Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

1 września (czwartek)

Awans zawodowy nauczycieli 2011

O pięćdziesiąt osób powiększyło się dzisiaj grono kaliskich nauczycieli mianowanych. Wśród nich znaleźli się nauczyciele Gimnazjum Nr 9, panowie Tadeusz Skarżyński i Michał Szablewski. Nominacje odebrali z rąk prezydenta Janusza Pęcherza w Sali Recepcyjnej ratusza.

Stopień nauczyciela mianowanego jest trzecim na drodze kariery zawodowej. Czwartym i ostatnim etapem jest stopień nauczyciela dyplomowanego.

- Są dwa zawody, w wykonywaniu których uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności jest wpisane w obowiązki. Jest to praca lekarzy i właśnie nauczycieli. Do pogłębiania wiedzy zawsze przystępują Państwo z zapałem, za co serdecznie dziękuję. Życzę również wytrwałości i owocnej pracy w rozpoczynającym się zaraz roku szkolnym – mówił podczas uroczystości Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Przed wręczeniem aktów mianowania nauczyciele zobowiązani byli do złożenia ślubowania: „Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej".

Stypendia 2011

444 uczniów z kaliskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrało Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II na I semestr roku szkolnego 2011/2012. Po raz kolejny stypendia wręczył młodzieży Janusz Pęcherz, prezydent miasta. Uroczystość odbyła się dziś, w sali sportowej przy ul. 3 Maja.

Wycieczka do Biskupina 2011

20 września 2011 roku uczniowie klas I C i I E wraz z wychowawcami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Biskupina.

Na trwającym tam festynie poświęconym starożytnej Grecji na licznych pokazach i prezentacjach poznaliśmy wspaniałe dziedzictwo kultury greckiej. Obejrzeliśmy występy antycznych teatrów greckich i pokazy walk wojowników. Poznaliśmy starogrecką muzykę i tańce. Braliśmy udział w warsztatach lepienia naczyń glinianych, tworzyliśmy kolorowe paciorki, uczyliśmy się pisma greckiego. Braliśmy udział w zawodach olimpijskich.

Podczas festynu zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień.

Marita Walęcka

Byliśmy w Radzyminie!

W dniu 4 października 2011 roku delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły odwiedziła  Radzymin. Jest to urocza miejscowość na Mazowszu położona niedaleko Warszawy, oddalona około 300 kilometrów od Kalisza. Uczestniczyliśmy w podniosłej uroczystości nadania imienia i wręczenia Sztandaru Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Na Patrona tej szkoły wybrano majora Stefana Waltera, bohatera bitwy z bolszewikami pod Radzyminem w 1920 roku. Major Walter zmarł w wyniku ran odniesionych w boju. Miał zaledwie 29 lat. Po śmierci spoczął na warszawskich Powązkach, skąd w 1936 roku został ekshumowany i pochowany ponownie na cmentarzu w Kaliszu, gdzie stacjonował wówczas jego macierzysty 29 pułk strzelców kaniowskich. Tak oto historia połączyła Kalisz i Radzymin.

Zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci przez Dyrekcję i całą społeczność szkolną tamtejszego gimnazjum. Mamy nadzieję, że jest to początek współpracy między naszymi szkołami.

Aneta Justyńska

Nauczyciele nagrodzeni

14 października 2011 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej. Medal otrzymała pani Maria Kupajska – nauczyciel-pedagog naszego gimnazjum.

Z okazji święta utworzenia Komisji Edukacji Narodowej Wielkopolski Kurator Oświaty przyznał nagrody za zaangażowanie i ofiarną pracę na rzecz rozwoju młodego pokolenia. To szlachetne wyróżnienie otrzymały nauczycielki Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu: pani Violetta Graczyk i pani Maria Kupajska.

Pięćdziesięcioro nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych nagrodził za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza. Uroczystość odbyła się w gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie nauczycielki naszej szkoły: pani Anna Balcerzyk i pani Beata Weirauch.

Gratulujemy wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów.

Sesja popularno-naukowa „Dzień z życia Marii Curie-Skłodowskiej”

W dniu 17 października 2011 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w sesji popularno-naukowej w ODN w Kaliszu, zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Roku Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczestnicy sesji poznali różne wizerunki naszej dwukrotnej laureatki nagrody Nobla (z fizyki i chemii) oraz wysłuchali interesujących wykładów na temat kierunków rozwoju nauki o promieniotwórczości i fizyki jądrowej. Zapoznali się także z uczniowskimi i nauczycielskimi projektami oraz podjętymi działaniami związanymi z obchodami Roku Marii Curie-Skłodowskiej. Swą obecnością sesję zaszczycili profesorowie fizyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz rosyjscy fizycy ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej.

Marek Marczak

Warsztaty dziennikarskie z radiem ESKA

28 października 2011 – w murach naszego gimnazjum - mieliśmy zaszczyt gościć Łukasza Jaskółę, dziennikarza radia ESKA.
Podczas spotkania poznaliśmy tajniki pracy w mediach, a także wzięliśmy udział w warsztatach dziennikarskich. Korzystając z niepowtarzalnej okazji, z pomocą naszego gościa, stworzyliśmy materiał do radiowej relacji. Efekty naszej pracy już niebawem w radiu ESKA.
Piątkowe spotkanie było pierwszym z cyklu „Coolturalnie w 9-tce”. Już niebawem wizyta kolejnego gościa. Chętnie podzielimy się wrażeniami.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Sacrosong 2011

6 listopada 2011 roku ogłoszono wyniki XXII Diecezjalnego Przeglądu Piosenki Religijnej Sacrosong 2011. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazł się Chór Zespołu Muzyki Dawnej „Saltarello” z Gimnazjum nr 9 w Kaliszu pod kier. Łukasza Pieniążka

XI Powiatowe Prezentacje Monodramów

5 listopada 2011 r. odbyły się w naszej szkole XI Powiatowe Prezentacje Monodramów dla szkół podstawowych. Jury w składzie: pani Kamilla Kiermasz, pani Barbara Wąsik,  dr Maciej Michalski oraz pani Bożena Bochen – sekretarz jury, oceniali 13 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Kaliskie prezentacje są jednocześnie eliminacjami do Wielkopolskiego Konkursu na Monodram „Młodzi Koryfeusze” organizowanego przez Konińskie Centrum Kultury i Sztuki oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Kleczewie.

W kategorii I i III jury przyznało po dwa pierwsze miejsca i zarazem nominacje do etapu wojewódzkiego: Małgorzacie Stempień ze Szkoły Podstawowej w Moskurni, Gabrieli Tomaszewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu, Marcie Pilarskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu i Marii Paruszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Koźminku. W kategorii II nominacji nie przyznano. Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Bożena Bochen

I Kaliski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

Warsztaty filmowe 2011

23 listopada nasze gimnazjum odwiedziła pani Marta Sowizdrzał, kierownik kaliskiego Kina Centrum. Uczestnicy Koła Filmowego wzięli udział w warsztatach filmowych, zorganizowanych w ramach serii „Coolturalnie w 9-tce”. Tematyka zajęć była poświęcona technologii 3D oraz analizie obcojęzycznych filmów krótkometrażowych.
Zaciekłe dyskusje i zróżnicowane interpretacje zachęciły wszystkich do współpracy. Już wkrótce odwiedzimy panią Martę w jej „królestwie filmu” i z pewnością zdamy relację z lekcji przeprowadzonej w sali kinowej.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada był szczególnym dniem w naszej szkole. Po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Już od rana panowała iście pluszowa atmosfera! Wystarczyło przekroczyć próg gimnazjum, by w naszych oczach się „zamisiowiło”.
Misie małe, duże, brązowe, białe… każdy prezentował się fantastycznie w objęciach swojego właściciela. W tym wyjątkowym i radosnym dniu prezenterzy szkolnego radiowęzła opowiedzieli nam historię pluszowego misia i jego sławnych przedstawicieli. Wśród naszych maskotek odnaleźliśmy tę największą, która mierzyła 194 cm i najmniejszą, która po zabiegach rozciągających osiągnęła wzrost 3 cm! Nowi obywatele Gimnazjum Nr 9 godnie reprezentowali szkołę.
Pamiętajcie: „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny MIŚ”.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Mistrzostwa Polski Freestyle 2011

12 listopada 2011 roku grupa uczennic i uczniów Gimnazjum Nr 9 w składzie: Marta Białek, Aneta Kamińska, Amanda Sadłowska i Szymon Serocki wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Polski Freestyle i zdobyła tytuł Mistrzów Polski. Brawo!

Kino „Dziewiątki”

Członkowie Koła Filmowego oraz Zarządu Samorządu Szkolnego podjęli nowe działanie w ramach akcji „Coolturalnie w 9-tce”. 2. grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie szkolnego kina. Aula zamieniła się w salę kinową, a sześćdziesięciu kinomaniaków obejrzało ostatnią część przygód Harrego Pottera. Seans zakończył się owacjami. Zapraszamy na kolejne projekcje!

O nowościach „Cooluralnej 9-tki” będziemy Was informować na bieżąco. Już 16. grudnia zrealizujemy muzyczne marzenia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Mikołajkowo

Magia świąt zawładnęła „dziewiątką”. 6. grudnia zapanowała iście mikołajkowa atmosfera. U progu przywitała nas pięknie udekorowana choinka, a pod choinką… prezenty!
Na każdego czekała niespodzianka, którą mógł odebrać z rąk pomocników Mikołaja. Radość była nieoceniona. Tym bardziej, że nikt nie wyszedł z pustymi rękami! Czyżby wszyscy uczniowie „dziewiątki” byli w tym roku grzeczni?

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Zdrowie na plakacie - grudzień 2011

Dominika Kempa, uczennica klasy III H, zdobyła nagrodę za III miejsce w wojewódzkim konkursie na plakat: „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”.  Hura!

Pierwsze miejsce z fizyki w Polsce dla naszej uczennicy

Po dwumiesięcznych przygotowaniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „MULTITEST 2011”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Do tego popularnego konkursu przystąpiło ponad 500 gimnazjalistów z całego kraju.

Pierwsze miejsce w kraju zajęła w tym konkursie nasza uczennica – Joanna Zienkiewicz, zostając jednocześnie laureatką tego konkursu. Ponadto laureatami konkursu zostali następujący nasi uczniowie: Adam Sobecki, Marcin Werbliński, Marcin Jarząbek, Kamil Kwinta, Paulina Kołodziejczyk i Mateusz Cichocki. Poza tym wyróżnienie otrzymał Marcin Smoczyński. Gratulacje!

Marek Marczak

Zaproszenie na Jasełka 2012

Zaproszenie

Nauczyciele i Uczniowie mają zaszczyt zaprosić

na Jasełka,

które zostaną zaprezentowane

w dniu 5 stycznia 2012 roku (czwartek) o godz. 17.00

w auli Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu

przy ul. Hanki Sawickiej 22-24.

Zebraliśmy niespełna 4 tysiące dla WOŚP

Jak co roku, uczniowie Gimnazjum Nr 9 dołączyli do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zainwestowany czas i serce opłaciły się – 15 wolontariuszy gimnazjalnego podsztabu zebrało 3956,73 zł.
Dziękujemy wolontariuszom za wielodniową pracę przy przygotowywaniu i przeprowadzeniu „wielkoorkiestrowej” zbiórki.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Konkurs Informatyczny "Bóbr"

W piątek, 16 marca 2012 roku odbyło się w Toruniu uroczyste zakończenie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „Bóbr”. Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu znaleźli się wśród najlepszych.

II miejsce zdobyli: Adam Grygielski, Paweł Głuszczak, Damian Jacenko, Norbert Nijak i Błażej Suszyński, III miejsce: Adam Sobecki, a wyróżnienie Marcin Kowalczyk. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zobacz również: calisia.pl

Jacek Wegner

Dwoje naszych uczniów laureatami ogólnopolskiej olimpiady z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej „OLIMPUS 2011 Sesja jesienna”. Przystąpiło do niej około 600 gimnazjalistów z całego kraju.
Dwoje naszych uczniów – Adam Sobecki i Joanna Zienkiewicz zostali laureatami tej olimpiady, czyli znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „PINGWIN 2011”, do którego przystąpiło około 700 gimnazjalistów z całego kraju.
Czworo naszych uczniów – Joanna Zienkiewicz, Adam Sobecki, Paulina Kołodziejczyk i Marcin Jarząbek otrzymali wyróżnienia. Znaleźli się oni wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Mecz hokejowy w Kaliszu?

W niedzielę, 29 stycznia o godzinie 17.00 na kaliskim lodowisku przy ulicy Hanki Sawickiej rozegrany zostanie mecz hokejowy pomiędzy amatorskimi zespołami Kalisza i Konina o puchar prezesa kaliskiego Aquaparku.

Zgadnij, kto będzie reprezentował Miasto Kalisz w niedzielnym meczu hokejowym?

Wystawa prac plastycznych "Ruch"

Adoptowaliśmy psa

Ma osiem lat - jest pięknym, włochatym i niemożliwie wrażliwym stworzeniem. Redi, bo o nim mowa, to honorowy obywatel naszego Gimnazjum. Dzięki współpracy z kaliskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt od piątku możemy cieszyć się nowym przyjacielem.
Zachęcamy każdego z Was do pomocy. Karmę, zabawki, koce i inne „niezbędniki” możecie przynosić do radiowęzła, a Samorząd Uczniowski przekaże Rediemu. Nasz czworonożny przyjaciel czeka także na odwiedziny i czułe gesty.
A jeśli chcecie się zakochać w Redim, wystarczy obejrzeć filmik: http://www.youtube.com/watch?v=ns971hWDEiU

Katarzyna Walęcka-Tomczak

VI Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów

Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów została powołana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu systemowego Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski.

W etapie szkolnym wzięły udział 3 drużyny z naszej szkoły. 11 stycznia 2012 r. należało rozwiązać w ciągu 2 godzin osiem zadań czyli napisać programy komputerowe w jednym z następujących języków programowania: Pascal, C lub C++. Miło mi poinformować, że drużyna złożona z czterech uczniów klasy 3C, jako najlepsza w województwie wielkopolskim, została zakwalifikowana do udziału w finale Olimpiady.

Jacek Wegner

20.02.2012. Otrzymaliśmy od organizatorów potwierdzenie, że drużyna w składzie: Paweł Głuszczak, Adam Grygielski, Marcin Kowalczyk i Norbert Nijak wystartuje w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 18-20 maja br. w Gdyni.

Schola Cantorum 2012

W tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” weźmie udział 35 zespołów. Uczestnicy będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola w 5. kategoriach. Reprezentantami Gimnazjum Nr 9 i jednocześnie Miasta Kalisza będą zespoły Saltarello i Semibrevis.

Przesłuchanie SEMIBREVIS - 21.02.2012r. godz. 17.00 – 18.00 (planowany występ 17.00-17.20) Aula „Domu Pielgrzyma”, pl. Św. Józefa 7
Przesłuchanie SALTARELLO - 23.02.2012r. godz. 9.00-13.00 (planowany występ 11.15-11.30) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia, ul. Jana Pawła II 9

Trzymamy kciuki za udany występ obu zespołów!

Schola Cantorum 2012 - wyniki

SEMIBREVIS - wyróżnienie
SALTARELLO - Srebrna Harfa Eola

Gratulujemy!

"Let’s make friends”

W roku szkolnym 2011/2012 klasa II D rozpoczęła współpracę w ramach programu eTwinning z holenderską szkołą Veluws College, Mheenpark, która mieści się w Apeldoorn. Na początku nie było łatwo. Nasz projekt miał polegać na wysyłaniu sobie nawzajem prezentacji multimedialnych. Każdy z uczniów ma przydzielonego korespondencyjnego kolegę, o którym musi zgromadzić jak najwięcej informacji.

Piłkarska kadra czeka

Bartłomiej Jóźwiak uczeń Gimnazjum Nr 9 z klasy o profilu piłka nożna otrzymał powołanie na konsultację kadry Polski U-15 w piłce nożnej, która odbędzie zgrupowanie w dniach 15-19 marca w Kleszczowie k/Bełchatowa.

Grzegorz Kalek

Sportowe ferie 2012

Uczniowie Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu aktywnie spędzali czas podczas ferii zimowych. Podczas swojego wypoczynku młodzież brała udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz gościli w Kaliskiej Szkole Kadetów Jiu Jitsu, gdzie podczas dobrej zabawy pracowali nad własnym rozwojem fizycznym nabywając nowe umiejętności, doświadczenia w pracy nad swoim ciałem, a także kształtując swój charakter.

Chcielibyśmy gorąco podziękować zaprzyjaźnionej Szkole Kadetów Jiu Jitsu za zaproszenie oraz możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach.

Michał Szablewski

Dwie uczennice laureatkami ogólnopolskiej olimpiady z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012 Sesja zimowa”. Przystąpiło do niej ponad 600 gimnazjalistów z całego kraju. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że dwie nasze uczennice – Paulina Kołodziejczyk i Joanna Zienkiewicz zostały laureatkami tej olimpiady, czyli znalazły się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce (zajęły odpowiednio 5. i 9. miejsce w Polsce). Gratulacje!

Marek Marczak

Zaproszenie

W najbliższy piątek o godzinie 18.00 w kaliskim Gimnazjum Nr 9,
laureaci Srebrnej Harfy Eola zespól muzyki dawnej Saltarello
pod kierownictwem Łukasza Pieniążka zaprezentuje psalmy i pieśni renesansowe,
następnie zespół tańca dawnego Estampida
zatańczy w przedstawieniu „Meandres de l'amour czyli jak oszukać mężczyznę”.

Widowisko inspirowane muzyką renesansu powstało w trakcie ubiegłorocznych warsztatów przeprowadzanych przez Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Choreografię poszczególnych tańców opracował krakowski tancerz i choreograf Dariusz Brojek, na co dzień występujący w balecie dworskim Cracovia Danza. Zespół pod kierownictwem Tadeusza Skarżyńskiego w poprzednich sezonach zajmował się tańcem średniowiecznym i w takim repertuarze można było spotykać go w trakcie licznych imprez historycznych. Repertuar renesansowy to zmiana wprowadzona w obecnym sezonie.

Koncert muzyki dawnej

Fotorelacja z drzwi otwartych 24.03.2012

Szósta edycja konkursu „Z KLASY DO KASY”

5 marca ruszył konkurs „Z klasy do kasy”, w którym uczniowie będą mogli inwestować wirtualne 100 tys. zł. w nowoczesnej grze giełdowej, aby 23 czerwca w ogólnopolskim finale powalczyć o prawdziwe pieniądze – 10 tys zł.

Konkurs „Z klasy do kasy” przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego uczestnikami mogą zostać 3–5-osobowe grupy uczniów, zwane Komitetami Inwestycyjnymi, pozostające pod opieką nauczyciela. Każda z nich dostanie na start wirtualne 100 tys. zł i zadanie osiągnięcia jak największego zysku.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 5 marca do 20 kwietnia 2012 roku poprzez formularz na stronie konkursu: wyborcza.biz/zkdk. Inwestowanie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 8 czerwca.

20 najlepszych komitetów z każdego z województw zakwalifikuje się do półfinałów, podczas których – 15 czerwca – uczniowie będę rozwiązywać test z wiedzy ekonomicznej. Zwycięzcy zmierzą się ze sobą w finale ogólnopolskim 23 czerwca 2012 roku w Warszawie.

Uczestnicy konkursu – oprócz nauki – mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe:

Za zajęcie I miejsca w finale ogólnopolskim:

  1. dla członków Komitetu Inwestycyjnego – 10 000 zł

  2. dla szkoły, której uczniami są członkowie Komitetu Inwestycyjnego – 5 000 zł

  3. dla Opiekuna Komitetu Inwestycyjnego – 3 000 zł

Przewidziane są także nagrody tygodniowe dla najlepiej notowanego Komitetu w każdym województwie – 200 zł. Ponadto dla najaktywniejszej szkoły przeznaczono nagrodę specjalną w wysokości 5 000 zł!

Partnerami strategicznymi konkursu są: Narodowy Bank Polski, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, „Gazeta Wyborcza” oraz portal wyborcza.biz. Partnerem akcji jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Wyniki Finału Gimnazjady

Siatkarki Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu mistrzyniami Wielkopolski!

W czwartek, 29 marca, odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt GIMNAZJADA 2011/2012.

Stypendia Miasta Kalisza 2012

420 uczniom przyznano dzisiaj Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Wręczał je prezydent Janusz Pęcherz w towarzystwie innych kaliskich samorządowców. Uroczystość odbyła się w hali Olimpia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Stypendia trafiają do uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, mających jednocześnie nie najlepszą sytuację materialną. Wyróżniono 91. gimnazjalistów, spośród nich 28. uczęszcza do Gimnazjum Nr 9.
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

3 kwietnia 2012 roku drużyna Gimnazjum Nr 9  zajęła I miejsce w konkurencji drużynowej finału Regionalnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej zorganizowanego w ramach IV Pikniku Europejskiego w III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Gratulujemy!

Posłowie z Dziewiątki!

Uczniowie klasy II C – Błażej Suszyński i Tomasz Bażant – wezmą udział w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży!

Nasi posłowie przeszli długi i pracowity okres rekrutacji – od przygotowania szkolnej debaty, przez jej prowadzenie, aż po zdanie obszernej relacji z tego przedsięwzięcia.

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 1 czerwca w sali plenarnej. Posłowie będą mieli możliwość spotkania z parlamentarzystami i ich klubami.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Egzamin gimnazjalny 2012

POWODZENIA!

Drugie miejsce z fizyki w Polsce

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sesji wiosennej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Fizyki „OLIMPUS 2012”. Do tej najpopularniejszej olimpiady fizycznej przystąpiło ponad 1000 gimnazjalistów z całego kraju. Każdy uczestnik olimpiady otrzymał do rozwiązania 30 zadań, które zostały ocenione przez komisję w Warszawie.

Miło jest poinformować, że nasza uczennica Paulina Kołodziejczyk została laureatką tej olimpiady, zajmując drugie miejsce w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

VI Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów - Gdynia 2012

W dniach 18-20 maja 2012 roku po raz pierwszy nasza drużyna uczestniczyła w finale krajowym VI Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Finał rozegrano w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jacek Wegner

Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej 2012

W dniu 15 maja 2012 roku odbył się konkurs na interpretację piosenki angielskiej lub niemieckiej zorganizowany przez Gimnazjum nr 4 im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Konkurs został przeprowadzony w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Jury konkursu brało pod uwagę nie tylko stronę wokalną, ale również stopień opanowania poprawniej wymowy i dykcję, jak również własną interpretację utworu.

Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Pyłypiw z klasy I A, która zaśpiewała piosenkę Roberty Flack „Killing me softly”, Natalia Królak z klasy I D z piosenką Jamesa Blunta „You’re beautiful” oraz Weronika Łękowska z klasy III F z piosenką zespołu Juli „November”, na fortepianie akompaniował im Patryk Ulaszewski z klasy II F.  Uczennice do konkursu przygotowywały pani Magdalena Góral–Stanek oraz pani Sylwia Gruszka–Miklas, natomiast pod względem muzycznym służył radą i kierował uczniami pan Łukasz Pieniążek.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Karolina, trzecie miejsce Natalia, natomiast wyróżnienie otrzymała Weronika.

Serdecznie dziękujemy za trud włożony w przygotowanie i prezentację utworów oraz gratulujemy wygranych i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie z Wojewodą Wielkopolskim

Błażej Suszyński i Tomasz Bażant – uczniowie klasy II C – zostali zaproszeni do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gospodarzem spotkania był wojewoda Piotr Florek, który w towarzystwie Dariusza Lipińskiego - posła na sejm oraz Elżbiety Walkowiak – wielkopolskiego kuratora oświaty dyskutowali z młodymi parlamentarzystami o polityce i pracy zawodowej w sejmie oraz urzędzie wojewódzkim. Momentem spotkania, któremu towarzyszyły największe emocje była wizyta w gabinecie wojewody. Naszym przedstawicielom udało się nawet zająć najważniejsze miejsce – fotel przedstawiciela Rady Ministrów w województwie.

Silna reprezentacja - 42 młodych posłów i posłanek - z Wielkopolski spotka się raz jeszcze. 1 czerwca wezmą udział w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zorganizowanej pod hasłem „Szkoła demokracji”. Błażejowi i Tomaszowi gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia.

Katarzyna Walęcka-Tomczak

Święto Nauki - 1 czerwca 2012

Podsumowanie zbierania danych, analizy i przedstawienie wyników działań w ramach projektów edukacyjnych - już 1 czerwca.

Dzień Sportu - 6 czerwca 2012

Zbierzcie drużyny, startujcie, bawcie się dobrze!

Dzień Sportu - 1.06.2012

Gala Utalentowanych Młodych Wielkopolan 2012

W poniedziałek, 31.05.2012 r. Zespół Muzyki Dawnej Saltarello działający przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu brał udział w  „Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan”, która odbyła się w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły  Muzycznej II Stopnia im. M. Karłowicza. Zespół został zaproszony przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, które objęło patronat honorowy tej imprezy.

Gala miała charakter przeglądu artystycznego,  w którym więzło udział kilkanaście zespołów instrumentalnych, wokalnych, tanecznych, a także teatralnych, działających przy szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i Młodzieżowych Domach Kultury na terenie całej Wielkopolski. Gala jest dla uczestników ogromnym wyróżnieniem i świadczy o uznaniu  w oczach  kolegów, Nauczycieli, Wychowawców i Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Na zakończenie uroczystości Wielkopolski Kurator Oświaty, pani Elżbieta Walkowiak, gratulowała talentu i umiejętności uczestnikom Gali, podziękowała opiekunom przygotowującym uczniów.

Łukasz Pieniążek

Nasz kibic na meczu Polska-Rosja

Stadion Narodowy w Warszawie to nie żaden "koszyk", ale obiekt piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Mogłem się o tym przekonać między innymi podczas wczorajszego meczu piłkarskiego reprezentacji Polski i Rosji.
Remis, po dobrym meczu Polaków, przedłuża nasze szanse na awans do ćwierćfinału. Samo usytuowanie obiektu nad Wisłą w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia jest genialnym posunięciem z punktu widzenia historycznego i technologicznego. Wielopoziomowe trybuny mogą pomieścić blisko 56 tysięcy widzów i zapewnić niepowtarzalną atmosferę sportowego i kulturalnego widowiska. To wszystko dało się poczuć wczorajszego wieczora i pokazało piękno sportu, jakim jest piłka nożna oraz - w kontekście organizacji EURO 2012 - że Polak potrafi.

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „PANDA 2012”.  Przystąpiło do niego około 700 gimnazjalistów z całego kraju.
Miło jest poinformować, że nasza uczennica Joanna Zienkiewicz otrzymała w tym konkursie wyróżnienie, zajmując siódme miejsce w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Gimnazja uczą się internetowo

"Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego i Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II uczestniczyły w programie Nauczycielska Akademia Internetowa. Gratulacje dla szkół za osiągane przez nie wyniki spłynęły od organizatorów na ręce prezydenta Janusza Pęcherza.
Nauczycielska Akademia Internetowa wyrasta z programu Szkoła Ucząca Się realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W ramach projektu prowadzone są szkolenia dla nauczycieli z wykorzystaniem Internetu w obszarach kluczowych dla efektywnej pracy szkoły.
Dyrekcje szkół zgłosiły do programu swoich nauczycieli. Wszyscy oni ukończyli z sukcesem roczne kursy e-learningowe o wybranej tematyce. Ich zaangażowanie i wytrwała praca podczas szkoleń trwale zmieniły obraz szkoły i poprawiły skuteczność uczenia się uczniów.
Nauczycielska Akademia Internetowa, stanowiąca największe tego typu przedsięwzięcie edukacyjne w kraju, odbyła się już po raz trzeci."

Tekst: Juliusz Kowalczyk

Dwoje naszych uczniów laureatami ogólnopolskiego konkursu z fizyki

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „ALBUS 2012”, zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Przystąpiło do niego ponad 700 gimnazjalistów z całego kraju.

Miło jest poinformować, że dwoje naszych uczniów – Adam Sobecki i Dagmara Lena Pawłowska – zostało laureatami tego konkursu (zajęli odpowiednio 7. i 10. miejsca w Polsce). Ponadto wyróżnienia otrzymali Paulina Kołodziejczyk i Marcin Jarząbek. Gratulacje!

Marek Marczak

Najlepsi z najlepszych

Olimpijczycy i laureaci konkursów z kaliskich szkół zostali dzisiaj (29.06.2012) wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Kalisza. Gratulujemy!