Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października

Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom i pracownikom oświaty za szczególne osiągnięcia w pracy. W tym roku Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymali pani Sylwia Nowak i pan Daniel Przybylski, Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymały panie Małgorzata Jackowska i Aneta Justyńska. Nagrodzonym gratulujemy.

 

Estampida i Saltarello w Słowenii

Dwa kaliskie zespoły działające przy Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła w Kaliszu w dniach 18–22.10.2010 koncertowały w Słowenii. Zespół Tańca Dawnego „Estampida”  oraz Zespół Muzyki Dawnej „Saltarello” pod opieką pana Tadeusza Skarżyńskiego i pana Łukasza Pieniążka skorzystały z zaproszenia słoweńskiej organizacji „HUMANITARNA”, realizującej międzynarodowe projekty edukacyjno–kulturalne. Zespoły występowały w ramach projektu:  Miesiąc Kultury Europejskiej na Słowenii.

Koncerty odbywały się w szkołach na terenie całej Słowenii w regionie Koroška, Štajerska i Primorska. Występy zgromadziły blisko 2000 młodych ludzi ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, którzy z entuzjazmem przyjęli program przygotowany przez kaliskie zespoły. Słoweńscy uczniowie mogli obcować z muzyką dawną okresu renesansu, poznać instrumenty z epoki, zobaczyć tańce średniowieczne i renesansowe, a także uczestniczyć w warsztatach tanecznych poprowadzonych przez pana Tadeusza Skarżyńskiego.

Oprócz koncertów członkowie zespołów zwiedzili najpiękniejsze miejsca w Słowenii od Alp po Adriatyk. „Saltarello” i „Estampida” to nie pierwsze zespoły, które gościły w przyjaznej Słowenii. W ubiegłym roku koncertował tam kaliski zespół „Semibrevis”, a także zespoły z Międzyrzecza, Nowego Sącza i Tarnowa.

Tadeusz Skarżyński

 

Ewaluacja zewnętrzna

15 listopada odbyło się wręczenie raportu z całościowej ewaluacji Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu.

Raport z ewaluacji dla Prezydenta Miasta Kalisza przekazuje Naczelnikowi Wydziału Edukacji Mariuszowi Witczakowi Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Małgorzata Kasprzycka.

 

Archiwum wspomnień JP II

Ogólnopolski konkurs "Archiwum wspomnień JP II", którego celem było zebranie w formie nagrań wspomnień osób, które brały udział w spotkaniach z papieżem podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny  został rozstrzygnięty. Uczniowie  naszego gimnazjum: Agnieszka Werblińska, Katarzyna Chojnacka, Dominika Szczepaniak, Adam Grygielski i Marcin Kowalczyk zdobyli wyróżnienie i w nagrodę zostali zaproszeni na 3-dniowy pobyt w Warszawie.

Wyróżnionym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bernadeta Kasprzak

 

Awans zawodowy nauczycieli

Kolejni kaliscy nauczyciele odebrali dziś akty nadania stopnia awansu zawodowego. Tytuł nauczyciela mianowanego prezydent Kalisza Janusz Pęcherz wręczył 11 osobom, wśród nich znalazły się dwie nauczycielki z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu. Paniom Agnieszce Borowiec i Monice Polińskiej serdecznie gratulujemy uzyskania następnego stopnia zawodowego.

 

Łowicki pielgrzym

Spotkanie z panem Kamilem Sobolem – nauczycielem wychowania fizycznego, zawodnikiem kadry narodowej Taekwondo, mistrzem Europy, wicemistrzem otwartych mistrzostw Korei Południowej, trenerem, sędzią, organizatorem imprez sportowych dla młodzieży odbyło się dnia 14.01.2011 roku w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu.

5-lecie zespołu Saltarello

Uroczystość z okazji 5–lecia zespołu Saltarello odbyła się w przemiłej atmosferze. W gościnnych murach Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II zjawili się przede wszystkim rodzice młodzieży grającej w zespole. Wraz z nimi wśród publiczności pojawili się między innymi prezydenci Kalisza: Janusz Pęcherz i Dariusz Grodziński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Barbara Wrzesińska, czy pierwszy dyrektor festiwalu Schola Cantorum, Tadeusz Krokos. Byli również reprezentanci kaliskiego duchowieństwa.

Schola Cantorum 2011

Zespół Muzyki Dawnej "Saltarello" z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu

pod kierunkiem pana Łukasza Pieniążka

zdobył Srebrną Harfę Eola.

GRATULUJEMY!

Drzewa genealogiczne

Drzewa genealogiczne wykonane różnymi technikami i często w oryginalnych formach można było oglądać w piątek 25 lutego na pokonkursowej wystawie w holu auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.>
Na konkurs genealogiczny  „W poszukiwaniu rodzinnych korzeni – moje drzewo genealogiczne” wpłynęło 57 prac, wykonanych zarówno przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, jak też przez osoby dorosłe.
Głównym organizatorem konkursu jest Archiwum Państwowe w Kaliszu, zaś jego współorganizatorami Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne „Kalisia”, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Wydział Kultury i Sztuki Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Cieszymy się, że wśród nagrodzonych są uczennice naszego gimnazjum: Sandra Dominiak i Klaudia Wawrzyniak.

Gratulujemy!

Wycieczka do PWSZ w Kaliszu

W dniu 3 marca grupa 20 uczniów naszego gimnazjum, wzięła udział w spotkaniu w Pańswtowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć profesjonalną pracownię multimedialną, przystosowaną do wideokonferencji oraz e-learningu. Mieli okazję wysłuchać również krótkiego wystąpienia w Auli Colegium Oecologicum. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się wizyta w laboratoriach chemicznych, gdzie uczniowie mogli zobaczyć i wykonać proste doświadczenia m.in. zmierzyć pH Coca-Coli.

Karol Prałat

Stypendia JP II 2011

430 uczniów z kaliskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrało Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Już  po raz jedenasty stypendia wręczył młodzieży Janusz Pęcherz, prezydent miasta. Uroczystość odbyła się 15 marca w Szkole Podstawowej nr 15 im. Szarych Szeregów przy ul. Wykopaliskowej w Kaliszu.

Konkurs Wiedzy Ekonomicznej

Uczniowie klasy IIIC wzięli udział w  I edycji Konkursu Wiedzy Ekonomicznej organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Wśród wszystkich gimnazjów biorących udział w konkursie nasza szkoła zdobyła I miejsce. Gratulacje!

Monika Polińska

V edycja Konkursu Informatycznego Bóbr

 

Na przełomie roku grupa uczniów wzięła udział w V edycji Konkursu Informatycznego Bóbr. Miło donieść, że wśród laureatów wyłonionych spośród 3191 uczestników reprezentujących 365 gimnazjów z terenu całej Polski znaleźli się nasi uczniowie. Wszystkim, którzy wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami gratulujemy.

Jacek Wegner

Uniwersytet Gimnazjalisty 2011

31 marca zakończył się trwający od pół roku programUNIWERSYTET GIMNAZJALISTY, który miał na celu poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin nauki tj: matematyki, fizyki, chemii, biologii, informatyki, psychologii, komunikacji oraz wielu innych. Zajęcia miały charakter teoretyczny (wykłady) oraz praktycznych (laboratoria) i na ostatnich uczniowie poznawali budowę składników odżywczych, przeprowadzali eksperymenty chemiczne, uczyli się obsługi programów komputerowych (graficznych), symulacji komputerowych, dowiadywali się, jaki wpływ maja rzeczy wokół nas na środowisko i jak możemy pomóc w ochronie środowiska. Dowiedzieliśmy się, jak tworzą się zjawiska atmosferyczne, dlaczego szybowiec się unosi, został przeprowadzony pokaz samoobrony, praktyczny kurs pierwszej pomocy oraz wykład na temat wartości pieniędzy i sposobów ich pozyskiwania. Wszystkie zajęcia były przeprowadzane w obiektach należących do PWSZ im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, która jest najlepszą uczelnią w kraju wśród wyższych uczelni zawodowych.

Uczniowie, którzy wzięli udział w programie, oprócz szerokiej wiedzy poznali życie studenckie oraz poszerzyli swoje zainteresowania, przeżycia o nowe doświadczenia.

Michał Szablewski

(*) (*) (*)

Była z nami „od zawsze” – pogodna, uśmiechnięta, pełna  troski o swoich Wychowanków i życzliwości wobec Współpracowników. Razem przemierzaliśmy zielone korytarze w SP 17, razem krążyliśmy wokół kwiatka w Gimnazjum Nr 9. Tu był Jej drugi świat, do którego miała nadzieję wrócić...

Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy naszą Wspaniałą
Koleżankę, Jolę Sadowską.
Będziemy pamiętać!

Narodowe Święto Trzeciego Maja

"Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przewidzianym wyraźną wolą nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają."

Saltarello - Neerpelt

Zespół Muzyki Dawnej Saltarello uczestniczący w Europejskim Festiwalu Muzycznym dla Młodzieży w Neerpelt w Belgii otrzymał I miejsce "cum laude". Hurra!

Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego 2011

 

Policjanci kaliskiej drogówki tradycyjnie w miesiącu kwietniu przeprowadzili eliminacje powiatowe XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum z obszaru powiatu kaliskiego grodzkiego. W tym roku Turniej odbył się 28 kwietnia.

Miło nam jest poinformować, że drużyna reprezentująca nasze gimnazjum w składzie: Paweł Czaprowski kl. I A, Adam Marucha kl. I C i Błażej Suszyński kl. I C zajęła I miejsce.

XVII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - 2011

Dwie uczennice naszego gimnazjum Dominika Szczepanik i Agnieszka Werblińska z klasy IIC jadą do Warszawy aby wziąć udział w obradach Sejmu Młodzieży. Uczennice wzięły udział w ogólnopolskiej rekrutacji do XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Kwalifikacja zespołu jest wielkim wyróżnieniem naszych uczniów, ponieważ z województwa wielkopolskiego zakwalifikowały się tylko 2 zespoły z Kalisza.

Pomysł narodził się podczas udziału w naszym gimnazjalnym projekcie "NAJwiększe serca dla najbardziej potrzebujących kaliszan".  Działania, które głównie opierają się na wolontariacie spełniały wszystkie wymogi aby wziąć udział w ogólnopolskim projekcie.  Powstała prezentacja, która została wysłana na konkurs i została oceniona pozytywnie.

Ocena jury: "Zaprezentowane pomysły na działania dotyczą głównie obszaru organizacji wolnego czasu grupom zagrożonym wykluczeniem. Prezentacja pokazuje w bardzo ciekawy sposób działania grupy wolontariuszek, pokazuje ich zaangażowanie i pozytywną energię, która może zarazić publiczność.Zdobyta przez zespół liczba punktów jest wystarczająca do zakwalifikowania do udziału w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca w Warszawie!"

Monika Polińska

Wymiana międzyszkolna Kalisz – Hamm 2011

W dniach od 2  do 10 maja 2011 odbyła się kolejna międzyszkolna wymiana uczniów z naszej szkoły z uczniami Galilei Gymnasium z Hamm. Podczas dziesięciodniowego pobytu w naszym mieście partnerskim uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach wraz z niemieckimi kolegami. Poznawali również historię i zabytki Hamm, Kolonii, Dortmundu i Münster, zwieńczeniem wycieczek była praca nad projektem edukacyjnym „Historyczne miasta”, który nasi uczniowie opracowali wspólnie z kolegami z Hamm i zaprezentowali ostatniego dnia pobytu. Mieszkając u niemieckich rodzin poznawali również kulturę i zwyczaje panujące w Niemczech, mieli również niepowtarzalną okazję do sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności posługiwania się językami obcymi. Podsumowując, wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych, uczniowie wrócili do Kalisza pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. A był on możliwy, także dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Magdalena Góral-Stanek

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Fizyki 2011

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Fizyki „Olimpus” (sesja wiosenna). Uczestniczyło w niej 1122 uczniów z całego kraju. Troje naszych uczniów – Joanna Zienkiewicz, Adam Sobecki i Marcin Jarząbek zostali laureatami tej olimpiady, czyli znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych w Polsce. Gratulacje!

Marek Marczak

Wycieczka do elektrowni wodnej

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem edukacyjnym pt: Odnawialne źródła energii w Kaliszu – najnowsze kierunki rozwoju, w dniu 24 maja, grupa uczniów wzięła udział w wycieczce do małej elektrowni wodnej.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z budową małej elektrowni oraz zasadami jej działania. Poznali techniczne jak również ekonomiczne aspekty jej prowadzenia. Dowiedzieli się o zaletach związanych z ochroną środowiska tak pozyskiwanej energii elektrycznej. W ciekawy sposób została przedstawiona historia budowy elektrowni, poparta wieloma zdjęciami.
Odnawialne źródła energii to temat bardzo ciekawy i interdyscyplinarny. Obejmuje swoim zasięgiem wiele dziedzin nauki, techniki, fizyki, chemii, energetyki, elektroniki, mechaniki i innych. Odnawialne źródła w dobie poszanowania energii i ochrony środowiska są kierunkiem bardzo przyszłościowym. Bardzo dobrze, że znalazła się grupa uczniów w naszym gimnazjum, chcąca zgłębiać tą tematykę.

Karol Prałat

Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny „Lwiątko”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2011”. Przystąpiło do niego około 22000 uczestników z Polski, Ukrainy, Litwy i Czech. Poziom trudności zadań był w tym roku wyjątkowo wysoki. Dwie nasze uczennice – Sylwia Kobyłka i Joanna Zienkiewicz zdobyły zaszczytne tytuły taon. Gratulacje!

Marek Marczak

Dzień Sportu 2011

27 maja 2011 roku o godz. 9.00 wszyscy uczniowie w strojach sportowych pojawili się na boisku szkolnym.  Dzień Sportu rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem dokoła stadionu. Oficjalne otwarcie zawodów poprzedziło wprowadzenie znicza olimpijskiego.

Rozegrano wiele starożytnych konkurencji: bieg na 200 m, rzut dyskiem (piłka siatkowa umieszczona w worku), rzut oszczepem (toczenie piłek lekarskich 3 kg), zapasy (zabawa „Walka kogutów”,  polegająca na wypchnięciu przeciwnika z koła), wyścigi rydwanów (wyścigi po prostej - osoba siedzi na dłoniach ułożonych w kształcie krzesełka), wyścigi na koniach (wyścigi po prostej „na barana”), przeciąganie liny.

Na zakończenie rozdano wieńce laurowe dla najlepszych i wszyscy zatańczyli grecki taniec – ZORBĘ.

Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z Fizyki „Panda”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Fizyki „Panda 2011”. Uczestniczyło w nim ponad 700 uczniów z całego kraju. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy uznania, a wśród nich najwyższe miejsca zajęli: Igor Wieczorek, Joanna Zienkiewicz i Adam Sobecki (odpowiednio:11, 14 i 19 miejsce w Polsce).

Marek Marczak

Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

30 maja 2011 roku grupa uczennic i uczniów naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w sesji absolutoryjnej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Ogólnopolski Konkurs z Fizyki „Albus”

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Fizyki „ALBUS 2011”. Przystąpiło do niego około 700 uczniów z całego kraju. Nasza uczennica Joanna Zienkiewicz została laureatką tego konkursu (zajęła 8. miejsce w Polsce), a Marcin Jarząbek otrzymał wyróżnienie (zajął 14. miejsce w kraju). Gratulacje!

Marek Marczak

Mistrzostwa Gimnazjum Nr 9 w piłce nożnej

Dzisiaj (20.06.2011) odbył się finał Mistrzostw Gimnazjum Nr 9 w Piłce Nożnej. Triumfowała klasa IIA. Drugie miejsce zajęła klasa IIIA, a trzecie IH.
Wyniki:
IIA - IIIA 1 : 4 (Binduga - Balcerzak 2, Kordylas, Dominiak)
IIA - IH 6 : 1 (Balcerzak 3, Dominiak, Kordylas, Smolarek - Pawlaczyk)
IIIA - IH 4 : 3 (Stoch 3, Pawlak - Jóźwiak, Andrzejczak, Pawlaczyk)

Gratulacje!

Grzegorz Kalek

Ad fontes!

Dnia 20 czerwca 2011 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Organizatorem konkursu było Archiwum Państwowe w Kaliszu, a głównym celem upowszechnienie wiedzy o Kaliszu i regionie południowej Wielkopolski.

Tegoroczna edycja zbiegła się z jubileuszem 60-ciolecia działalności archiwum, dlatego każdy z uczestników musiał wybrać dwa tematy z kategorii historii regionalnej oraz jeden z zakresu archiwistyki. Jury konkursu było pod wrażeniem różnorodności form nadesłanych prac. Dużą popularnością cieszyły się m. in. multimedialne formy przekazu, w tym prezentacje multimedialne, filmy oraz audycje radiowe. Równie wartościowe pod względem treści okazały się prace tradycyjne w formie opracowań, albumów oraz makiet.

W konkursie wzięło udział 170 uczestników, a wyróżnienia w kategorii gimnazjów otrzymali nasi uczniowie: Weronika Olczak oraz Jakub Feter z klasy 2d.

Lech Moryksiewicz

Wycieczka edukacyjna do Warszawy

W dniu 21 czerwca 2011 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

Punktem głównym programu wycieczki było zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. W Centrum przeprowadzaliśmy samodzielnie doświadczenia i obserwacje, korzystając z ponad 450 interaktywnych eksponatów; zwiedziliśmy galerię „Świat w ruchu”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła”, „Korzenie cywilizacji”, „Bzzz!”, „RE: generacja”.