W dniu 20 marca 2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość podpisania Aktu Inauguracyjnego Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Tym samym w Kaliszu rozpoczęła swoją działalność Akademia Siatkówki S.O.S. Nasza szkoła zaprosiła do współpracy trzy szkoły podstawowe z Kalisza: SP 14, SP 16 i SP 17 oraz Szkołę Podstawową z Koźminka.

Dokument został podpisany przez pana Mariusza Witczaka, Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu; dyrektorki w/w szkół podstawowych, panie: Dagmarę Zimoch, Ewę Zegler, Kingę Pisulę i Mariannę Chenczke; pana Daniela Przybylskiego, przedstawiciela Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz panią dyrektor Anetę Justyńską, która występowała w roli organizatora Akademii. Podczas uroczystości obecne były: pani Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza oraz pani Magdalena Spychalska, radna Rady Miejskiej Kalisza. Ambasadorem Akademii S.O.S. została znana siatkarka, pani Olga Owczynnikowa, siedmiokrotna mistrzyni Białorusi, a także zawodniczka mistrzowskiej drużyny Winiary Kalisz.

Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu od trzech lat uczestniczy w projekcie pod nazwą Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.), który jest pilotowany i nadzorowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Projekt ten zakłada, że gimnazjum S.O.S. powoła tzw. Akademię S.O.S. z udziałem szkół podstawowych, które wyrażą chęć współpracy i uczestnictwa w programie. W ten sposób ma zostać stworzony ogólnopolski system oparty o projekt S.O.S.