Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Poniedziałek, 3 września

Tradycja w miejsce wpisana – szlakiem południowo-wschodniej Wielkopolski

Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu zdobyło nagrodę główną w konkursie organizowanym przez ODN w Kaliszu za grę dydaktyczną „Historyczny Kalisz”. Gratulacje!

Czytanie "Pana Tadeusza" 2012

Aktywny udział uczniów Gimnazjum Nr 9 w akcji popularyzacji czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczne czytanie najbardziej popularnego dzieła jednego z największych poetów - "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. 30 uczniów z klasy IIIB humanistycznej wraz z opiekunkami panią Beatą Kaczmarek i panią Moniką Polińską wzięło udział w tej akcji.

Wizyta w Radzyminie - 2012

4-5 października delegacja naszej szkoły pod opieką pana Michała Orczykowskiego  i pana Wojciecha Witczaka gościła w Gimnazjum nr 1 im. Majora Stefana Waltera w Radzyminie. Okazją była pierwsza rocznica nadania szkole imienia majora Waltera, który spoczywa na cmentarzu żołnierskim na Majkowie w Kaliszu.
Osoba majora Stefana Waltera połączyła Kalisz i Radzymin, gdzie w 1920 roku rozegrała się bitwa, która powstrzymała Armię Czerwoną przed zajęciem Warszawy.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział uroczystej mszy i poczęstunku w szkole oraz zwiedzili miejsca ważne dla wspomnianej wyżej bitwy wraz z miejscem, w którym raniono śmiertelnie majora Waltera.

Michał Orczykowski

Saltarello w Holandii - 2012

W dniach 29.09-30.09.2012 w holenderskim mieście Heerhugowaard odbywały Amatorskie Manifestacje Artystyczne „Coolplein festiwal”. Są to spotkania organizowane cyklicznie każdego roku przez władze miasta Herrhugoward, które rozpoczynają sezon artystyczny.
W tym roku, w gronie kilkudziesięciu artystów amatorów biorących udział w festiwalu znalazły się dwa kaliskie zespoły:  Katedralny Kwartet Smyczkowy „Smykinika”  prowadzony przez pana dra Krzysztofa Niegowskiego, wykładowcę na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu oraz Zespół Muzyki Dawnej „Saltarello” działający przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II, prowadzony przez pana Łukasza Pieniążka.

Podczas festiwalu prezentują się artyści amatorzy działający w gminie Heerhugowaard. Na kilku scenach odbywały się występy zespołów muzycznych wykonujących różne gatunki muzyki, grup tanecznych, teatrów, kabaretów.

Kwartet smyczkowy i ZMD „Saltarello”  byli jedynymi gośćmi spoza Holandii, zaproszonymi przez Komitet Miast Partnerskich Heerhugowaard-Kalisz i jego prezesa Pita Nieuwboera do udziału w manifestacjach artystycznych.

Kaliskie zespoły wystąpiły podczas dwóch koncertów festiwalowych przed licznie zgromadzoną holenderską widownią. W trakcie koncertów publiczność mogła usłyszeć  w wykonaniu naszych zespołów tańce średniowieczne, utwory muzyki baroku oraz w opracowaniu kwartetu przeboje muzyki poważnej i rozrywkowej. Oprócz udziału w koncertach festiwalowych był także czas na zwiedzanie podczas, którego kaliszanie mogli zobaczyć m.in. muzeum morskie w Den Helder, Zaanse Schans, jeden z wielu "żywych" skansenów w Holandii oraz Amsterdam.

Wyjazd i udział w festiwalu był możliwy dzięki pomocy i dofinansowaniu ze strony Miasta Kalisza oraz Gimnazjum Nr 9.

Łukasz Pieniążek

Ślubowanie klas pierwszych 2012 r.

Nagrody dla nauczycieli 2012

Aleksandra Garncarek IIC

"...Z nauczycielami i dyrektorami szkół spotkali się przedstawiciele władz miasta... W przededniu swego święta kilkudziesięciu nauczycieli i dyrektorów szkół odebrało nagrody.." Wśród nagrodzonych znaleźli się pani dyrektor Małgorzata Jackowska i pan Daniel Przybylski. Życzymy dalszych sukcesów!!

22-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej gościem Gimnazjum Nr 9!

W czwartek gościliśmy reprezentanta Polski w piłce nożnej Sławomira Majaka. Zawodnik między innymi Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin, Iglopolu Dębica, Koping FF, Hannover 96, Hansy Rostock czy Anorthosis Famagusta spotkał się z uczniami klas piłkarskich naszego gimnazjum. Opowiedział o swojej karierze piłkarskiej i trenerskiej (obecnie sprawuje funkcję trenera II-ligowej Calisii Kalisz) oraz odpowiedział na pytania uczniów. Następnie w hali Arena odbył się trening pod okiem znamienitego gościa, a zawodnikami byli uczniowie klasy I H. W podziękowaniu za wizytę Sławomir Majak otrzymał od uczniów piłkę z podpisami naszych młodych piłkarzy, a sam złożył autograf na koszulce z logo Gimnazjum Nr 9.

Grzegorz Kalek

"Podaj dalej"

"Zakończyła się kolejna edycja akcji „Podaj dalej”. Tym razem udało się zebrać ponad 320 kg odzieży..."

Zaproszenie

Mamy zaszczyt zaprosić
na koncert z okazji jubileuszu 10-lecia
Zespołu Muzyki Dawnej Semibrevis,
który odbędzie się dnia 17 listopada 2012 r. o godz. 17.00
w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II
ul. H. Sawickiej 22-24 w Kaliszu

Wyróżnienie dla szkoły

Szkolny Związek Sportowy uhonorował działania szkoły w zakresie rozwoju sportu młodzieży szkolnej.

ŻyjMy z Pasją - 2012

Dnia 24 października 2012 r. w Gimnazjum nr 9 w Kaliszu odbył się festyn sportowy zorganizowany przez Gimnazjum nr 9 oraz Stowarzyszenie „KARAN” w Kaliszu w ramach realizacji zadania: „ŻyjMy z Pasją - Projekty wspierające rozwijanie aktywności własnej dziecka, wychowanie w partnerstwie, wzajemny szacunek i akceptację.”- program: „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH”.

Projekt wspierany jest  przez Ministra Edukacji Narodowej i adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Radomia, Kalisza, Elbląga i Warszawy w Dzielnicach: Praga Północ, Praga Południe, Mokotów, Wawer.

Podczas festynu zostały przeprowadzone gry, zabawy i rozgrywki sportowe. Był promowany zdrowy styl życia. Z ramienia Gimnazjum koordynatorem była Monika Polińska, przy współpracy z Wiolettą Graczyk i Anną Tempką, z ramienia instytucji pozarządowych - świetlica socjoterapeutyczna KARAN w Kaliszu.

Od maja 2012r. odbywają się w kaliskich szkołach spotkania informacyjne  (w tym przedstawienie prezentacji multimedialnej) realizowane przez Stowarzyszenie „KARAN” w Kaliszu w ramach realizacji projektu: Wspieranie wolontariatu działającego w zakresie edukacji prozdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego. Projekt jest wspierany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Celem projektu jest wypromowanie wolontariatu i pozyskanie większej liczby wolontariuszy do pracy w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia „KARAN” w Kaliszu. Zaangażowanie wolontariuszy podczas realizacji programu świetlicy pozwala efektywniej realizować zadania związane z działaniami socjoterapeutycznymi. Dzięki temu dzieci uczęszczające do placówki objęte są bardziej indywidualną opieką, mają więcej okazji do nawiązania pozytywnych relacji społecznych. Realizacja projektu, a tym samym pozyskanie większej liczby wolontariuszy, wpływa korzystnie zarówno na nadrabianie zaległości szkolnych przez dzieci i młodzież objętych programem, jak i na poprawę ich funkcjonowania  społecznego.

Projekt ten również dla wolontariuszy jest niezwykle korzystny. Dzięki uczestnictwie w projekcie młodzi ludzie zdobędą doświadczenie w pracy z dziećmi, pozyskają wiedzę z różnych dziedzin oraz zdolności interpersonalne. Zapewne zdobyta wiedza i umiejętności będą przydatne szkole, pracy, a nawet codziennym życiu. Dzięki szkoleniom, warsztatom i konferencjom nawiążą oni nowe znajomości, będą  mogli dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, poszerzać swoje horyzonty i zarażać innych swoimi pasjami. Wolontariusze będą mogli w swoich środowiskach stać się „liderami młodzieżowymi”, którzy promują zdrowy styl życia, niosą pomoc innym, wspierają potrzebujących pomocy.

"Pokochaj zwierzęta.."

"Pokochaj potrzebujące zwierzęta, a one bezwarunkowo pokochają Ciebie"

W październiku 2012 r. w Gimnazjum Nr 9 rozpoczęła się coroczna zbiórka żywności dla zwierząt z kaliskiego schroniska. Szkoła współpracuje ze schroniskiem od kilku lat. Uczniowie przynoszą karmę, obroże, smycze, koce, miski - by pomóc w nadchodzących chłodnych dniach zwierzakom. Są również wśród nich wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas na opiekowanie się bezdomnymi psiakami-wychodzą z nimi na spacery, karmią je, bawią się z nimi, darzą miłością,  której im brak.

25 listopada 2012 r. wolontariusze z opiekunem Moniką Polińską oraz samorząd uczniowski, którym opiekuje się  Katarzyna Walęcka-Tomczak, przekażą wszystkie zebrane rzeczy do kaliskiego schroniska.

III Kaliskie Spotkania Olimpijskie

Wybitny polski lekkoatleta, Artur Partyka był gościem III Kaliskich Spotkań Olimpijskich, cyklicznej imprezy, która odbywa się w klubie osiedlowym Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Serbinowskiej a uczniowie naszego Gimnazjum byli uczestnikami tego spotkania.

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy i świata, a także dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich opowiadał o swojej bogatej karierze sportowej i odpowiadał na pytanie licznie zgromadzonych kibiców „Królowej Sportu”. Utytułowany skoczek wzwyż przywiózł ze sobą swoje medale, w tym ten najcenniejszy, srebrny, z igrzysk w Atlancie (1996 r.).
Gościem III KSO był także Maciej Rosiewicz. Kaliski chodziarz uczestniczył w tegorocznych igrzyskach w Londynie, gdzie reprezentował Gruzję.

Organizatorzy, czyli Kaliska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Rada Osiedla A. Asnyka, zaproponowali też najmłodszym kibicom konkurs z wiedzy lekkoatletycznej. Na koniec każdy mógł zdobyć autograf i zrobić sobie zdjęcie z głównymi bohaterami spotkania.

Michał Szablewski

Turniej siatkarski - 28 listopada 2012

6 grudnia 2012 roku

Stypendium Ministra

Joanna Zienkiewicz, uczennica klasy III D, otrzymała prestiżowe Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Jest ono przyznawane najzdolniejszym uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce i odnoszą sukcesy w konkursach na szczeblu ogólnopolskim.

W dniu 6 grudnia 2012 r. w Warszawie, Joasia odebrała stypendium z rąk pani minister Krystyny Szumilas.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Święto Dziękczynienia oczami Amerykanina

Bardzo się cieszymy, że w dniu 5 grudnia br. gościem  w naszej szkole był pan Paul Hacking ze Stanów Zjednoczonych, pracujący na co dzień w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. Uczniowie mieli więc wyjątkową okazję uczestniczyć w lekcji przeprowadzonej przez native speakera, której tematem było amerykańskie święto Thanksgiving. Dzięki atrakcyjnej, popartej wieloma slajdami prezentacji oraz bezpośredniej rozmowie z panem Hackingiem, wszyscy obecni mogli pogłębić swoją wiedzę nt. święta Thanksgiving, a także sprawdzić własne umiejętności językowe w zakresie rozumienia ze słuchu i mówienia w języku angielskim.

To sum up, we’d like to give our thanks for such a great lesson of English. We really enjoyed it!

Wyróżnienie dla Samorządu Uczniowskiego

"Jury przyznało wyróżnienie specjalne w konkursie „SUPER SAMORZĄD – SUPER INICJATYWA”, a otrzymała je młodzież z Gimnazjum nr 9 za projekt „COOL - turalna 9-tka” obejmujący warsztaty dziennikarskie i filmowe, koncert hip-hopowy, udział w Sejmie dzieci młodzieży oraz akcje charytatywne."

Samorząd przekazał nagrodę finansową na paczki świąteczne dla uczniów potrzebujących pomocy.

Naukowy Toruń

W szczególną datę – 12.12.2012 r. – uczniowie klasy II C i II H wraz z opiekunami wyruszyli w podróż, by poszerzyć naukowe i kulinarne horyzonty.

Kluczowym punktem tego śnieżnego dnia była wizyta w toruńskim planetarium: seans pt. „Makrokosmos” oraz interaktywne wystawy. Gimnazjaliści przekroczyli także progi Żywego Muzeum Piernika, gdzie – po złożeniu przysięgi – wzięli udział w kursie na czeladnika piekarni. Egzamin zdali zawodowo, co zostało potwierdzone certyfikatem, podpisanym przez samego Magistra Piernikarium, Kiryła z Torunia.

Najtrafniej o wycieczce opowiadają sami jej uczestnicy.

Z Kalisza wyjechaliśmy o 6.30. Podróż trwała trzy godziny, jednak czas nam się nie dłużył. Toruń przemierzyliśmy Starówką i dotarliśmy do planetarium – było tam bardzo ciekawie. Mogliśmy nawet sprawdzić ile ważymy na Księżycu czy Marsie! Następnie zrobiliśmy pamiątkową fotografię z samym Mikołajem Kopernikiem. Naszym następnym celem było Muzeum Piernika – relacjonował Marcin.

Atmosfera podczas podróży była naprawdę radosna! Najmilej wspominam pieczenie pierników i czas oczekiwania na efekt naszej pracy. Wrażenia, które pozostały z wycieczki są bezcenne– Błażej.

Cieszę się, że mogliśmy wyjechać, zobaczyć nowe miejsca. Po wielu przygodach wróciliśmy cali  i zdrowi ze wspaniałymi wspomnieniami, zdjęciami i filmami. Dziękujemy naszym opiekunom – Kuba.

A Konrad podsumował wyjazd tak: Pozostaje tylko jedno, najważniejsze pytanie: Kiedy wracamy do Torunia?

Na razie muszą nam wystarczyć zdjęcia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Mikołajki w Karanie

7 grudnia 2012 r. odbyły się Mikołajki w świetlicy socjoterapeutycznej Karan w Kaliszu zorganizowane przez wolontariuszy z Gimnazjum Nr 9. Zebrane  prezenty i słodycze pozwoliły na obdarowanie 35 dzieci. Uroczystość obfitowała w konkursy, wspólne śpiewanie kolęd, oraz wiersze o tradycjach wigilijnego stołu  recytowane przez najmłodszych podopiecznych ze świetlicy.

Co roku poszerza się grono wolontariuszy w Gimnazjum, którzy chcą pomagać innym- nie tylko przynosząc prezenty ale również poświęcając swój wolny czas i dzielą się zdobytą wiedzą – gimnazjaliści regularnie pomagają w lekcjach najmłodszym – szczególnie w przedmiotach ścisłych i językach obcych. Koordynator tych przedsięwzięć Monika Polińska współpracuje również  z absolwentami Gimnazjum, którzy obecnie uczęszczają do różnych szkół ponadgimnazjalnych.

Najlepsi z fizyki w Polsce!

Po dwumiesięcznych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2012”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik tego popularnego konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że w kategorii klas trzecich gimnazjum pierwsze miejsce w kraju zajęła nasza uczennica – Joanna Zienkiewicz. Także w kategorii klas pierwszych gimnazjum pierwsze miejsce w Polsce zajął uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak. Joanna i Nikodem otrzymali grawerowane dyplomy laureatów oraz nagrody.

Laureatką konkursu została ponadto Katarzyna Streflik, a wyróżnienie otrzymała Paulina Kołodziejczyk. Gratulacje!

Marek Marczak

Weihnachtsmarkt 2012

14 grudnia 2012  grupa piętnaściorga uczniów klas IIA, IIC, IID i IB realizująca dwujęzyczny Gimnazjalny Projekt Edukacyjny FARBEN UNSERER WELT/THE COLOURS OF OUR WORLD przygotowała świąteczną niespodziankę.

Wzorując się na niemieckiej tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia uczniowie ci zorganizowali Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym wystawiono wypieki samodzielnie przygotowane w oparciu o oryginalne receptury. Przepisy kulinarne, opracowane przez uczniów w dwóch językach obcych, wyeksponowano na pięknie przystrojonych stoiskach.

Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczniom i pracownikom szkoły a pachnące smakołyki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy tego sympatycznego wydarzenia pomogli potrzebującym uczniom naszego gimnazjum.

Znów pierwsze miejsce z fizyki w Polsce!

W grudniu informowałem o sukcesie naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „MULTITEST 2012”. Dziś kolejna dobra wiadomość.

Uczeń naszej szkoły – Nikodem Pietrzak – zajął pierwsze miejsce w kraju w kategorii klas pierwszych gimnazjum w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012”. Nikodem otrzymał grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę. Laureatką olimpiady została także nasza uczennica - Joanna Zienkiewicz. Gratulacje!

Marek Marczak

Jakub w kadrze juniorów

Jakub Gulczyński, zawodnik Uczniowskiego Jach Klubu Sportowego „Szturwał” Kalisz, na co dzień uczeń Gimnazjum nr 9 w Kaliszu otrzymał powołanie do kadry narodowej juniorów w windsurfingu. Nastolatek z Kalisza będzie reprezentował nasz kraj w klasie 293.

Jakub w ubiegłym roku zajął 4. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w klasie przygotowawczej, przedolimpijskiej BIC TECHNO 293. Uległ jedynie starszym zawodnikom obecnie pływającym już w klasie olimpijskiej RS.X. Kuba reprezentował również w 2012 roku Kalisz podczas imprez międzynarodowych w tym Mistrzostwach Świata w holenderskim Medemblik oraz Mistrzostwach Europy w Los Alcazares w Hiszpanii.
Trenerem klubowym Jakuba jest Monika Niewiadomska, była utytułowana zawodniczka kaliskiego Szturwału na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 21 w Szczypiornie.
W dniach 1-2 czerwca 2013 roku będziemy mogli oglądać zmagania najlepszych w Kraju i Europie windurfingowców, podczas Międzynarodowych Regat o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza na zbiorniku Szałe. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie gwiazd olimpijskich w tym: Mateusza Kusznierewicza, Przemka Miarczyńskiego i Zofii Klepackiej – mówi Piotr Gulczyński, komandor UJKS „Szturwał” Kalisz.

Schola Cantorum 2013

W tegorocznym XXXV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” weźmie udział 25 zespołów. Uczestnicy będą rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy Eola w kilku kategoriach. Reprezentantem Gimnazjum Nr 9 i jednocześnie Miasta Kalisza będzie zespół Saltarello.

Przesłuchanie SALTARELLO - 23.01.2013 r. godz. 15.30-18.30 (planowany występ 18.00-18.15) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia, ul. Jana Pawła II 9

Trzymamy kciuki za udany występ zespołu!

Wyróżnienie - Schola Cantorum 2013

Jury przyznało nagrodę specjalną Zespołowi Muzyki Dawnej „SALTARELLO” z Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu pod kierunkiem Łukasza Pieniążka za wyróżniające brzmienie fletów.

Gratulujemy!

Młodzi Naukowcy UE 2013

Z przyjemnością informujemy, że projekt badawczy uczniów Gimnazjum Nr 9 został zakwalifikowany do finału Polskich Eliminacji 25. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Jury Konkursu na posiedzeniu 15 stycznia wyłoniło dwadzieścia najlepszych prac, których autorzy będą mogli osobiście przedstawić wyniki badań oraz przedyskutować je z sędziami.
Finały odbędą się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik w dniach 15-17 marca 2013 r.

Wpływ niecentrycznego położenia wału mieszadła na moc mieszania - badania na ten temat przeprowadzili uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu, wyniki wysłali na Konkurs Prac Młodych Naukowców UE i dostali się do finału jego polskich eliminacji. A już schodząc na bardziej ludzki język, eksperymenty uczniów polegały na uzyskaniu odpowiedzi na to, ile energii należy włożyć, aby proces mieszania był opłacalny.

"W laboratoriach PWSZ-u, gdzie wykładam,troje moich uczniów: Błażej Suszyński, Tomasz Bażant, Adrianna Sobiś, wykonało eksperyment związany z mieszaniem cieczy. Doszliśmy do ciekawych wniosków i postanowiliśmy nasze spostrzeżenia wysłać na ten konkurs" - powiedział Radiu Centrum opiekun zespołu, dr Karol Prałat:

"Jak się okazało, 20 najlepszych prac w Polsce zostało zakwalifikowanych do finału, w tym nasza. Konkurs był adresowany do badaczy z szkół średnich i studentów. Moi uczniowie są jedynymi gimnazjalistami, którzy podjęli trud współzawodnictwa ze starszymi kolegami. Stąd wydaje mi się, że sukces jest jeszcze większy".

Od 15 do 17 marca młodzi naukowcy będą przedstawiać wyniki swoich badań jury składającemu się z 15 profesorów w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wtedy też zostanie wyłoniony najlepszy zespół, który będzie reprezentował Polskę w europejskim etapie konkursu.

SUS 2013

PANEL KOLEŻEŃSKI SUS - 21 lutego 2013 r. - Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu uzyskało tytuł: „Szkoła Ucząca się”

Jest to efekt kilkuletniej pracy w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej, zakończony Panelem Koleżeńskim z udziałem innych szkół, należących do klubu Szkół Uczących się (SUS).

Bajki i wiersze

Bajki i wiersze Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej, a nawet Disneya czytali w piątek uczniowie Gimnazjum nr 9 w Kaliszu swoim młodszym koleżankom i kolegom. Akcja to część kampanii „Cała Polska czyta dzieciom. „Na rodzinne czytanie połączone z rysowaniem zostały zaproszone dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Karan”, ale także rodzice z maluchami z całego Kalisza” – powiedziała Radiu Centrum Monika Polińska, bibliotekarz w Gimnazjum nr 9:

To jest pierwsza z szerszych akcji, ale w sumie dziewiąta - wychodzimy na zewnątrz, do społeczności, do całego Kalisza. Chcemy te akcje cyklicznie przeprowadzać, tak by wzięło w nich udział jak najwięcej dzieci. Maluchy, oprócz wysłuchania bajek i namalowania rysunku miały okazję aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. To jest bardzo ważne dla ich ducha, wnętrza, wrażliwości.”

Marysia: „Ja najbardziej lubię bajki o zwierzątkach – kucykach, ale także o księżniczkach.”

My przyjechaliśmy z Wrocławia, na weekend do dziadka i przy okazji bierzemy udział w akcji. Gabrysia i Kajetan bardzo lubią gdy im czytamy. Czytanie na dobranoc to nasz codzienny rytuał. Obowiązkowo zawsze jeden rozdział musi być przeczytany. Syn uczy się, więc czyta dwie strony, a potem w nagrodę rozdział czytany przez mamę lub tatę” – dodała mama Gabrysi i Kajetana.

Kolejna akcja rodzinnego czytania odbędzie się w maju. Partnerem medialnym czytania było Radio Centrum.

Stypendia JP II 2013

413 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odebrało dzisiaj Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Egzamin Gimnazjalny 2013

POWODZENIA!

2 maja 2013 - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Narodowe Święto Trzeciego Maja - 2013

Mazurek 3 maja
Rajnold Suchodolski
"...Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!
Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj...""

Wymiana uczniów Kalisz-Hamm 2013

W kwietniu 2013 roku odbyła się czwarta wizyta uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 9 w partnerskiej szkole w niemieckim mieście Hamm. Galilei Gymnasium gościło przez tydzień reprezentację kaliskiej szkoły. W tych dniach odbyło się wiele ciekawych imprez, wyjazdów do ważniejszych miast regionu Nadrenia Północna – Westfalia, takich jak Kolonia czy Munster. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę w Kolonii, przejść przez sławny Hohenzolernbrȕcke czy zobaczyć linię produkcyjną w Muzeum Czekolady.

Mamy Szkołę Mistrzostwa Sportowego

"Od 1 września 2013 roku w Kaliszu będzie działać VII Liceum Ogólnokształcące – Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu siatkarskim. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o utworzeniu szkoły podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej."

Wyjazd uczniów Gimnazjum Nr 9 do Hamm

W ramach współpracy szkół, 13 kwietnia 2013 roku odbędzie się czwarta wizyta uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu w Galilei Gymnasium w Hamm. Celem wizyty jest współpraca w projekcie: Farben unserer Welt - Frȕhling in Hamm. Gospodarze zaplanowali wiele form aktywności prowadzących do realizacji zadania, między innymi: Stadtrallye – eksplorowanie miasta i okolic, wycieczki do większych miast w regionie, jak Kolonia, Dortmund i Mȕnster. Uczniowie, zakwaterowani u rodzin goszczących, będą mieli okazję uczęszczać przez tydzień do Galilei Gymnasium i brać udział w zajęciach wraz ze swoimi rówieśnikami.

Anna Grzybowska, Wojciech Witczak

Dzień Ziemi 2013

19 kwietnia 2013 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, miały miejsce uroczyste obchody Dnia Ziemi 2013.  Organizatorem obchodów było III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika  w Kaliszu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Tomasz Bażant, Piotr Borkiewicz, Rafał Rosiak i Eryk Porwisiak, zdobyli II miejsce w rajdzie „Pod drzewami”, połączonym z konkursem wiedzy ekologicznej.

Duży sukces odnieśli również uczniowie biorący udział w konkursie na plakat promujący Dzień Ziemi.  Błażej Sorbian zdobył I miejsce, Patrycja Skoczylas II miejsce, a wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Spychalska, Martyna Miśko, Natalia Zając i Eryk Welichnowski.

Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

Młodzi Naukowcy UE 15-17.03.2013

W dniach 15-17 marca w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbywał się Finał Konkursu Młodych Naukowców organizowany przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród 20 finalistów byli również uczniowie z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu: Adrianna Sobiś, Tomasz Bażant, Błażej Suszyński. Przedstawili pracę pt. "Wpływ niecentrycznego położenia mieszadła oraz przegród na moc mieszania". Byli oni najmłodszymi uczestnikami konkursu co zostało zauważone i docenione. Niniejsza pracę wykonali w PWSZ w Kaliszu przy wsparciu pana dra inż. Karola Prałata. Podczas finałów mieli oni okazję opowiadać o swoich badaniach wielu pracownikom nauki.

Troje uczniów z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu urzekło grono profesorskie podczas Finału Konkursu Młodych Naukowców. W miniony weekend Adrianna Sobiś, Tomasz Bażant i Błażej Suszyński wraz z opiekunem dr Karolem Prałatem przedstawiali w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik pracę ---> pt: "Wpływ niecentrycznego położenia mieszadła oraz przegród na moc mieszania" <----

"Co prawda moim uczniom nie udało się przejść do etapu europejskiego, ale ich praca spotkała się z dużym uznaniem" - powiedział Radiu Centrum dr Karol Prałat:

"Uczniowie dostali propozycję - pisemne imienne deklaracje - od Profesora Andrzeja Mania, Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęcia studiów, oczywiście po skończeniu szkoły średniej, na Uniwersytecie Jagiellońskim. To pismo mają okazać przy staraniu się o dostanie na tę właśnie uczelnię. Dodatkowo już na pierwszym roku studiów mogą uzyskać specjalne stypendium olimpijskie".

Młodzi naukowcy otrzymali także propozycję stypendium od Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Polegać ma ono między innymi na wspieraniu talentu naukowego przez liczne wyjazdy, sympozja i spotkania naukowe. O sukcesie kaliszan świadczy również fakt, że byli najmłodszymi uczestnikami konkursu, jedynymi gimnazjalistami. Większość stanowili maturzyści i studenci I roku.

Wielkanocne czytanie

W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" dnia 20 marca 2013 r. w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II odbędzie się "Wielkanocne czytanie" z udziałem bibliotekarki, poetki - Urszuli Camborini. Wolontariusze z gimnazjum pod opieką Moniki Polińskiej będą malowali wspólnie z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej Karan świąteczne malowanki, które ozdobią olbrzymią pisankę zaprojektowaną przez uczniów. Podczas rysowania dzieci będą mogły wysłuchać wierszy o Kaliszu - do każdego z wysłuchanych utworów dołączona będzie zagadka nagrodzona słodką niespodzianką od zająca. Patronatem medialnym jest Radio Centrum w Kaliszu, dzięki któremu w akcji bierze udział coraz więcej  osób zainteresowanych głośnym czytaniem.

Wielkanoc 2013

VII Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od organizatorów VII OIG, że uczeń Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, z racji uzyskania najlepszego wyniku w województwie wielkopolskim w etapie szkolnym, awansował, bez konieczności udziału w etapie wojewódzkim, do finału krajowego. Finał odbędzie się w maju 2013 roku w Gdyni. Gratulacje!!!

Jacek Wegner

Laureatka ogólnopolskiego konkursu z fizyki 2013

Po kilkutygodniowych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „GALILEO 2013”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Każdy uczestnik tego konkursu otrzymał do rozwiązania 26 zadań problemowych i rachunkowych, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.
Miło jest poinformować, że laureatką konkursu została nasza uczennica – Paulina Kołodziejczyk. Paulina znalazła się wśród 10 najlepszych w kraju. Ponadto wyróżnienie otrzymała Joanna Zienkiewicz. Gratulacje!

Marek Marczak

Wycieczka edukacyjna „Polskimi śladami Marii Skłodowskiej-Curie”

W tym roku mija 100 lat od przyjazdu Marii Skłodowskiej-Curie z Paryża do Warszawy, tuż po przyznaniu jej drugiej nagrody Nobla. Była ona wtedy uroczyście witana i przyjmowana przez mieszkańców stolicy.
Z tej okazji grupa uczniów naszego gimnazjum postanowiła pojechać śladami naszej wybitnej rodaczki do Warszawy i Otwocka, by bliżej poznać jej postać i osiągnięcia.

W trakcie wycieczki między innymi:

- zwiedziliśmy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – dom urodzenia uczonej; widzieliśmy film biograficzny „Maria”;

- byliśmy w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa (obecnie Centralna Biblioteka Rolnicza); przygotowując się na Sorbonę, Maria korzystała z pracowni naukowej muzeum, a w znajdującym się w podwórzu laboratorium wykonywała doświadczenia;

- byliśmy w Sali Malinowej w hotelu Bristol, w którym Towarzystwo Naukowe Warszawskie zorganizowało w 1913 roku bankiet na cześć noblistki;

- zwiedziliśmy dawny Instytut Radowy (obecnie Klinika Onkologiczna); Maria Skłodowska-Curie położyła kamień węgielny w 1925 roku, a w 1932 uroczyście otworzyła Instytut;

- na cmentarzu Stare Powązki byliśmy przy grobie jej rodziców i jej rodzeństwa;

- zwiedziliśmy Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku niedaleko Warszawy. Widzieliśmy tam jedyny działający w Polsce badawczy reaktor jądrowy im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas lekcji edukacyjnej zapoznaliśmy się z pracami naukowo-badawczymi prowadzonymi przez Laboratorium Badań Materiałowych. Zwiedziliśmy także Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.

Marek Marczak

Listy dla Ziemi

10 maja w naszej szkole odbyła się autorska akcja Fundacji Ekologicznej Arka - Listy dla Ziemi. Głównym jej elementem było pisanie tematycznych listów dotyczących gospodarki odpadowej i recyklingu. I miejsce w konkursie zdobyła Justyna Mielcarek z klasy II E, której praca weźmie udział w ogólnopolskim konkursie na List Roku. II miejsce zdobył Maciek Giernalczyk z klasy II D, a III miejsce Ola Janiak z klasy II E. Gratulujemy!

Marta Pietrusiak

XX Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

"Aleksandra Bielska z Gimnazjum nr 2 oraz Jarosław Andrzejewski z Gimnazjum nr 9 będą reprezentować Kalisz i powiat kaliski podczas etapu wojewódzkiego XX jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Reprezentantów miasta i powiatu wyłonił powiatowy etap konkursu, który odbył się  Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II."

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych oraz Roku Juliana Tuwima w piątek, 24 maja 2013 roku, odbyła się w Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu Ogólnopolska Akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. W czasie spotkania wiersze Juliana Tuwima maluchom z Niepublicznego Przedszkola „Calineczka” oraz Publicznego Przedszkola Nr 18 „Chatka Puchatka” czytali:

  • Małgorzata Jackowska - Dyrektor Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu („Abecadło i „Kaczka Dziwaczka”);
  • Ewa Andrysiak - Wicedyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu - ( „Okulary”);
  • Dariusz Grodziński - Wiceprezydent m. Kalisza („Lokomotywa” i „Bambo”);
  • Mariusz Witczak - Naczelnik Wydziału Oświaty w Kaliszu ( „O Grzesiu kłamczuchu”);
  • Jacek Jackowicz - aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu ( „Idzie Grześ przez wieś” i „Gdyby”).

Czytanie wierszy zakończyło się przedstawieniem pt. „ Wiosna i motyle” (tekst, reżyseria i scenografia - Urszula Camborini) przygotowanym przez dzieci z grupy teatralnej „Na hulajnodze” działającej przy szkolnej bibliotece w Piotrowie. Pobyt przedszkolaków został uatrakcyjniony słodką niespodzianką w postaci pączków i napojów sponsorowanych przez Zakład Cukierniczy Cukiernia Jaś oraz Piekarnię Olszyna. Obie firmy, które często wspierają działania Gimnazjum Nr 9, to zakłady z wieloletnią tradycją dbające o zdrowie swoich klientów.

Kolejnym przedsięwzięciem tego dnia była realizacja projektu „Kulinaria w literaturze”, w ramach którego uczniowie zaprezentowali wyszukane przez siebie kulinarne ciekawostki z twórczości Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Braci Grimm, Lucy Maud Montgomery, Alana Alexandra Milne, Joanne Kathleen Rowling oraz Arthura Conan Doyle. W prezentacji przedstawiona została także ulubiona kuchnia Patrona Szkoły - Jana Pawła II. Wystawa wzbogacona została wyśmienitymi wypiekami i daniami przygotowanymi przez uczniów oraz kaliskie firmy: „Kaliszfornia”, Dom Restauracyjny „Antonio” i Restauracja ”Szałe”. W/w były głównymi sponsorami całej akcji.

Całą uroczystość zakończył Flash Mob. Nauczyciele gimnazjum odczytali przez radiowęzeł wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”, a uczniowie utworzyli gigantyczny pociąg. Całe przedsięwzięcie było przygotowane i koordynowane przez Monikę Polińską przy współpracy Klaudii Socha, Anny Grzybowskiej oraz Beaty Antczak.

Organizatorzy dziękują sponsorom za wsparcie przy realizacji akcji.

Zdolny uczeń w Gimnazjum Nr 9!

5 czerwca zostały ogłoszone wyniki projektu „Laptop dla ucznia” organizowanego przez Stowarzyszenie Samorządny Kalisz. W kategorii gimnazja wygrał Patryk Ulaszewski. Gratulujemy!

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Dni Integracji 2013

5-7 czerwca 2013 r. odbyły się, wpisane w tradycję naszej szkoły, Dni Integracji.

Uczniowie klas integracyjnych mieli kolejną okazję do wspólnego spędzenia czasu i zabawy. Brali udział w warsztatach rękodzielniczych, uczestniczyli w rozgrywkach i zabawach integrujących grupę. Na spotkaniu z pisarką Magdaleną Krytkowską uczniowie poznali tajniki warsztatu pisarskiego. W spotkaniu z poetką wzięła również udział grupa wolontariuszy z Gimnazjum Nr 9. Piątkowe przedpołudnie uczniowie spędzili na pikniku integracyjnym, gdzie prezentowali swoje talenty taneczne podczas lekcji zumby, uczestniczyli w rywalizacji sportowej i grach zespołowych. Nie zabrakło również „czegoś na ząb”, wspólnego pieczenia kiełbasek i słodkich przyjemności.

Następne „integracyjne świętowanie” już za rok….

Zespół ds. Integracji

Gość z Preston w Dziewiątce

Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu gościło u siebie Terrego Mattinsona - koordynatora wymian młodzieżowych w Preston. Inicjatorami wizyty były: Arleta Kamińska-Wypchło oraz Beata Antczak. Angielski gość, 6 i 7 czerwca, poznawał szkołę oraz uczniów. Wspólnie przygotowano projekt  „Friendship” (Przyjaźń), który będzie jednocześnie tematem współpracy naszej szkoły oraz Our Lady's Catholic High School w Preston.Szkoła przygotowała na te dni bardzo bogaty program, m. in. prezentacje uczniów o szkole i Kaliszu, a także przedstawienie „Trust Me”,  w którym gość został zaangażowany do odegrania jednej z ról. W celu przybliżenia geografii naszego kraju oraz Kalisza powstała olbrzymia mapa 3D, na której zaznaczono najważniejsze miejsca, budowle i rzeki. Projekt ten uczniowie zatytułowali „Poland and Kalisz in close-up” (Polska i Kalisz w zbliżeniu). Gość z Anglii obserwował i uczestniczył we wszystkich zajęciach, integrując się w międzyczasie z każdym napotkanym uczniem. Zachęcał do rozmowy.  Pan Terry Mattinson wyświetlił film, w którym dzieci ze szkoły w Preston przedstawiły siebie oraz swoją szkołę. Gość był niezwykle zadowolony z przyjęcia w naszej szkole.

Również sobota i niedziela dostarczyła naszemu przybyszowi niezapomnianych wrażeń. W towarzystwie organizatorek wizyty zwiedzał Kalisz, Gołuchów i Licheń. Uczestniczył również w otwarciu wystawy fotograficznej 3D „Pod niebem Europy” oraz w seminarium miast partnerskich – "Tradycje historyczne szlaków handlowych". Kaliski festiwal smaków dostarczył mu niezapomnianych wrażeń kulinarnych. Jak sam przyznał była to dla niego jedna z najciekawszych i najbardziej owocnych wizyt jakie odbył w ostatnim czasie.

Bibliografia oczy nam otwiera

Dnia 14.06.2013 r. w Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu odbyło się spotkanie z mgr Katarzyną Kubiak - specjalistą działu bibliograficzno-informacyjnego Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. W spotkaniu wzięli udział zainteresowani uczniowie klas trzecich, wolontariusze oraz uczniowie klas integracyjnych. Podczas spotkania mogli się dowiedzieć co to jest bibliografia i w jaki sposób pomaga w pisaniu prac, wyszukiwaniu materiałów na dany temat, poszukiwaniach potrzebnych książek i artykułów.

Formy wyszukiwania tradycyjne: kartkowe BZCZ i PB oraz sposoby internetowego poszukiwania potrzebnych materiałów w bazie BN on-line. Do najczęściej poszukiwanych informacji przez uczniów należały tematy z dziedziny literatury współczesnej, najnowszych osiągnięć matematyczno-fizycznych oraz najnowsze publikacje przyrodnicze i historyczne.

Uczniowie z klas integracyjnych mogli poszukać materiałów na temat metod najnowszych terapii prowadzonych na terenie naszego kraju jak i na świecie. Spotkanie zorganizowała Monika Polińska i we współpracy z Katarzyną Karolak.

Festyn rodzinny

Z okazji jubileuszu 25-lecia parafii i 33. rocznicy powstania naszego osiedla w dniu 14 czerwca 2013 r. odbył się festyn na Polach Marsowych.

Przy pięknej pogodzie zgromadził on licznych mieszkańców naszego osiedla, którzy mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji. Jedną z nich był występ wokalny uczniów Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu: Zuzanny Lipińskiej, Katarzyny Fornalskiej, Aleksandry Musioł oraz Patryka Ulaszewskiego.

Festiwal w Malborku

W dniach 7.06.2013 – 09.062013 w Malborku odbył się XI Festiwal Kultury Dawnej  „Wspólne Dziedzictwo Kultury”.

Celem imprezy  jest szeroka prezentacja osiągnięć i umiejętności amatorskich grup polskich i zagranicznych, prezentujących różnorodne formy kultury dawnej – muzykę, literaturę, rzemiosło, handel, ubiór, sztukę wojenną w unikatowym otoczeniu architektonicznym, jakie stanowi zespół zamku i reliktów Starego Miasta Malborka.

Program festiwalu zawierał wiele różnorodnych i atrakcyjnych prezentacji muzyki dawnej połączonej ze standardowym tańcem, obyczajem rycerskim, rzemiosłem, tradycją mieszczańską.

W tegorocznym konkursie muzycznym, który jest częścią festiwalu brał udział kaliski zespół muzyki dawnej „Saltarello” działający przy Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu im. Jana Pawła II w Kaliszu. Zespół obok grup muzycznych z Kaliningradu i Białegostoku wywalczył trzecie miejsce.
Kulminacyjnym punktem festiwalu był jak zwykle sobotni wieczorny koncert galowy, który odbył się na dziedzińcu malborskiego Zamku.

Kanada z bliska

W dniu 21.06 mieliśmy okazję gościć w naszym gimnazjum pana Pawła Prałata z Kanady. Na co dzień jest on pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ryerson w Toronto. Pracuje na Wydziale Matematyki. Jest ponadto informatykiem. Jako Kaliszanin i były uczeń III LO w Kaliszu, przyjął zaproszenie aby spotkać się z młodzieżą Gimnazjum Nr 9. Przez dwie godziny lekcyjne przybliżył on uczniom klasy matematycznej realia nauki w kanadyjskich szkołach oraz uczelniach wyższych. Ponadto przeprowadził dyskusję o sieciach informatycznych oraz „tajemniczej liczbie Pi”.

Druga część pobytu naszego gościa w murach gimnazjum była również bardzo interesująca. Wraz ze swoimi synami (Adamem i Piotrem) przeprowadzili prezentację w języku angielskim dla klas językowych pt: „ All about Canada”.

Wakacje 2013

Życzymy wszystkim dobrej pogody i wspaniałych wakacyjnych wrażeń. Pamiętajcie o bezpieczeństwie własnym i innych.

Do zobaczenia we wrześniu!