Od  18 do 25 października uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu wraz z organizatorkami p. Beatą Antczak i p. Arletą Kamińską-Wypchło przebywali z tygodniową wizytą w Preston w partnerskiej szkole Our Lady’s Catholic High School.

Bogaty program pobytu dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń. Przyczynił się także do pogłębienia wiedzy na temat kultury i historii Anglii. Przez cały czas pobytu uczniowie w praktyczny sposób rozwijali swoje umiejętności językowe. Mieszkali u angielskich rodzin i wraz ze swoimi rówieśnikami uczestniczyli w lekcjach: geografii, fizyki, języka angielskiego i francuskiego, informatyki, matematyki, brali również udział w zajęciach artystycznych oraz warsztatach teatralnych. Na lekcji wychowania fizycznego mieli z kolei okazję zapoznać się z zasadami gry w rugby. Uczniowie Gimnazjum Nr 9 przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje na temat kultury i geografii Polski, uczyli podstawowych zwrotów w języku polskim. Zaprezentowali obszar Wielkopolski i Kalisz- jako najstarsze miasto w kraju, uwzględniając przy tym walory turystyczne, historyczne, a także kulinarne naszego regionu. Prawdziwym zainteresowaniem cieszył się nagrany własnoręcznie przez naszych uczniów film o szkole.

W niedzielę, na początku mszy świętej, ksiądz proboszcz z kościoła St. Clare’s, bardzo serdecznie powitał uczestników wymiany, a po mszy zaproszono nas na poczęstunek i spotkanie z gospodarzem parafii. Następnie uczniowie pod opieką swoich angielskich rówieśników wyruszyli na zwiedzanie Preston. Wieczorem podczas wspólnej gry w kręgle nastąpiła pełna integracja młodzieży. Dzięki wspólnej zabawie dziewczęta i chłopcy bardzo szybko nawiązali bliski kontakt, a wszelkie bariery językowe przestały istnieć.

W poniedziałek uczniowie zwiedzili budynek szkoły partnerskiej - Our Lady’s Catholic High School oraz po raz pierwszy mieli okazję aktywnie uczestniczyć w lekcjach, które w Anglii trwają 60 min. Angielscy uczniowie przygotowali dodatkowo niezwykle ciekawe zajęcia, gry i zabawy, które miały na celu poszerzenie słownictwa oraz rozwinięcie umiejętności porozumiewania się i pisania w języku angielskim.

Kolejne dni upłynęły na intensywnych zajęciach w szkole, a także na wycieczkach do Blackpool, gdzie uczniowie spędzili wolny czas w słynnym parku rozrywki Pleasure Beach, i do Liverpool, w którym znajduje się niezwykle ciekawe Muzeum Niewolnictwa oraz przepiękne katedry. Złożyliśmy również  wizytę w szkole Corpus Christi w Preston, gdzie podzieliliśmy się wrażeniami z przebiegu naszej wymiany. Zachęciliśmy tym samym uczniów tamtejszej szkoły do wizyty w Kaliszu i nawiązania kontaktu z uczniami z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek.

Niezwykle ciepło przyjęli nas: p. Derek Smith z Komitetu Miast Partnerskich, przedstawiciele Polonii w Preston z p. Anną Kozłowską na czele, dyrekcja polskiej szkoły sobotniej oraz ksiądz z polskiej parafii, którzy ciesząc się z faktu, że mogli nas ugościć, przygotowali dla nas słodki poczęstunek.

Wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich okazał się żywiołowy koncert chóru gospel. W piątek uczniowie dokonali podsumowania wizyty, dzielili się wrażeniami, opisując i opowiadając po angielsku wszystkie wydarzenia, w których wzięli udział. Wykonali prace projektowe oraz stworzyli w sali informatycznej prezentację multimedialną dokumentującą przebieg wymiany.

Zgodnie z tytułem realizowanego projektu Friendship, wizyta ta z pewnością zaowocowała wieloma przyjaźniami polsko-angielskimi. Przyczyniła się niewątpliwie do zacieśnienia więzi międzykulturowych i językowych, bowiem nie tylko polskie dzieci ćwiczyły język angielski, ale także angielscy uczniowie zapoznali się z podstawowymi zwrotami w języku polskim. Była to niezwykle rozwijająca wizyta, która upłynęła na wspólnej nauce, zabawie i zdobywaniu nowych doświadczeń. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i pełni zapału do nauki języka angielskiego, bo przecież już w maju ich nowi koledzy przyjeżdżają z rewizytą do Kalisza.

Beata Antczak