W bieżącym roku szkolnym Zespół Szkół nr 9 realizuje autorski program „Jesteśmy fair”, którego mottem przewodnim są słowa Epikura: „Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie”.

Fair play to czysta, uczciwa, honorowa gra prowadzona nie tylko w sposób zgodny z zasadami, ale także piękny i szlachetny.

Choć zasada fair play utożsamiana jest głównie ze sportem, zaczyna być dziś stosowana także w życiu codziennym. Jej założenia powinny być popularyzowane głównie wśród młodzieży, by kształtowały postawę etyczną przyszłego dorosłego człowieka.

Celem naszego programu jest przestrzeganie zasady fair play podczas aktywności sportowej oraz w życiu   codziennym, kształtowanie postaw tolerancyjnych, społecznych i właściwego kibicowania, doskonalenie umiejętności godnego przyjmowania zwycięstw i porażek, a także uświadamianie uczniom konsekwencji nieprawidłowego korzystania z Internetu oraz łamania praw autorskich.

W związku z realizacją programu „Jesteśmy fair” podjęliśmy różne działania. Na początku roku szkolnego 2014/2015 przygotowane zostały ankiety ewaluacyjne dla rodziców i uczniów . Samorząd Uczniowski opracował kodeks „Jesteśmy wobec siebie fair” , który został umieszczony na gazetce ściennej.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego odbyła się prezentacja multimedialna dla uczniów klas sportowych ; „Wpływ środków dopingujących na organizm człowieka”.

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z panią Martą Kuehn-Jarek , kaliszanką , siatkarką Orlen Liga oraz warsztaty poświęcone tolerancji, rasizmowi i antysemityzmowi.