Nabór do SP 24

Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Grupa uczniów z zaprzyjaźnionego Galilei Gimnazjum w Hamm przebywała w Kaliszu w dniach 27 września - 2 października 2015. Program wymiany obfitował w ciekawe projekty, wycieczki i inne atrakcje, dając jednocześnie wiele okazji do wymiany doświadczeń i ćwiczenia porozumiewania się w językach obcych. Uczniowie z Gimnazjum nr 9, ich Rodzice i nauczyciele zadbali o dobre samopoczucie gości oraz umożliwili im lepsze poznanie Polski, naszej kultury i realiów życia codziennego. Zbudowano pozytywne relacje, zawarto wiele przyjaźni. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na ponowne spotkanie zaplanowane na kwiecień 2016 roku, kiedy to nasi uczniowie odwiedzą Hamm.

Gości z Hamm powitano na kaliskim dworcu kolejowym w niedzielę 27 września. Oczekiwali na nich uczniowie naszego gimnazjum wraz z Rodzicami. Po radosnym przywitaniu niemieccy uczniowie zostali zakwaterowani w gościnnych domach swoich polskich kolegów.

W poniedziałek uczestnicy wymiany udali się na całodzienną wycieczkę do Wrocławia, gdzie zrealizowali bogaty i interesujący program zwiedzania.

We wtorek uczniowie z niemieckiej wymiany po raz pierwszy odwiedzili Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu. W godzinach porannych zwiedzili szkołę, wzięli udział w warsztatach muzycznych zorganizowanych przez pana Łukasza Pieniążka oraz obejrzeli prezentację multimedialną o Kaliszu przygotowaną przez uczennice naszej szkoły. W południe wyruszono na zwiedzanie miasta. Punktem początkowym było odwiedzenie Zawodzia, skąd uczniowie podzieleni na grupy ruszyli pieszo w kierunku centrum miasta trasą przygotowanych dla nich „podchodów”. Rozwiązywanie zadań kolejnych etapów gry pozwoliło uczniom zdobyć sporą ilość informacji na temat historii i życia współczesnego Kalisza. Trenowano również język angielski, gdyż wszystkie zadania należało wykonać w tym właśnie języku. Późnym popołudniem zaproszono wszystkich do udziału w pokazie tanecznym i warsztatach zorganizowanych przez panią Wiolettę Graczyk.

Środę uczniowie spędzili w szkole. Najważniejszym przedsięwzięciem była realizacja tytułowego projektu tegorocznej wymiany, „Unsere Freizeitaktivitäten”/”Our Free Time” czyli „Nasz wolny czas”. Odbyło się również wspólne, polsko-niemieckie, muzykowanie w wykonaniu kilkorga uzdolnionych i zaangażowanych uczniów, którzy przygotowywali się do piątkowego koncertu przed gimnazjalną publicznością. Na zakończenia dnia, panie Danuta Skibińska i Agnieszka Szyszkiewicz zaprosiły uczniów na konkurs w języku angielskim.

W czwartek młodzież wyjechała na kolejną wycieczkę, tym razem do Poznania, gdzie mile i pożytecznie spędziła czas poznając, między innymi, historię Rogala Marcińskiego.

Ostatni dzień w Kaliszu, piątek, upłynął na podsumowaniu realizacji projektu, udziale niemieckich uczniów w lekcjach szkolnych ich polskich kolegów i koncercie instrumentalnym, który spotkał się z entuzjastyczną reakcją naszej młodzieży. Punktem kulminacyjnym dnia było wspólne zasadzenie „drzewka przyjaźni”. Pożegnanie wyjeżdżających gości okazało się bardzo wzruszające. Odbyło się ono wśród zapewnień o wzajemnej przyjaźni i sympatii oraz obietnic utrzymania kontaktów i szybkiego ponownego spotkania.

Koordynatorzy wymiany: Anna Grzybowska, Agnieszka Gilak, Wojciech Witczak