Grupa wolontariuszy z Gimnazjum nr 9 z opiekunem Moniką Polińską w ramach akcji Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza zaprezentowała fragmenty "Ogniem i mieczem" dzieciom z przedszkoli: "Chatka Puchatka" oraz  "Calineczka". Pięciolatki  miały możliwość wysłuchania fragmentów powieści opisujących Kozaka Bohuna i czarownicę Horpynę. Gimnazjaliści ubrani byli w  stroje i mieli  akcesoria wojenne. Dziewczynki zachwycone były długimi sukniami, a chłopców urzekła szabla. Patriotyzm oraz przygody wojenne, które opisywał autor "ku pokrzepieniu serc" kształtowały całe pokolenia Polaków i kształtują nadal. Narodowe czytanie to wspaniała okazja ukazania dzieciom rycerstwa, patriotyzmu bohaterów oraz magii i czarów. Wspólna lektura to doskonały moment na jednoczenie pokoleń, które jednoczą nas we wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.