Klasa 1 c z opiekunem Moniką Polińską miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim i otwarciu wystawy pt. „Czeskie ekslibrisy ze zbiorów Mieczysława Bielenia” w Książnicy Pedagogicznej dnia 15 lutego 2017 roku.

Uczniowie mogli zapoznać się z pracami autora oraz wysłuchać historii ich powstania.

O swoich inspiracjach artystycznych autor opowiadał w sposób bardzo interesujący i ciekawy. Zachęcał młodzież do pielęgnowania kultury książki, zbiorów bibliotecznych i prywatnych.

Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru lub nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa

Posługiwanie się ekslibrisem uważane jest za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie książki przed kradzieżą.

Nasza biblioteka szkolna również posiada ekslibris, który pokazany autorowi wystawy został oceniony bardzo wysoko.