Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września (poniedziałek)

Deutsch-Wagen-Tour” - kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia

W środę 9 września przyjechał do Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu kolorowy samochód z logo projektu „Deutsch Wagen Tour”.

Lektorka projektu – Justyna Wichłacz poprowadziła warsztaty języka niemieckiego. Udział w nich wzięły dwie grupy uczniów gimnazjum. Mieli oni okazję, poprzez gry i zabawy, poznawać struktury leksykalno-gramatyczne języka niemieckiego i uzupełnić wiedzę o Niemczech.

Młodzież chętnie brała udział w zabawach i grach językowych, zwłaszcza, że za poprawne wykonanie zadań można było zdobyć nagrody rzeczowe. Te nietypowe lekcje pokazały, że język niemiecki nie jest wcale taki trudny, jak się wydaje.

Deutsch-Wagen-Tour” to ogólnopolski projekt promujący naukę języka niemieckiego, który powstał w 2009 r. z inicjatywy Instytutu Goethego. Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„LOGO PILNIE POSZUKIWANE”

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu wraz z Zarządem Samorządu Uczniowskiego ogłasza konkurs na LOGO VII Liceum Ogólnokształcącego - Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Nr 9  w Kaliszu. Konkurs trwa od 30.09.2013 r. do 10.10.2013.
Zapraszamy!

Październik – Miesiącem Walki z Rakiem Piersi!

Dnia 17.10.2013 r. uczennice klasy II B pod opieką pani Anny Tempka uczestniczyły w VI Kaliskim Marszu Życia i Nadziei organizowanym przez Kaliski Klub Amazonek.

Kaliski Klub „Amazonki” na co dzień podejmuje różne działania profilaktyczne, natomiast zawsze w Październiku, także i w tym roku szczególnie uświadamia kobiety i całe społeczeństwo o znaczeniu profilaktyki, o potrzebie regularnych badań i o tym, że rak wcześnie wykryty daje szansę na całkowite wyleczenie.

Anna Tempka

Inaugracja roku akademickiego - PWSZ w Kaliszu - 2013

W poniedziałek 21 października, uczniowie klasy III F, pod opieką pana Tadeusza Skarżyńskiego, wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Uczestnictwo w tej podniosłej uroczystości było możliwe dzięki panu doktorowi Karolowi Prałatowi, który na co dzień jest wykładowcą w kaliskiej PWSZ. Nasi uczniowie byli świadkami ceremonii ślubowania składanego przez pierwszy rocznik studentów PWSZ. Mieli też okazję wysłuchania wykładu inauguracyjnego prof. dr. hab. inż Henryka Bema na temat działalności Marii Skłodowskiej-Curie oraz właściwości odkrytych przez nią pierwiastków. Uroczystość zakończyła część artystyczna. Udział w tego typu wydarzeniach pogłębia wiedzę uczniów naszego gimnazjum, zarówno w zakresie nauki jak i zachowania w praktycznych sytuacjach życiowych.

Tadeusz Skarżyński

Konkurs na projekt logo rozstrzygnięty!

Wybraliśmy logo VII LO SMS Kalisz!

Do opracowania logo wykorzystaliśmy projekt zwycięzcy konkursu "Logo pilnie poszukiwane" Marcina Miśkiewicza z klasy IC. Gratulujemy!

Gimnazjum - Gymnasium

W dniach 13-17 października młodzież naszego Gimnazjum gościła w swoich domach 11-osobową grupę niemieckich przyjaciół z Galilei Gymnasium w Hamm. Grupą opiekowały się dwie nauczycielki: pani Mary Scheffer i pani Svenja Struß.

Podczas ich czterodniowego pobytu, które miało charakter rewizyty, uczniowie kontynuowali realizację projektu „Kolory naszego świata - jesień w Kaliszu”. Tym razem wspólnie robili jesienne wianki. W czasie tego spotkania niemiecka i polska młodzież uczestniczyła także w różnych innych atrakcjach: wycieczce do Wrocławia, ognisku. Popołudniami nie zabrakło też czasu na wspólne kręgle, aquapark, zakupy czy spotkania w domach.

Ostatniego dnia pobytu gości odbyło się podsumowanie projektu, połączone z prezentacją wykonanych wianków. By upamiętnić to spotkanie, uczniowie posadzili na szkolnym terenie drzewo, wysoki na ponad 2 metry dąb błotny. Miłym akcentem było też wypuszczenie przez uczniów kolorowych balonów wypełnionych helem, które przedtem ozdobili życzeniami dla swojej koleżanki lub kolegi.

Październikowa wymiana szkolna miała dużą wartość poznawczą. Niemiecka młodzież poznała polskie obyczaje, kulturę i życie codzienne w domach swoich polskich kolegów i koleżanek. Spotkanie posłużyło także przełamywaniu stereotypów, zwiększeniu wzajemnego zrozumienia i umacnianiu postaw tolerancji.

Po raz kolejny spotkanie pozwoliło polskim i niemieckim uczniom doskonalić ich umiejętności językowe w autentycznych sytuacjach życiowych.

Podczas tegorocznych spotkań (wcześniej w kwietniu i teraz w październiku) nawiązały się przyjaźnie, które na pewno będą kontynuowane.

Spotkanie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu organizacji międzynarodowej Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a także zaangażowaniu rodziców, którzy gościli niemieckich uczniów.

Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Anny i Stanisława Gałczyńskich, którzy przygotowali wspaniałe spotkanie przy ognisku.

Anna Grzybowska, Wojciech Witczak

XIII Powiatowy Przegląd Monodramów

26 października 2013 r. w naszej szkole podziwialiśmy młodych aktorów ze szkół podstawowych. W tegorocznej edycji Przeglądu wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 27 osób. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcą wśród najmłodszych został Piotr Mak ze Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu. Z kolei w kategorii drugiej (uczniowie klas III i IV) jury przyznało dwa pierwsze miejsca dla Małgorzaty Stempień ze Szkoły Podstawowej w Moskurni i Katarzyny Zgardy ze Szkoły Podstawowej nr 14. Laureatką wśród najstarszych aktorów została Amanda Smolińska ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu. Wszyscy wymienieni uczestnicy będą reprezentować nasze miasto i powiat kaliski w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Kleczewie.

Bożena Bochen – sekretarz jury

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Konkurs historyczny:

Polskie drogi do niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowany zostanie konkurs historyczny: Polskie drogi do niepodległości. W konkursie wziąć mogą udział zainteresowani uczniowie naszego Gimnazjum.

Wystarczy pobrać konkursowe pytania. Jeśli znacie odpowiedzi, zanotujcie je i przekażcie swojemu nauczycielowi historii.

Pierwsza lekcja historii w nowym tygodniu, w części, poświęcona zostanie odrodzeniu państwa polskiego  w 1918 r.

Preston-Kalisz

W dniach 10-14 listopada już po raz drugi naszą szkołę odwiedził pan Terry Mattinson, który jest koordynatorem wymiany młodzieży między szkołą w Preston a naszym gimnazjum.

Pierwsze dwa dni wizyty upłynęły mu na zwiedzaniu Poznania, gdzie między innymi uczestniczył w uroczystych obchodach Dnia Niepodległości oraz wziął udział w paradzie św. Marcina. Trzeciego dnia uczniowie biorący udział w projekcie wymiany zaprosili gościa na wycieczkę po Kaliszu, podczas której opowiadali po angielsku o zwiedzanych zabytkach. Wizyta w Muzeum Ziemi Kaliskiej przybliżyła mu historię miasta i dała możliwość obejrzenia eksponatów archeologicznych z czasów pierwszego osadnictwa na naszym terenie. Miał też okazję podziwiać panoramę miasta z wieży ratuszowej. W środę uczestniczył w lekcji, która dała mu możliwość nauczenia się podstawowych wyrażeń i słówek w języku polskim, obejrzał również trening piłki siatkowej. Pan Terry Mattinson przedstawił młodzieży prezentację na temat warunków życia młodych ludzi w Salvadorze. Następnie uczniowie zaprosili go na przygotowany przez siebie poczęstunek oraz wykonali i przekazali dla uczniów w Preston prace projektowe i pocztówki z pozdrowieniami.

Nad wszystkim czuwały opiekunki projektu:  Beata Antczak, Agnieszka Gilak oraz Marta Siwiak.

Beata Antczak

Laboratorium PWSZ

Uczennice klasy IIID: Katarzyna Tomczak, Barbara Kowalska oraz Aleksandra Budrys miały okazję aby zwiedzić laboratoria znajdujące się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu na Kampusie studenckim przy ulicy Poznańskiej. Ponadto poszerzyły wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii wiatrowej i wodorowej. Samodzielnie wykonały doświadczenie obrazujące zależność mocy wyjściowej wirnika dla różnych kierunków padania wiatru na turbinę wiatrową. Zdobyte dane pomiarowe posłużą w przyszłości do realizacji projektu edukacyjnego.

Karol Prałat

Super Samorząd” Gimnazjum Nr 9

Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 9 otrzymał wyróżnienie w konkursie „Super Samorząd – 100-lecie zniszczenia Kalisza naszymi oczami”.  Podczas XI Konwencji Programowej Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz” uczniowie odebrali nagrodę z rąk przedstawicieli Klubu Młodych Stowarzyszenia „Samorządny Kalisz” oraz Prezydenta Miasta Kalisza.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Wyróżnienie w konkursie z fizyki

Uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak – otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2013”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Gratulacje!

Marek Marczak

Wszyscy jesteśmy Świętymi Mikołajami

Tylko ci, którzy nauczyli się potęgi
szczerego i bezinteresownego wkładu w życie innych,
doświadczają największej radości życia –
prawdziwego poczucia spełnienia.

Anthony Robbins

6 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Przedsmak świąt Bożego Narodzenia wprowadził Samorząd Uczniowski. Stoiska uginały się od smakołyków przygotowanych przez gimnazjalistów, a świąteczne dekoracje, kolędy i zakupy wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój.

Cały dochód – niespełna 1000 zł – uczniowie przeznaczyli na paczki świąteczne dla rówieśników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Wolontariusze WOŚP

Samorząd Uczniowski zorganizował podsztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27 wolontariuszy „9-tki”, kwestując na ulicach miasta, zebrało ponad 400 zł!

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Wyróżnienia w olimpiadzie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Fizyki „PIONIER 2013”, ogłoszonej przez Instytut Rozwoju Oświaty w Warszawie. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że dwóch naszych uczniów – Wiktor Biłat i Rafał Sobczak – otrzymali w tej olimpiadzie wyróżnienia, zajmując odpowiednio 10. i 15. miejsca w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

Obchody Dnia Patrona - 7 marca 2014 r.

SMS na Targach Edukacyjnych

W dniu 21 marca 2014 r. VII Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego miało okazję zaprezentować swoją ofertę na Targach Edukacyjnych, które odbyły się w hali ARENA. W promocji szkoły uczestniczyli uczniowie klas sportowych oraz zespół taneczny Puls.

Drzwi Otwarte w ZS Nr 9, czyli sobotnie przedpołudnie pełne atrakcji!

22 marca 2014 r. otworzyliśmy na oścież drzwi naszej szkoły dla przyszłych uczniów i ich rodziców, którzy zwiedzając szkołę zapoznawali się z bazą i ofertą dydaktyczną Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II oraz VII Liceum Ogólnokształcącego SMS.

Na naszych gości czekało wiele atrakcji. W sali gimnastycznej odbywał się trening siatkarski. Na kwiatku występował Zespół Tańca Dawnego ESTAMPIDA oraz zespół taneczny PULS. Rozbrzmiewały także piosenki śpiewane przez naszych najbardziej utalentowanych solistów, którym akompaniował szkolny zespół muzyczny. W wielu salach przyszli uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach edukacyjnych, korzystając przy tym z tablic interaktywnych. W sali fizycznej szóstoklasiści (i nie tylko oni) z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się doświadczeniom, a nawet sami mogli pobawić się w badacza. Nasi uczniowie zaprezentowali też zwiedzającym swoje projekty edukacyjne m.in. z historii, geografii, biologii. Z dużym rozmachem promowały się języki obce. Gości szczególnie zainteresowała możliwość udziału w międzynarodowej wymianie uczniów z partnerskimi miastami Hamm i Preston.

Dla rodziców drzwi otwarte stały się okazją do spotkania z dyrekcją i nauczycielami.

Wszystkim naszym gościom dziękujemy za przybycie.

Fizyczne Ścieżki

W dniach 28-30 marca, uczennice Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu brały dział w finale konkursu pt: Fizyczne Ścieżki organizowanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki PAN.

Uczennice: Aleksandra Budrys, Barbara Kowalska oraz Katarzyna Tomczyk wykonały pod kierownictwem dra inż. Karola Prałata pracę naukową związaną z alternatywnymi źródłami energii, a w szczególności z energią wiatrową. Młode badaczki wykonały szereg pomiarów zmierzających do odpowiedzi na pytanie jak wykorzystać możliwie w najlepszy sposób energię jaką niesie wiatr. W badaniach dokonywano szeregu modyfikacji laboratoryjnej turbiny wiatrowej, zmieniając m.in. kształt jej łopat, kąta ich nachylenia czy ilości. W efekcie prac laboratoryjnych powstała praca, która zyskała pozytywne opinie uznanych recenzentów ze świata nauki. Wśród wielu nadesłanych prac, tylko pięć miało okazję zostać zaprezentowanych podczas finałów.

Stypendia im. Jana Pawła II

Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II było w dniu 2 kwietnia 2014 r. gospodarzem uroczystości wręczenia Stypendiów Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. W  murach naszej szkoły gościliśmy: Prezydenta Miasta Kalisza - pana Janusza Pęcherza, Wiceprezydenta - pana Dariusza Grodzińskiego, członków Kapituły przyznającej stypendium, dyrektorów i nauczycieli kaliskich szkół oraz 378 uczniów - stypendystów.

Podczas uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny poświęcony Papieżowi Polakowi.

Uczciliśmy wielkiego Polaka, Patrona naszej szkoły!

Blisko 200 widzów, głównie mieszkańców osiedla Dobrzec, przyszło w niedzielne popołudnie, 27 kwietnia 2014 r., do Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu aby obejrzeć program artystyczny ku czci Jana Pawła II. W tym dniu przeżywaliśmy kanonizację Papieża Polaka. Dla uczniów i pracowników szkoły, noszącej imię Jana Pawła II było oczywiste, że trzeba podzielić się wielką radością, wynikającą z tego faktu.

Naszym gościom zaprezentowaliśmy program pt. „Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie…” Ze sceny popłynęły piękne słowa: uczniowie cytowali myśli Jana Pawła II, opowiadali o Jego życiu i wielkim dziele, recytowali poezję. Gorącymi brawami nagrodzono występy zespołu muzycznego i solistów oraz zespołu tanecznego.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży

Dnia 6 maja 2014 r. Krzyż Światowych Dni Młodzieży przybył do Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu. Uroczystość powitania Krzyża rozpoczęła się w auli szkolnej. W peregrynacji Krzyża wzięli udział uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami, katechetami oraz mieszkańcy osiedla Dobrzec.

Całą uroczystość poprowadził ks. Łukasz Pondel wspólnie z młodzieżą z naszej szkoły, a błogosławieństwa końcowego udzielił ks. Alfred Berlak, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II w Kaliszu. Całemu wydarzeniu towarzyszył śpiew szkolnego chóru wraz z zespołem muzycznym pod kierunkiem pana Łukasza Pieniążka.

Peregrynacja, będąca uroczystym zaproszeniem na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w roku 2016, spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i mieszkańców osiedla Dobrzec.

Natalia, Olga, Iga z kl. 3C

Finał konkursu na najlepsze przedsięwzięcie uczniowskie

W dniach 19-21 maja został przeprowadzony finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie IDEA 2014. W finale wzięło udział 12 najlepszych przedsięwzięć z całego kraju, a wśród nich projekt uczniów naszego gimnazjum. Nasze przedsięwzięcie „Sekret Kopernika” prezentował zespół w składzie: Marcin Werbliński, Wiktoria Pietrauszka i Marika Mocna. Organizatorzy konkursu wysoko ocenili nasz projekt i przyznali naszym uczniom atrakcyjne nagrody rzeczowe, a nasza szkoła otrzymała aparat fotograficzny marki FUJI.

Marek Marczak

Ogólnopolskie Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II "Dziękujemy za świętego Jana Pawła II"

W dniu 1 czerwca 2014 r. oficjalna delegacja miasta Kalisza udała się do Warszawy, by wziąć udział w uroczystościach związanych z Ogólnopolskim Dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II "Dziękujemy za świętego Jana Pawła II". Na czele delegacji stanął pan wiceprezydent Jacek Konopka, a w jej składzie znaleźli się także przedstawiciele naszej szkoły. Delegaci uczestniczyli we mszy świętej dziękczynnej na Polach Wilanowskich.

Spotkanie absolwentów klas integracyjnych

Dnia 9 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie absolwentów klas integracyjnych. Wzięli w nim udział przedstawiciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Kaliszu. Absolwenci podzielili się z młodszymi kolegami swoimi sukcesami, opowiedzieli o tym jak zdobywają dalsze wykształcenie i jak realizują swoje marzenia. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek.

Katarzyna Karolak

Międzygimnazjalny konkurs piosenki poetyckiej „Muzyka kocha poezję”

W dniu 6 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się międzygimnazjalny konkurs piosenki poetyckiej „Muzyka kocha poezję”. Usłyszeliśmy utwory z repertuaru Ewy Demarczyk, Czesława Niemena czy Edyty Geppert. Prezentacjom wokalnym przysłuchiwało się jury w składzie: Grażyna Dziedziak – dyrektor MDK-u w Kaliszu, Karol Prałat – nauczyciel naszego gimnazjum oraz Natalia Karolak – absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany, jednak najbardziej podobało się wystąpienie Weroniki Jałoszyńskiej uczennicy Gimnazjum w Korzeniewie, która zaprezentowała utwór „Rebeka” zdobywając pierwsze miejsce. Drugie miejsce otrzymała Hanna Plota reprezentantka Zespołu Szkól Nr 9 im Jana Pawła II w Kaliszu, a III zajęły ex aequo Maria Kowalczyk z GOK-u w Żelazkowie i Justyna Garczarek z Gimnazjum Nr 3 im. Polskich Noblistów w Kaliszu.

Katarzyna Karolak

Wyróżnienie w konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki ALBUS 2014, ogłoszonym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że nasz uczeń – Wiktor Biłat – otrzymał w tym konkursie wyróżnienie, zajmując 11. miejsce w kraju. Gratulacje!

Marek Marczak

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014 roku

Administracja i zarządzanie: Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu