Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Żyjemy e czasach, w których sformułowano mnóstwo praw: prawa człowieka, prawa dziecka, prawa ucznia, prawa konsumenta i mnóstwo innych bardziej lub mniej ważnych praw. Z ich przestrzeganiem różnie jednak bywa, ale nie tym będziemy się tutaj zajmować.Co jednak z prawami czytelnika jako takiego? Okazuje się, że ktoś je również sformułował.
Francuski pisarz, autor książek dla dzieci i kryminałów, ale także całkiem poważnych esejów naukowych wydał w 1992 roku „Jak powieść” (polskie wydanie MUZA 2007). Jest to esej o czytaniu, w którym sformułowane zostało 10 niezbywalnych praw czytelnika. Oto one:

1. Prawo do nieczytania
2. Prawo do przeskakiwania stron
3. Prawo do nieskończenia książki
4. Prawo do czytania jeszcze raz
5. Prawo do czytania byle czego
6. Prawo do bovaryzmu* (choroby przenoszonej przez tekst)
7.Prawo do czytania byle gdzie
8. Prawo do czytania na wyrywki
9. Prawo do czytania na głos
10. Prawo do milczenia
*Dla bardzo dociekliwych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bovaryzm

Które z praw jest dla Was najważniejsze?

Na koniec cotygodniowy link z propozycjami wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu
https://lubimyczytac.pl/koronawirus-gdzie-znajdziesz-kulture-w-sieci-2020-04-29

Bożena Bochen bibliotekarka szkolna