Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

7 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji przygotowanych w związku z obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski.

Tego dnia uczniowie mieli okazję przenieść się w zamierzchłe czasy chrześcijańskich początków Polski. Wzięli m.in. udział na pogadance „Od Cyryla do Wojciecha” przygotowanej przez pana Piotra Molendę oraz w debacie oksfordzkiej „Czy chrzest w 966 r. był Polsce potrzebny?”, którą poprowadził pan Michał Orczykowski. Dzięki tym działaniom uczniowie uświadomili sobie jak wiele jest domysłów i naukowych hipotez związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce. Dowiedzieli się również, że przyjęcie chrztu miało bardzo pozytywne skutki dla kraju Piastów, i to w różnych dziedzinach – począwszy od wiary i polityki, a skończywszy na kulturze, sztuce i rolnictwie.

 

Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła inscenizacja chrztu Mieszka I. Przygotowali ją uczniowie klasy I A pod opieką pani Anety Justyńskiej i Violetty Graczyk. Scenariusz przedstawienia został oparty na zapiskach z kroniki Galla Anonima. Sama scena chrztu została wymyślona. Nie ma bowiem pewności, kiedy i gdzie odbył się chrzest Mieszka I, ani jak przebiegała cała ceremonia.

Wielu widzom zgromadzonym w auli, zwłaszcza dziewczętom, spodobały się romantyczne listy Dobrawy do Mieszka i Mieszka do Dobrawy... Oczywiście była to korespondencja wymyślona przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Elżbiety Szymczak i Anety Wawrzyniak.

Nie zabrakło tego dnia prezentacji w języku angielskim, którą przygotowali uczniowie pana Tomasza Kubisa. Wszak chrzest wprowadził nas do Europy…

Naszą szkolną uroczystość uświetnił swoimi występami Zespół Muzyki Dawnej Alla Semibreve z Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu pod kierunkiem pana Łukasza Pieniążka. Młodzi muzycy wykonywali utwory średniowieczne, grając na stylizowanych instrumentach: fletach, fidelach, cornamuse, mandorze, lirze, cymbałach, harfie i bębnach.

Sporym powodzeniem cieszyło się jadło przygotowane według dawnych przepisów. Można było m.in. skosztować kaszy jaglanej ze skwarkami, podpłomyków i niezwykle apetycznych słodyczy. Strawę uwarzyli uczniowie pani Klaudii Sochy.

Swoje stoisko na kwiatku ustawili również hodowcy ziół, których opieką otoczyła pani Aleksandra Sadowska. Ziołolecznictwo to jedna z nielicznych dziedzin medycyny, która w okresie średniowiecza była rozwijana…

Na kwiatku wyeksponowano także różne wytwory uczniowskie m.in. albumy o Mieszku i Dobrawie, projekty strojów średniowiecznych, krzyżówki i zadania matematyczne związane z obchodami rocznicy chrztu Polski. Na szczególne wyróżnienie zasługują makiety grodów średniowiecznych wykonane przez uczniów klasy I G pod kierunkiem pani Katarzyny Gąsiorowskiej. Mnóstwa ciekawych informacji dostarcza również prezentacja o zawodach średniowiecznych przygotowana przez uczniów pani Marity Walęckiej.

Warto wspomnieć, że w bibliotece szkolnej znalazła swoje miejsce wystawa książek o początkach państwa polskiego.

W ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski odbył się również konkurs na gazetkę ścienną. Pierwsze miejsce przypadło klasie IB, drugie klasie IIIE, trzeciego miejsca nie przyznano.

Dyrekcja szkoły dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w działania związane z projektem „1050 lat temu był chrzest Polski”.