Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

[1.03.2019] W miniony wtorek podsumowano w Zespole Szkół nr 9 projekt edukacyjny ,,Wielkopolan drogi do niepodległości”. Uroczystość, w której uczestniczyli zaproszeni goście, delegacje szkół im. Powstańców Wielkopolskich oraz społeczność szkoły miała podniosły charakter. Organizacja spotkania była możliwa dzięki współpracy ZS nr 9 z kaliskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Otwarcia konferencji dokonali: Dyrektor Dorota Kinal z Departamentu Edukacji i Nauki UMWW), Violetta Słupianek (Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Dyrektor Delegatury w Kaliszu) oraz Tadeusz Skarżyński (Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza). Przybyłych gości powitali: Aneta Justyńska (Dyrektor ZS nr 9 w Kaliszu) oraz Jarosław Wujkowski (Dyrektor ODN Kalisz). Program wtorkowego spotkania w dniu 26 lutego obejmował: konferencję, wystawę, występy uczniowskich zespołów i promocję dobrych praktyk edukacyjnych. Tematem przewodnim uroczystości były działania związane z 100 rocznicą zwycięskiego Powstania.

Przykłady pielęgnowania tradycji niepodległościowej ZS nr 9 przedstawił w imieniu gospodarzy spotkania nauczyciel historii – Michał Orczykowski. Następnie wystąpili przedstawiciele szkół im. Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy obejrzeli również dwa widowiska, ilustrujące odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Teatralny Zgrzyt w widowisku przygotowanym przez Tomasza Kubisa i Violettę Graczyk. Na zakończenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 z Kalisza. W części konferencyjnej mogliśmy wysłuchać kilku wystąpień: dr. Piotra Molendy (koordynatora projektu i moderatora spotkania), prof. UAM dr hab. Magdaleny Piotrowskiej, Grzegorza Walisia (Archiwum Państwowe Kalisz), Reginy Podskarbi (Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego). Występy prelegentów przeplatane były żołnierskimi pieśniami wykonanymi przez uczennice ZS nr 9 w Kaliszu (w aranżacji Łukasza Pieniążka).

Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w projekcie zwiedzili również wystawę: ,,Wielkopolan drogi do niepodległości. Tablice wystawowe udostępnione zostały przez Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Ekspozycję wzbogacono o zbiory prywatne Janusza Kamerduły z Krosna Odrzańskiego, który w interesujący sposób opowiedział zwiedzającym o powstańczych losach swojej rodziny. Uczniom podobał się również występ zespołu ,,Tacy nie inni” z Krotoszyna. Młodzi muzycy kierowani przez Mariusza Kaźmierczaka porwali publiczność do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni.