9 marca 2017r. w Zespole Szkół nr 9 w Kaliszu – odbyła się ważna uroczystość – obchody Dnia Patrona – św. Jana Pawła II. W święcie tym brała udział cała społeczność uczniowska, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na początku pani dyrektor Aneta Justyńska przywitała wszystkich zgromadzonych oraz przywołała w swoim przemówieniu historię nadania imienia naszej szkole. Następnie, wraz z panią wicedyrektor Anną Balcerzyk, wręczyła nagrody w konkursach plastycznych, poetyckich i wiedzy o życiu św. Jana Pawła II. Następnym punktem obchodów był program artystyczny zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Beaty Kaczmarek i pani Elżbiety Szymczak. Uczniowie przygotowali przedstawienie, którego myślą przewodnią były słowa naszego Patrona: „Człowiek nie jest wielki przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Uroczystość uświetniły również tancerki, które przygotowała pani Violetta Graczyk, a dekorację wykonała pani Anna Gajzler - Biernat. Nie można nie wspomnieć również o zespole muzycznym i chórze pod batutą pana Łukasza Pieniążka. Przedstawienie rozpoczęła wzruszająca „Barka” w wykonaniu Zofii Jaskuły z klasy 3D. Cała część artystyczna była potępieniem nienawiści i pokazaniem, że „Nie ma wolności bez miłości”.

Po zakończonym występie nadszedł czas na mszę świętą w parafii pw. św. Jana Pawła II. Przewodniczył jej proboszcz Alfred Berlak. Wszyscy w ciszy i skupieniu wysłuchali płomiennego kazania księdza Rafała Hącia, który – nawiązując do wizyty Ojca Świętego w Gdańsku w 1987 roku - przywołał słowa naszego Patrona: „Każdy ma swoim życiu jakieś Westerplatte”. Kiedy msza święta dobiegła końca, rozeszliśmy się do domów.

Podsumowując, wszystko udało się wspaniale. Myślę, że taki dzień jest chwilą wyciszenia od zapracowanego szkolnego tygodnia i okazją do przemyśleń.

Karolina Caruk, kl. 3B