nauczyciel sprawujący opiekę nad organizacją i przebiegiem obu konkursów serdecznie gratuluję i dziękuję uczniom klasy IC za wspaniałą, zgodną współpracę, zaangażowanie i sumienność jaką wykazali się podczas swojego przedsięwzięcia.

W poniedziałek wszyscy chętni pisali test sprawdzający ich wiedzę gramatyczną i znajomość słownictwa z języka angielskiego w konkursie Master od English zorganizowanym przez panią Agnieszkę Gilak i Agnieszkę Szyszkiewicz. Najlepsi trzej uczestnicy zmierzą się w piątek w ustnym finale.

Kiermasz potraw

Odbył się również kiermasz potraw z całego świata. Uczniowie, pod opieką pani Magdaleny Góral-Stanek i pani Marty Siwiak, przygotowali stoiska, na których sprzedawali przyrządzone przez siebie potrawy. Mogliśmy spróbować dań ze Stanów Zjednoczonych, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Wszystkie zebrane w tym dniu pieniądze ze sprzedaży potraw zostały przekazane na zakup książek, ktòre stworzą Bajkowòz( wedrującą szpitalną bibliotekę) dla dzieci przebywających na Oddziale Dziecięcym Kaliskiego Szpitala Zespolonego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za chęć do współpracy i niesienia pomocy oraz za piękne stoiska.

Lekcja języka niemieckiego metodą stacji

We wtorek (21 lutego) odbyły się lekcje warsztatowe języka niemieckiego przeprowadzone metodą stacji. Brały w niej udział klasy 1B, 1G, 2F, 3C, 3E, 3D. Uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali zadania umieszczone w 4 stacjach, każda grupa uczniów, aby zaliczyć zadania musiała rozwiązać wszystkie zadania umieszczone w poszczególnych stacjach. Warsztaty odbywały się od 2 do 5 godziny lekcyjnej na szkolnym „kwiatku” i zostały zorganizowane przez nauczycieli języka niemieckiego: p. Magdalenę Góral-Stanek, p. Annę Grzybowską i p. Wojciecha Witczaka. Wszystkim klasom biorącym udział w warsztatach dziękujemy za zaangażowanie.

Podczas Dni Języków Obcych przeprowadzony został konkurs Skarbnica Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Na korytarzach szkolnych rozmieszczono informacje z zakresu kultury i historii Zjednoczonego Królestwa. Uczniowie podczas tygodnia poprzedzającego imprezę mieli okazję zapoznać się z faktami dotyczącymi Wielkiej Brytanii, następnie wszyscy zainteresowani zebrali się w auli szkolnej i napisali test składający się z kilkunastu pytań wielokrotnego wyboru. Konkurs został zorganizowany przez pana Wojciecha Witczaka i panią Martę Siwiak.

Konkurs angielsko - niemiecki dla kl. I.

W czwartek odbył się konkurs angielsko - niemiecki dla kl. I. 2-osobowe zespoły z kl. I A, I B, I C, I D, I F i I G musiały się zmierzyć z różnymi zadaniami sprawdzającymi rozumienie tekstów czytanych i słuchanych, a także znajomość słownictwa związanego z tematami: szkoła, czas wolny i sprzęt techniczny w tych dwóch językach. Chociaż uczniowie rozpoczęli naukę j.niemieckiego zaledwie we wrześniu, bardzo  dobrze poradzili sobie z zadaniami.

Wyniki:
1. miejsce: Mateusz Różański i Jakub Szymkowiak kl. I B (60 pkt)
2. miejsce: Agata Pośpiech i Martyna Zakierska kl. I D (59,5 pkt)
3. miejsce: Kasper Wroczyński i Witold Jakubowski kl. I C (56,5 pkt)

Konkurs

W piątek na dwóch długich przerwach odbył się konkurs na znajomość wizerunków sławnych osób i budowli ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele klas zapisywali na kartkach kto lub co znajduje się na zdjęciach. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów wygrywała. Konkurs zorganizowały panie Agnieszka Szyszkiewicz i Dorota Starzec.

Pokaz

W dniu 27 lutego w naszej szkole w ramach Tygodnia Języków Obcych odbył się pokaz, w którym wzięli udział  uczniowie przebrani za znane niemieckie postacie. Na wybiegu zobaczyliśmy miedzy innymi Einsteina, członków zespołu Scorpions oraz Angele Merkel. Konkurs wygrały Pola Kasperuk i Ola Eszrych z klasy 3F wcielając się w rolę Scorpionsów.