W czwartek 2 marca odbyła się szkolna debata, której myślą przewodnią były słowa Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Spotkanie poprzedzone było pracą w zespołach na temat: „Jacy jesteśmy – my młodzież XXI wieku?” i wyborem przedstawicieli do debaty. Ponadto uczniowie klas trzecich przygotowali prezentacje multimedialne a rok młodsi koledzy i koleżanki – plakaty na ten sam temat.

Funkcję ekspertów zgodzili się pełnić: Pani dyrektor Aneta Justyńska,

wicedyrektor Anna Balcerzyk, pedagog szkolny- Maria Kupajska oraz, zaproszony specjalnie na tę okoliczność- ksiądz proboszcz Alfred Berlak z Parafii św. Jana Pawła II w Kaliszu. W gronie ekspertów nie mogło również zabraknąć przedstawicieli społeczności uczniowskiej, którą reprezentowały uczennice z SU oraz klasy III G.

Na miejscach dla publiczności zasiedli przedstawiciele klas III naszego gimnazjum, którzy wspierali swoich kolegów uczestniczących w dyskusji. Debatę poprowadziła p. Małgorzata Janiak –Szczygiecka, która razem z p. Barbarą Olszewską-Śniegulą zorganizowała to spotkanie.

Obie strony - grupa niebieska i żółta - żywo dyskutowały nad systemem wartości współczesnej młodzieży. Dyskutanci trafnie odwoływali się do słów naszego patrona, do własnych doświadczeń oraz do przykładów życia współczesnych ludzi, którym udało się osiągnąć sukces.

Okazało się, że rozważania problemu „mieć czy być” i analiza wartości cenionych przez młodzież wzbudziły w uczniach wiele emocji, autorefleksji, a wymiana poglądów obfitowała w ciekawą argumentację.

Czas debaty szybko minął… Wszystkim wydawało się, że za szybko! Ożywione rozmowy o tym, co naprawdę ważne i cenne w życiu człowieka, pewnie mogłyby toczyć się jeszcze długo. Istotne w tym wydarzeniu było jednak to, że wszyscy spotkaliśmy się po to, by zgłębić słowa Jana Pawła II, który w swych naukach zawsze podkreślał znaczenie wartości moralnych i wrażliwości w życiu każdego z nas.

W konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną zwyciężyła uczennica klasy III B Weronika Przybył.

Z kolei w konkursie literackim nagrodę otrzymała Karina Barna z kl. III D

Mam wrażenie, bądź pewność prawie,

Że coś na świecie uległo zmianie.

Mowa o zmianie na gorsze, niestety-

Chodzi o ludzkie priorytety.

Niegdyś liczyło się, jaki jesteś,

Czy pomagasz i dobre masz serce.

Dziś jedyne, co jest istotne-

Pozycja w firmie, prestiż, pieniądze.

Kiedyś papież powiedział słowa,

Które należy w sercu zachować.

Przekaz ten był pouczający,

A całość brzmiała następująco:

Nie liczą się dobra, które posiadasz,

Ani to, jakim majątkiem władasz.

Ważne byś dzielił się z bliźnimi-

TYLKO WTEDY BĘDZIESZ SZCZĘŚLIWY!