14 października, tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Tego dnia świętowaliśmy też jubileusz Dziesięciolecia funkcjonowania naszej szkoły w budynku przy ulicy Hanki Sawickiej 22-24.

Pani dyrektor Aneta Justyńska przywitała wszystkich zebranych. Uroczystość szkolną uświetnili swoją obecnością: pan Janusz Pęcherz, Prezydent Miasta Kalisza; pan Dariusz Grodziński, Wiceprezydent Miasta Kalisza; pani Adela Przybył, Przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kalisza oraz członkowie tej Komisji: pan Zbigniew Włodarek i pan Marian Durlej; ksiądz Stanisław Tofil, proboszcz parafii pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła; ksiądz Alfred Berlak, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Pawła II; pan Mariusz Witczak, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu; pan Stanisław Sikorski, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego w Poznaniu; pani Małgorzata Jackowska, wieloletni dyrektor Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Amber Kalisz; pani Grażyna Dziedziak, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kaliszu; pani Kinga Pisula, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu oraz przedstawiciele Rady Rodziców przy Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu: pani Dorota Ozimek i pan Michał Jasnowski.

Następnie pani dyrektor Aneta Justyńska przedstawiła ważne wydarzenia z dziejów szkoły oraz ukazała jej znaczące sukcesy. Wspomniała m.in., że:

„Historia Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu rozpoczęła się 1 września 1999 roku. Mieściło się ono wówczas przy ulicy Hanki Sawickiej 3 b, tworząc wraz ze Szkołą Podstawową nr 17 Zespół Szkół Nr 9. Dyrektorem została pani Małgorzata Jackowska.

W styczniu 2003 roku do władz miejskich wpłynęło pismo z prośbą o wybudowanie samodzielnego gimnazjum. Po rocznym cyklu inwestycyjnym 1 września 2004 roku uroczyście przekazano młodzieży, nauczycielom i mieszkańcom osiedla nowoczesny obiekt szkolny o pięknym wystroju zewnętrznym i wewnętrznym. Uroczystość otwarcia obiektu Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu odbyła się podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2004/2005. Od tamtej chwili minęło 10 lat! Inwestorem budynku było miasto, a wykonawcą firma „Novum”.

Rok później ruszyła budowa sali gimnastycznej i hali widowiskowo-sportowej, a uroczyste otwarcie nastąpiło 4 listopada 2006 roku. W 2009 roku do dyspozycji uczniów oddano piękny kompleks boisk.

Ważnym momentem w dziejach Gimnazjum Nr 9 było nadanie jej imienia Jana Pawła II oraz wręczenie sztandaru. Miało to miejsce 9 marca 2006 roku. (…)

W marcu 2013 roku Radni Rady Miejskiej Kalisza podjęli uchwałę o utworzeniu w budynku gimnazjum także Szkoły Mistrzostwa Sportowego, VII Liceum Ogólnokształcącego z klasą o profilu siatkarskim.

Działalność tej nowej szkoły rozpoczęła się 1 września 2014 roku, dziesięć lat od pamiętnego wprowadzenia się w te mury Gimnazjum Nr 9. Obie szkoły tworzą obecnie Zespół Szkół Nr 9”.

Licealiści ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego podziękowali za możliwość rozwijania swoich pasji siatkarskich i wręczyli panu prezydentowi Januszowi Pęcherzowi piłkę ze swoimi podpisami.

Pani dyrektor Aneta Justyńska podkreśliła ogrom pracy wykonanej dla naszego gimnazjum przez panią Małgorzatę Jackowską, wieloletniego dyrektora tej placówki. Poinformowała też, że pan Łukasz Pieniążek otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza.

Kolejnym punktem programu obchodów święta edukacji było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły dla wyróżniających się nauczycieli. Nagrody z rąk pani dyrektor Justyńskiej otrzymali następujący nauczyciele: Danuta Stadnicka-Haba, Anna Skowrońska, Tadeusz Skarżyński, Monika Polińska, Elżbieta Szymczak, Katarzyna Walęcka-Tomczak, Karol Prałat, Tomasz Kubis, Anna Skowrońska, Violetta Graczyk, Agnieszka Szyszkiewicz, Bożena Bochen, Aleksandra Sadowska, Magdalena Kowalczyk, Tomasz Wilczyński, Daniel Przybylski, Michał Szablewski oraz wicedyrektorzy: Anna Balcerzyk i Maciej Janczewski.

Pani dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za zaangażowanie, cierpliwość oraz codzienny trud.

Wiele ciepłych słów przekazali pracownikom szkoły także przybyli goście: pan Janusz Pęcherz, radni: pani Adela Przybył i pan Marian Durlej oraz pani Małgorzata Jackowska i ksiądz Alfred Berlak.

Następnie wszyscy świetnie bawili się, oglądając przedstawienie przygotowane przez teatr szkolny „Zgrzyt” pod kierunkiem pana Tomasza Kubisa i pani Anny Skowrońskiej. W przedstawieniu wzięli udział także nasi absolwenci: Natalia Karolak, Michał Sobczak i Jakub Kryształ.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.

Przedstawienie "Dziady X"

{flowplayer}1videos/Dziady_X.flv{/flowplayer}